OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pilní jako včeličky jsou lidé pohybující se v širším personálním okruhu kolem chicagské hydry YAKUZA. Není to tak dávno, co jsme na těchto stránkách recenzovali několik různých počinů producenta Sanforda Parkera a pozadu v tomto ohledu nehodlá zůstat ani frontman „japonských mafiánů“ Bruce Lamont. Stylově se však tentokráte nebudeme pouštět do žádných exotických výletů. Skoro by se až dalo říct, že BLOODIEST představují něco jako nadstavbu, nebo chcete-li zajímavý datadisk ke standardní instalaci YAKUZY.
Zas tak zjednodušovat bych to přeci jen nechtěl, ale nelze ignorovat fakt, že „Descent“ svým zahuštěným zvukem připomene starší nahrávky Lamontovy domovské kapely. Dusavý rytmus úvodní „Fallen“, doprovázený nezaměnitelným Brucovým hlasem je skutečně jako ozvěna rané tvorby skupiny, se kterou na sebe dokázal nejvíce upozornit.
Teze o odřezcích, které se nevešly na desky YAKUZY, však můžeme nechat s klidným svědomím plavat. Bruce Lamont má sice svůj charakteristický styl a jeho tvorba se už asi vždycky bude pohybovat v určitých stanovených dimenzích, ale to zároveň neznamená, že by si měly jeho nahrávky být až příliš podobné. „Descent“ sice vykazuje mnoho atributů, kterými se může pochlubit i „Of Seismic Consequence“, avšak jejich užití, či vzájemná provázanost generují o poznání odlišný výsledek.
Troufám si tvrdit, že recenzovaný kotouček je ve výsledku o něco pestřejší, hýří větším rejstříkem nálad a vůbec jeho snahou je implantovat do svého nitra trošku širší škálu emocí. K dosažení tohoto cíle výrazně napomáhá i široké nástrojové složení, jehož jednotlivé položky nehodlají být ani na chvíli do počtu. Piáno ve čtvrté „Dead Inside“ vás sice neohromí kouzelnými melodiemi, ale jeho jednoduchý a neustále se navracející motiv postupně rozleptává vaši nervovou soustavu a jen zvýrazňuje celkově agonickou náladu skladby, kterou lze zároveň považovat i za vrchol nahrávky.
Na výrazném zvuku akustické kytary postavená následující „Slave Rule“ atmosféricky navozuje na svého předchůdce a po razantním úvodu alba tak představuje další pokračování zklidnění až odevzdanosti, jež se do skladeb BLOODIEST postupně vkrádají. V závěru („Obituary“) však dochází opět k návratu k „yakuzovským“ tahům, čili opět k řízným kytarám, zoufalému Lamontovu křiku a celkově ztěžknuté atmosféře.
Narazím-li na pojmenování poslední kompozice alba, tak by byla škoda, kdyby si toto uskupení napsalo hned s první nahrávkou svůj nekrolog. „Descent“ je z náladotvorného hlediska počinem velice silným a zároveň i hůře uchopitelným. Podařilo se na něm vyvolat skutečně neradostnou atmosféru, s čímž má koneckonců jeho tvůrčí mozek již bohaté zkušenosti. V jeho souvislosti se sice neustále bude skloňovat jméno YAKUZA a mnoho důvodů k tomu skutečně je, ale i přesto je BLOODIEST dostatečně životaschopným raráškem.
Bruce Lamont a jeho tvůrčí přetlak. Celkové provedení sice trochu připoemene YAKUZU, ale BLOODIEST představují svébytnou, na neradostných pocitech vystavěnou záležitost. Silná nahrávka!
7,5 / 10
Eric Chaleff
Tony Lazzara
Cayce Key
Nandini Khaund
Sean Patrick Riley
Bruce Lamont
Beln Clarke
hosté:
Steve Art
Craig Ackerman
Tim Remis
1. Fallen
2. Coh
3. Pastures
4. Dead Inside
5. Slave Rule
6. Obituary
Descent (2011)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Relapse Records
Stopáž: 38:50
Produkce: Sanford Parker
Studio: Electrical Audio
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.