OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ještě teď mám v živé paměti, jak jsem si s předchozí erupcí Smutné harmonie natloukl frňák. Podivná cívečka Elektrula proplula kolem mne nepochopena a SAD HARMONY jsem si zaškrtl jako kapelu dozajista kvalitní, avšak mému vkusu vzdálenou. Ale co čert nechtěl - netrvalo dlouho a neměl jsem na výběr. Jen Tête À Tête a já... A taktéž jedna recenze, kterou je třeba napsat. Počáteční obavy vystřídalo odhodlání. Musím do toho bílého světa s klíčovou dírkou v pozlaceném poli proniknou stůj co stůj... A výsledek? Světe div se - láska na první poslech...
SAD HARMONY a jejich Tête À Tête je dalším z kamínků v mozaice, kterou tvoří plodná moravská doom rocková škola. Odkaz, který kapely pod červenočernou vlajkou zanechávají, si hlasitě říká o pozornost světa, o to více, že nějaké škatulky se tu stávají jen existenční nutností hudebních kritiků. Pravda je taková, že každá z kapel spadajících pod tuto visačku si už dávno zformovala svébytnou tvář natolik, že se nám, mektajícím a slova hnětoucím pisálkům, může jen smát.
Pravíme tedy doom rock... Ano! Jsou za tím stále cítit PARADISE LOST, kteří zjistili, že zakaboněný doom a vilný rock nejsou neslučitelné přísady a že melodie někdy dokáže totéž, co nihilisticky bručící riff. Vliv Miltonových pohrobků slyším na Tête À Tête skoro všude - dokonalý dialog "mackintoshovské" kytary neduživě sténající kdesi v mlhách a sekery hřmotné a hutné, která podkresluje, útočí, zvyšuje dynamiku. Ale v podání SAD HARMONY je to mnohem více než nějaký vypůjčený a okoukaný recept. Ona neduživá elektrika dokáže náhle ožít v barvách a s nebývalou životní sílou strhnout hutné spodky do tance plného světel a radosti (Hanele & Shloymele). Dovede táhle štkát a naříkat, až naskakuje husí kůže (Got To Luke, Around Axis). Nebo naopak zapomene na podlomené zdraví melancholika a rozjede se do nabručeného laufu, který si nic nezadá s MY DYING BRIDE (A Little Girl Lost). A to jenom zlomeček, zlomeček palety doom rockového univerza, ve kterém vládne smutná harmonie. Lámat si tu zuby s jednotlivými kompozicemi nemá cenu. Každá z nich je příběh sám pro sebe, příběh, ve kterém se křehká akustická pianissima přelévají do lomozících elektrických fortissim, příběh, ve kterém žánry neznamenají žádné překážky - gotika se stopou Ztraceného ráje se náhle přelamuje do rockového hopskoku s hammondkami a harmonikou (Engine Driver); bez jakékoli újmy na celistvosti fošny se vynořuje svižná brnkačka s jasně čitelným cejchem CRANBERRIES (Two Circles)... Přesvědčiví kamkoli vkročí - v něžně vybrnkané i vyzpívané poeovské poémě The Evening Star, v bouřlivém a nestálém podobenství My Lover, v dokonale přearanžovaném tradicionálu Ode mlýna ke mlýnu (cymbál a husle si s doomem rozumí náramně!). Zkrátka - SAD HARMONY...
Tête À Tête je velké „doom rockové” plátno plné různorodých výjevů ve znamení smutné harmonie. Dokonalé instrumentální ztvárnění, fantastický Skuny, který podobně jako hudba střídá několikero drsných a hlubokých poloh s procítěným a sebejistým zpěvem, (vždy) okouzlující host Hanka Nogolová, skvostné básně místo textů, skvělý zvuk i produkce... Skvělá deska.
Tête À Tête je velké „doom rockové” plátno plné různorodých výjevů ve znamení smutné harmonie. Dokonalé instrumentální ztvárnění, fantastický Skuny, který podobně jako hudba střídá několikero drsných a hlubokých poloh s procítěným a sebejistým zpěvem, (vždy) okouzlující host Hanka Nogolová, skvostné básně místo textů, skvělý zvuk i produkce... Skvělá deska.
9 / 10
Skuny (Jiří Sládek)
- basa, zpěv
Billy-Q (Petr Bíla)
- bicí
Johny Pleša
- kytara
Shup (Petr Sup)
- kytara
1. Engine Driver
2. Hanele & Shloymele
3. Got To Luke
4. Two Circles
5. Dreama
6. The Evening Star
7. My Lover
8. Love Is A Bitch
9. I Use My Brain Again
10. Around Axis
11. A Little Girl Lost
12. Jew The Eternal
13. Ode mlýna ke mlýnu (bonus)
Somnambul (2006)
Tête À Tête (2002)
Elektrula (2000)
Astray (demo) (1998)
Devoted To Sirens (demo) (1994)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Redblack
Stopáž: 56:13
Produkce: Tom Šlápota + Stanja Valashek + Skuny
Studio: Shaark, Bzenec (CZE)
tohle mám rád...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.