OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Je tomu již dlouhých 5 let, kdy švédští WOLVERINE do metalového světa vypustili svůj třetí plnohodnotný a přelomový výtvor „Still“.
Pokud se debut „The Window Purpose“ a jeho jemnější následovník „Cold Light Of Monday“ ještě utápěli v jisté naivitě či chcete-li nevyzrálosti materiálu, tak právě na „Still“ udeřili WOLVERINE svou melancholickou vizí přímo na solar a pořádně zamíchali osobním žebříčkem podobně laděných kapel. Právě práce s atmosférou, citlivá výstavba kompozic a v neposlední řadě procítěný vokální projev Stefana Zella dokázaly zasáhnout vnímací smysly natolik, že se tento kotouček bez ztráty a lesku objevuje v mém přehrávači s železnou pravidelností dodnes. Je proto pochopitelné, že očekávání od nového výlisku byly nemalé.
Sestava za tu dlouhou dobu zůstala beze změny, přesto se vydání alba protáhla o 2 roky. Proč tomu tak bylo, ponechme stranou, důležité zůstává, že se porod podařil, obal (navrhovaný Marcusem Losbjerem) s produkcí se obešly bez zdravotních potíží, a my konečně můžeme naslouchat novým dobrodružstvím.
WOLVERINE měli 2 možnosti. Zkusit svůj výraz zase posunout, jako se jim to dosud dařilo, nebo využít ještě jednou území, na kterém minule zabodovali. Rozhodli se pro pohodlí, což jim nelze mít za zlé. Daří se jim zde i podruhé. Pravda, najde se pár kosmetických změn, v globálu ale má nejblíže „Communication Lost“ právě k rudému kotoučku. Písně se dočkaly větší rozvláčnosti. Rozvážný posluchač je nejprve ukolébán klidnou pasáží, aby byl v momentě, kdy ho začnou napadat falešné myšlenky o nudě, rozmetán grandiózním refrénem.
Bystré ucho také odhalí větší využití kláves na úkor potlačení kytar, které se v častých případech pouze zredukovaly na riffový podmaz. Milovníci Mikaela Zälla však zoufat nemusí. V rukávu má hned několik povedených sól. Největší proměnou prošel zpěvák - jeho bratr Stefan. Pokud jste si libovali v jeho procítěných středních polohách, kterými se blýsknul na minulé placce, budete pravděpodobně zklamáni. Stefan se vrací k výrazu ala první 2 desky. To znamená k výškovému vokálu, kde zrovna neplaval jako ryba ve vodě. Za ty roky samozřejmě působí jistěji, přesto je to krok zpět.
Jinak je vše při starém, WOLVERINE předkládají se svou osobitou melodikou a typickou melancholií 11 poměrně vyrovnaných skladeb. Za nejpovedenější pasuju čtvrtou „Embrace“, jejíž gradující melodie je neskutečně silná a jako jediná se může rovnat závěrečné katarzi „And She Slowly Dies“ z minulé desky. Mráz v zádech zaručen. Zvláštní vyzdvižení si určitě zaslouží i následující „Pulse“, která zaujme pravidelným beatem a svým postupným rozvíjením, jež vrcholí v dalším výstavním refrénu.
Pamatujete na intimní „Nothing More“? „What Remains“ vám ji možná připomene. Vystačí si pouze s klavírem, houslemi a Stefanovým vokálem. „In The Quiet Of Dawn“ je nejkratším záznamem (nepočítáme-li „Downfall“ plnící funkci intra) a jedna z těch věcí, které se tváří nenápadně a začne lézt na povrch až po delší odmlce. Navíc připravuje pověstný koberec pro velké finále a druhý vrchol desky - titulní „Communication Lost“, takřka devítiminutovou suitu pokrývající všechny silné složky kapely. Po ambientní rozlučce „A Beginning“ se kolečko zastaví.
Hodina a deset minut v přítomnosti WOLVERINE uplyne velmi příjemně a pokud vám sedělo „Still“, následovníka uvítáte s chlebem a solí v ruce. Při seznamování k němu budete cítit jistou nedůvěru, avšak až ho poznáte blíže, zjistíte, že ho máte skoro tak rádi, jako jste měli jeho staršího brášku. Jen není tak sevřený a než vám sdělí vše důležité, trochu se načekáte. Přesto, dejte mu šanci!
Někdy není potřeba dosáhnout nejvyšších met, aby zavládla spokojenost.
7,5 / 10
Stefan Zell
- zpěv
Mikael Zäll
- kytary
Per Henriksson
- klávesy
Thomas Jansson
- basa
Marcus Losbjer
- bicí
1. Downfall
2. Into The Great Nothing
3. Poison Ivy
4. Your Favourite War
5. Embrace
6. Pulse
7. What Remains
8. In Memory Of Me
9. In The Quiet Of Dawn
10. Communication Lost
11. A Beginning
Communication Lost (2011)
Still (2006)
The Window Purpose (re-release) (2004)
Cold Light Of Monday (2003)
The Window Purpose (2002)
Fervent Dream (1999)
Fervent Dream (demo) (1998)
Demo No. 3 (1997)
North (demo) (1997)
Land Of The Midnightsun (demo) (1996)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Candlelight Records
Stopáž: 70:00
Produkce: WOLVERINE
Studio: Hansen Studios, Ribe (Dánsko)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.