OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Neodvratný konec je už na dohled. Morální a společenská devastace už dávno dosáhla bodu, ze kterého není návratu. Mezilidské vztahy jsou nenapravitelně poškozeny a veškeré principy, na kterých fungovaly sociální vazby se definitivně hroutí. Nic už nebude mít svůj smysl, vše bude navždy ztraceno. Poslední a prozatím neměnnou jistotou tak zůstává ochota a verva, s jakou vám o tom GRIDE opět jednou zazpívají pár optimisticky naladěných pohodových českých písniček.
Tytam jsou doby, kdy to do vás prachatická úderka za jedenáct minut vystřílela několik zásobníků a na nic se přitom neptala. „Tanec bláznů“ je sice skvělý manifest naprosté devastace a znechucenosti stavem věcí, ale jeho vzorec nejde aplikovat věčně. Jestliže jsem však ve své recenzi předchozího alba „Horizont událostí“ rozvíjel teze o určitém zvolnění tempa, či zjednodušení kompozičních postupů, tak letošní novinka jakoby se opět o něco vracela zpět ke kořenům.
S tím proklamovaným návratem to však zas tak úplně horké nebude. GRIDE zase jen o trochu více tlačí na pilu, ale přitom zůstávají pevně spojeni s odkazem jejich 3 roky starého alba. Přeloženo do lidské řeči to znamená, že i „Záškuby chaosu“ představují z hlediska vývoje znatelný progres. Komplexnější přístup ke skládání jednotlivých úderných songů existuje ve skutečně funkčním vztahu s konzervativními hodnotami, které se v případě GRIDE točí kolem agresivně výbušného projevu.
Nahrávka tak i přes svůj prvotní záměr, tradičně spočívající v co nejintenzívnějším podání neradostných vizí obsažených v textech, žije opět o něco pestřejším životem. Schopnost nepředvidatelnosti i na relativně tak malá ploše, jež crust a vše s ním související poskytují, je u GRIDE atributem, nad kterým po letech lze jen smeknout. Jedná se o vlastnost, kterou si je schopna skupina udržet i na svém třetím albu.
V takto vyrovnané kolekci se pak jen těžko hledají vysloveně vrcholné kusy. To samé lze říci i o těch slabších. Zde prostě žádné nejsou! Hned od úvodního intra startuje jízda, jež se na své cestě nesetká se žádným výraznějším zakolísáním. Pozvolný start úvodní „Hvězdy, monstra, jasná noc“ svým středním tempem trochu překvapí, ale než si to stihnete uvědomit, vše akceleruje do předpokládaných vysokých obrátek, ve kterých vás nesmlouvavý Inyho vokál snad nadobro přesvědčí o tom, že nemáte přemýšlet nad blbostma.
Bicí vždy patřily k těm bodům tvorby GRIDE, které na sebe dokázaly poutat pozornost. V tomto směru lze hovořit možná o největším posunu od pozice, které hájila předchozí deska. Rytmické krkolomnosti zdobí tvorbu prachatické (v současnosti) pětice od jejích počátků, což se s každou další nahrávkou už jen prohlubuje. Bicí party na „Záškuby chaosu“ sice pro znalce dosavadní tvorby budou představovat standard, ale jedním dechem nutno dodat, že standard vysoký. Čertova artilerie prostě umí rozpoutat skutečnou bouři i v maličké skleničce vody.
Pojem „tradiční“ v této recenzi zazněl několikrát a stejně tak tomu musí být i v otázce finálního hodnocení recenzovaného kotouče. Tradičně vysoké nasazení se u GRIDE snoubí s tradičně velmi dobře zpracovanými texty, tradičně dobrým zvukem (přičemž rozhodně doporučuji vinylovou verzi alba) a tradičně strhujícím tempem a atmosférou. Prostě tradičně výborná záležitost!
GRIDE nám to opět jednou vysvětlili!
8 / 10
Čert
- bicí
Iny
- vokály
Paaya
- kytara, doprovodné vokály
Puffy
- kytara, doprovodné vokály
Michal
- basa
1. Hvězdy, monstra, jasná noc
2. Jako kruhy na hladině
3. Ufoni jsou tady
4. Tohle je definitivní
5. Na louce v horách pod lesem
6. Dlouhé dny v nejistotě
7. Zahlcení
8. Podmínka vývoje
9. Kolaps - poslední minuta
10. Torza souvislostí
11. Vítězství eliminace vychýlení
12. Úděl prvočísel
13. Cestou k jámě
14. Nahota, ochablost, disfunkce
15. Go Your Own Way (FILTHY CHRISTIANS cover)
Vyzobat (2024)
Hluboká temná modř (2019)
Split 10"EP w. SIDETRACKED (2019)
Split 7"EP w. ABORTION (2019)
Split 6"EP w. TURBOKRIEG (2019)
Zaskuby chaosu (2011)
7'' split s THEMA ELEVEN (2008)
Horizont udalosti (2008)
7'' split s LYCANTHROPY (2006)
Southcore (split s LAHAR) (2005)
1996 - 2003 (2004)
Tanec blaznu (2003)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Insance Society Records
Produkce: GRIDE
Studio: Shaar studio, Bzenec
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.