Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Keď sa mi v marci tohto roku dostal do rúk album „One“, bol som plný očakávaní, aj napriek miernemu sklamaniu z predchádzajúceho EP. Po prvom prehratí som bol dokonca nadšený a nadšenie spôsobilo zvýšený výskyt albumu v mojom prehrávači - bohužiaľ som dosť skoro prešiel od nadšenia ku sklamaniu. „One“ sa mi doslova opočúval rýchlosťou blesku. V marci som bol presvedčený, že moje sklamanie pramení z poznania EP „Concealing Fate“, vydaného v roku 2010, ktoré tvorí aj polovicu aktuálneho albumu. Dnes, keď som sa k „One“ znovu vrátil, môžem s odstupom skonštatovať, že moje sklamanie skôr vzišlo z prehnaných očakávaní ako z nedostatkov samotného materiálu.
Ten, kto očakáva djentovo/progresívnu bombu, album plný neotrepaných nápadov alebo niečo podobné, nech dá od „One“ ruky preč. A čo vlastne potom títo Briti ponúkajú? Ponúkajú technickú a hudobnú dokonalosť, ktorú ale nepoužívajú samoúčelne, ich prístup je skôr prísne účelný, takže v konečnom dôsledku pôsobia pre niekoho nudne a pre niekoho iného zase ako neuveriteľne uveriteľní. Minimálne autor tejto krátkej recenzie im s odstupom času znova žerie každú jednu notu, rytmus, akord i melódiu. Hoci sa v súvislosti s touto skupinou spomína ako inšpirácia alebo prirovnanie množstvo kapiel, hlavne teda MESHUGGAH a TEXTURES, tak ja by som to pokladal skôr za naozaj len vzdialené a zbytočné porovnávanie.
Nepopieram síce, že TESSARACT od týchto kapiel inšpiráciu čerpali, ale chlapi z Veľkej Británie si na týchto základoch vybudovali vlastnú, na podstatne pomalších rytmoch založenú tvár. Pochvalu by som chcel vyjadriť skupine za nájdenie výborného speváka, ktorý do TESSERACT zapadol, akoby v nej bol odjakživa. Jeho hlások sa hodí aj do tvrdších pasáži a priam vynikne v tých odľahčených, kedy TESSERACT netlačia na pílu a hrajú viac melodicky ako technicky.
Ale keďže by táto recenzia, aby bola spravodlivá a vyvážená, mala obsahovať aj nejaké negatíva, tak mi nedá nespomenúť dva fakty, ktoré mne osobne na „One“ predsa len vadia. Po prvé, TESSERACT mali kopu času v dobách strát a nálezov spevákov, aby stvorili viac materiálu a nemuseli by používať starý materiál na tvorbu debutového albumu. V konečnom dôsledku by som asi rýchlejšie prijal ďalšie EP zložené len z nových zárezov. A po druhé, z tvorby skupiny je cítiť, že veľmi dobre vedia ako pracovať s dynamikou, napätím a uvoľnením, no aj tak akoby stále mali strach prekročiť tieň svojho mena, ktoré sa im paradoxne podarilo vybudovať ešte pred tým, ako niečo naozaj dokázali. Pri tvorbe budúceho materiálu im prajem viac odvahy prekonávať vlastné schopnosti a očakávania poslucháčov ako je pisateľ týchto riadkov.
TESSERACT ponúkajú technickú a hudobnú dokonalosť, no i tak akoby stále mali strach prekročiť svoj vlastný tieň. Mierne prevarený materiál, ktorý ale dokaže nadmieru zaujať, ak nemáte prehnmané očakávania.
1. Lament
2. Nascent
3. Acceptance - Concealing Fate Part One
4. Deception - Concealing Fate Part Two
5. The Impossible - Concealing Fate Part Three
6. Perfection - Concealing Fate Part Four
7. Epiphany - Concealing Fate Part Five
8. Origin - Concealing Fate Part Six
9. Sunrise
10. April
11. Eden
12. Hollow (bonus)
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.