OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jsou živé záznamy koncertů rockových a metalových, nad jejichž nesmrtelností a všeobecným významem se shodnou snad úplně všichni. Pak jsou ale také živé záznamy, které leckomu mnoho neřeknou, a jejich hodnota je dána spíše individuálně, od posluchače k posluchači, tak jak ten který z nich pro sebe objevil kapelu, která je „vyrobila“. V prvním případě příklady rozhodně uvádět netřeba, v tom druhém to pak mohou být třeba švédští velmistři cechu doom metalového CANDLEMASS, jejichž úplně první a maximálně výstižně pojmenovaná živá nahrávka z 9. června 1990 ve Stockholmu určitě nebude chybět ve sbírce každého, komu kdy tahle kapela uvízla v uchu.
Však aby také ne. Léto roku 1990 zastihlo Edlingovce ve finiši jejich zřejmě nejslavnějšího období, rámovaného přítomností nepřehlédnutelného a nepřeslechnutelného frontmana Messiaha Marcolina za mikrofonem (zanedlouho poté kapelu poprvé opustil) a trojicí alb dodnes chovaných v pokladnici heavy metalového poselství příštím generacím („Nightfall“, „Ancient Dreams“ a „Tales Of Creation“), což je na albu „Live“ zkrátka mimořádně dobře slyšet. Nádherný zvuk, dynamický a dostatečně vyvážený mezi všechny nástroje, téměř naprosto špičkový Marcolinův zpěv, na němž byste smítko podezření z nějakých nepřesností prakticky nenalezli a k tomu pochopitelně výběr těch nejreprezentativnějších kusů, plných syrové doomové nálady a mrazivých melodií. Obzvláště výrazné to bylo ve skladbách z legendárního debutu „Epicus Doomicus Metallicus“ („Solitude“, „Demon´s Gate“, „Under The Oak“ a „Sorcerer´s Pledge“), který samozřejmě Messiah nenazpíval a skladby z něj tudíž v jeho klenutém podání (na dokreslenou vezměme třeba zpěvákovu hlasovou variaci v závěru zmíněné „Sorcerer´s Pledge“, kterou v originále na albu zpívá hostující zpěvačka) získávají úplně odlišný nádech. Frontman v mnišské kutně nadto vystupuje i nadmíru decentně, takže také jeho komunikace s davem pod pódiem přesně odpovídá představě (tedy alespoň mé), jak by měl takový ideální živý záznam vypadat (i když, pravda, zlé jazyky tvrdí, že přemnohé jeho „Fuck“ v rozličných tvarech bylo ze záznamu dodatečně preventivně vymazáno). Zachycená atmosféra, v níž fungovalo snad absolutně všechno, co mělo (jen „Dark Reflections“ se kvůli technické závadě musela zahrát dvakrát), si tak se svou výjimečností skutečně hned tak s něčím nezadá.
Ono to ostatně vždy tak nějak vyplave na povrch samo, když zjistíte, že si některé živé album najednou pouštíte stejně často, nebo dokonce ještě možná častěji, než ostatní studiové záznamy téže kapely. Na první pohled skromná kolekce živě zahraného materiálu „Live“ tyto ambice zcela nepochybně měla a má a díky tomu znamená pro CANDLEMASS naprosto nenahraditelný artefakt, protože i když kapela vydala ještě dva další „živáky“, nikdy už na nich nezněla tak přirozeně, mistrovsky a v pozitivním slova smyslu vyzývavě, než v těch třinácti skladbách, s nimiž před dlouhými jedenadvaceti lety potěšila k prasknutí naplněnou halu Fryshuset. Ach jo. Kdyby se tak dal vrátit čas a mé tehdejší cestovatelské možnosti byly neomezené, myslím, že bych tam určitě nechyběl. A vy?
Malé velké živé album.
Messiah Marcolin
- zpěv
Lars Johansson
- kytara
Mats Björkman
- kytara
Leif Edling
- baskytara
Jan Lindh
- bicí
1. The Well Of Souls
2. Dark Are The Veils Of Death
3. Bewitched
4. Solitude
5. Dark Reflections
6. Under The Oak
7. Demon´s Gate
8. Through The Infinitive Halls Of Death
9. Samarithan
10. Mirror Mirror
11. At The Gallows End
12. A Sorceror's Pledge
The Door To Doom (2019)
House Of Doom (EP) (2018)
Death Thy Lover (EP) (2016)
Psalms For The Dead (2012)
Ashes To Ashes (Live DVD/CD) (2010)
Death Magic Doom (2009)
Lucifer Rising (EP) (2008)
King Of The Grey Islands (2007)
Candlemass (2005)
Essential Doom (Best Of) (2004)
Doomed For Live (Live) (2003)
From The 13th Sun (1999)
Dactylis Glomerata (1998)
As It Is, As It Was (Best Of) (1994)
Chapter VI. (1992)
Live (1990)
Tales Of Creation (1989)
Ancient Dreams (1988)
Nightfall (1987)
Epicus Doomicus Metallicus (1986)
Datum vydání: Středa, 3. října 1990
Vydavatel: Metal Blade Records
Stopáž: 81:13
Jeden z klasických metalových živáků.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.