OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vokál často nie je vecou tak potrebnou, ako by sa mohlo zdať. Nehovoriac už o klasickom čistom speve. Platí to v ojedinelých prípadoch, kedy je inštrumentálna stránka natoľko silná, že vás sama osebe bude zamestnávať, a absencia tohto prvku vám zrazu príde absolútne prirodzená. Jedným z tých prípadov, kedy to vždy funguje stopercentne, a také prípady zrátate na prstoch jednej ruky, je nie veľmi známa štvorica z Belfastu, vystupujúca pod kruto dlhým názvom AND SO I WATCH YOU FROM AFAR (ďalej len ASIWYFA).
Tak komplexnú a pestrofarebnú post-rockovú nahrávku len ťažko pohľadáte. Je jedno, či má skladba tri a pol alebo sedem minút. Počet skvelých nápadov pripadajúcich na meter štvorcový, neustále si vynucujúcich pozornosť, je po celý čas prakticky konštantný. Ak je progresivita meraná práve hustotou výskytu momentov spôsobujúcich kompozičné a náladové zvraty, tak sa vykašlite na pidlikanie DREAM THEATER a pustite si toto.
Čaká vás záplava technických serepetičiek, poslušne podriadených celku, ktoré vôbec netreba hľadať – vyplávajú ihneď samé hore bruchom na hladinu. Záhada je ale v tom, že ani päťdesiaty raz doska napriek tomu nestráca ťah. Všetko navyše zastrešuje perfektný mix, prejavujúci sa ako v sýtych, neraz metalovo prierazných riffoch, tak v úchvatnom zvuku priestorovo ladených bicích, vytiahnutých nad všetko ostatné. Pokiaľ ide o výskyt sugestívnych náladových plôch, tu latka tiež neklesá a ASIWYFA vám pripravia nejednu príjemnú chvíľku.
Ak ale hovorím o náladách a ich sile, nesnažte sa spájať si tento pojem s abstrakcionistickým prístupom takých GOD IS AN ASTRONAUT, MONO a celého kŕdľa ich nasledovníkov, pričasto naháňajúcich minutáž neurčitými monotónnymi samplami. Nie je potrebné upravovať vaše vnútorné systémové nastavenia tak, aby ste si nahrávku náležite vychutnali. Čaro hudby štvorice Severných Írov spočíva v jej univerzálnosti. Behom tejto inšpiratívnej hodinky vás totiž za predpokladu aspoň štipky pozornosti čaká zmena nálady z akejkoľvek na nebezpečne pozitívnu, čomu napomáha aj srandovný kreslený obal.
Album možno rozdeliť do dvoch častí. Prvá dáva dôraz na v týchto vodách neobvykle vyspelú a prepracovanú technickú stránku, druhá sa viac pohráva so zvukomaľbou. Nikdy sa však nedá povedať o ktorejkoľvek stope, že by jedno alebo druhé v nej malo drvivú prevahu. Obe zložky sa neustále prelínajú a perfektne dopĺňajú, takže vo finále napokon ťažko určiť, kde presne druhá časť strieda prvú.
V dobe, keď som na túto nahrávku narazil, by som neváhal vytiahnuť plný počet. Album, ktorý zapĺňa väčšinu kapacity disku, potrebuje súdržnosť jeho častí, a to eponymný dlhohrajúci debut Severných Írov spĺňa do bodky – dobre funguje ako celok, zároveň však nestráca silu ani fragmentálnym vychutnávaním. Navyše je plný prekvapení až do poslednej minúty. Záverečná „Eat The City, Eat It Whole“ je v tomto smere jeden veľký preplesk pre všetkých, ktorí už v týchto momentoch bývajú duchom niekde inde a iba mechanicky popredu otvárajú prázdny obal na CD, miesto aby vdychovali krásu diela až dokonca.
A títo sympatickí chlapíci vám to umožnia. Viac ako hodina nasýtená pútavými inštrumentálnymi výkonmi, zároveň však podmanivou atmosférou ustupujúceho leta a spomienok k nemu sa viažucich. Ona tá pôvodná desiatka časom prirodzene trošku spadla, no aj tak je ASIWYFA osobnou post-rockovou jednotkou , a to by som sa pozrel, čo by ju v dohľadnej dobe na tejto planéte a v priľahlých galaxiách malo prekonať. Belfast trhá tabuľky.
To najlepšie, čo na poli energického post-rocku momentálne existuje.
9 / 10
Rory Friers
- gitara
Johnny Adger
- basgitara
Chris Wee
- bicie
Tony Wright
- gitara
1. Set Guitars To Kill
2. A Little Bit of Solidarity Goes A Long Way
3. Clench Fists, Grit Teeth...GO!
4. I Capture Castles
5. Start A Band
6. Tip Of The Hat, Punch In The Face
7. If It Ain't Broke, Break It
8. These RIOTS are JUST the BEGINNING
9. Don't Waste Time Doing Things You Hate
10. The Voiceless
11. Eat The City, Eat It Whole
Megafauna (2024)
Jettison (2022)
The Endless Shimmering (2017)
Heirs (2015)
All Hail Bright Futures (2013)
Gangs (2011)
The Letters (EP) (2010)
And So I Watch You From Afar (2009)
Tonight The City Burns (EP) (2008)
This Is Our Machine and Nothing Can Stop It (EP) (2007)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Smalltown America
Stopáž: 64:36
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.