OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Útla knižočka vysádzaná malými písmenkami ukrýva veľký príbeh viedenského rodáka a juhoslovanského komunistu, ktorý sa ako člen balkánskej sekcie komunistickej internacionály v Moskve stal obeťou takzvaného Veľkého teroru, rozpútaného po smrti Sergeja Mironoviča Kirova.
Karlo Štajner popisuje svoje životné peripetie v sovietskych väzeniach a lágroch, cez ktoré prešiel od svojho zatknutia v roku 1936, až po oslobodenie v roku 1956. Jeho príbeh je plný nielen mučivých spomienok na týranie, hlad a krutosť, s ktorými sa sám stretol, ale aj osudov rôznych spoluväzňov. Od obyčajných ľudí až po známe osobnosti vtedajšieho sovietskeho sveta. Od roľníkov, cez prominentných komunistov až po napríklad hlavného veliteľa estónskej armády. Jeho pohľad je o to cennejší, že v sovietskej politike sa vyznal, pretože ako člen internacionály prišiel do styku s množstvom vtedajších mocných.
Svoj príbeh zveril čoskoro po svojom prepustení a návrate do Juhoslávie miestnym novinám, v ktorých zaujal natoľko, že v sedemdesiatych rokoch minulého storočia vyšiel prvýkrát v knižnej podobe. Čoskoro ho nasledovali preklady do rôznych jazykov - samozrejme, že oficiálne len mimo železnej opony. Do vtedajšieho Československa sa dostal ako samizdat, kde sa šíril medzi disentom.
Zaujímavým faktom v tomto prípade ale je Štajnerova neochvejná viera v komunistické ideály a socializmus, ktorými neotriaslo ani dvadsať rokov života v tých najkrutejších podmienkach. Dnes už asi nikto neposúdi, či tieto vyplývali naozaj z jeho presvedčenia alebo skôr z faktu, že po prepustení žil v komunistickej Juhoslávii, kde by sa kritika systému asi nehodila, hoci kritika Sovietskeho zväzu a hlavne Stalina bola vítaná. V každom prípade netreba zabudnúť na fakt, že tento komunista bez zaváhania postavil Hitlerov nacizmus a Stalinov komunizmus na rovnakú úroveň.
Otrasné spomienky na zverstvá stalinizmu počas Veľkého teroru z pera presvedčeného komunistu, ktorý svoje ideály nestratil ani po dvadsiatich rokoch prežitých jednou nohou v hrobe.
Vydáno: 2011
Vydavatel: Naše Vojsko
ISBN: 80-206-0897-4
Preklad: doc. Luboš Kohout
Jazyk: český
Väzba: mäkká
Počet strán: 200
Formát: 105x167 mm
Hmotnosť:148 g
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.