OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Finští UNKIND hrají severskou verzi angažovaného crustu se vším, co k podobné produkci patří a co od ní lze očekávat. Je to důvod nad kapelou mávnout rukou a říct, že něco podobného už jsme slyšleli mockrát a i když by to možná za něco stálo, tak podobné záležitosti se prostě zvyknou rychle oposlouchat? Není. Protože tohle album, jež premiérově vychází pod hlavičkou amerických Relapse records, je něčím víc, než jen pouhou variací na výbušný crustový cirkus.
Finové už to táhnou nějaký ten pátek, takže tady nemůžeme hovořit o mladistvých zelenáčích nasraných na celý svět. Sedmé album v průběhu 13 let už svědčí o ustáleném postoji i hudebním výrazivu. Ten však stále podléhá vývoji, což je na kapelu pohybující se v těchto stylových mantinelech více než schválihodné.
Proč tedy „Harhakuvat“ vůbec věnovat pozornost? Tak v první řadě za to můžeme poděkovat skutečně stísněné a neradostné atmosféře, která se jej zmocní okamžitě od začátku a jako věrná společnice s ním prožije celý jeho život. Přináší však zkázu, zmar a smutek. Skutečně si nemohu vzpomenout, kdy jsem v těchto žánrových teritoriích naposled slyšel natolik náladově zdrcující záležitost, jakou je právě tento počin.
Způsob, jakým je toho docíleno lze charakterizovat jako nesmírně účinné použití jendnoduchých prostředků. UNKIND se totiž v zásadě zas tak příliš nevymykají zaběhaným žánrovým konvencím, přesto však dokázali udělat rázný krok směrem k větší osobitosti. Za ten lze považovat účelné zkombinování rychlých crustových vypalovaček s valivými crustmetalovými plochami, které s sebou přinášejí ony zmiňované erupce bezútěšnosti a deprese.
Jak někdo v některé z recenzí vtipně podotknul – srážka d-beatu s NEUROSIS. Přirovnání poměrně výstižné, hlavně když se zaposloucháme do skladeb, kde k podobným kontrastům dochází. Nejpozitivnějším faktem pak je, samozřejmě kromě odvahy a chuti experimentovat, že se skupina i v pro ni stále spíše méně typických polohách cítí naprosto sebejistě. Docela dobře si dovedu představit, že by dokázala natočit nahrávku obsahující pouze pomalé a valivé kusy.
Řazení rychlostních stupňů tedy probíhá naprosto přirozeně a bez jakéhokoliv začátečníckého cuknutí s vozidlem. Aby UNKIND podobné pochybnosti zahnaly ihned do kouta, předvedou se naplno hned v úvodní a zároveň i titulní skladbě. Tklivý klávesový motiv, pak rozjezd do plných, jenž je zhruba v polovině přerušen pomalejším riffovým intermezzem, aby se vzápětí vše vrátilo od obvyklých (vysokých) otáček.
Že se v současných dnech má rozhodovat o budoucnosti palestinského státu, nám kromě četných mediálních zpráv připomene i na albu vůbec jedna z nejlepších kompozic pojmenovaná „Johtajat Ja Uhrit“ (v překladu jako „Vůdci a oběti“), která právě představuje tu pomalejší a emočně silnější polohu Finů. Na kterou stranu se v tomto vleklém konfliktu přiklánějí UNKIND, si myslím po té, co v závěru skladby zazní sampl projevu britského antisionistického politika židovského původu Sira Geralda Kaufmana, není ani nutné nijak zdůrazňovat. V tomto ohledu sdělení finské kapely plně koresponduje s levicovým světonázorem, což rozhodně není žádné překvapení.
Hudební náplň „Harhakuvat“ však alespoň pro autora těchto řádků překvapením určitě je. Milým překvapením, které dokazuje, že kreativita a schopnost improvizace, experimentů a chuť osvěžit zdánlivě zatuchlé hudební kouty mají zkrátka stále všude zelenou. Velmi dobrá práce jak na poli skladatelském, tak i co se týče atmosféry.
Crust + d-beat + sludge = UNKIND
7,5 / 10
1. Harhakuvat
2. Kaivannot
3. Laumasielut
4. Ylpeä Perhe
5. Johtajat Ja Uhrit
6. Läsnä
7. Tämä Päivä
8. Koulutettu Epäonnistumaan
Pelon Juuret (2013)
Harhakuvat (2011)
Yhteiskunnan Pikkuvikoja (2010)
Hangen Syliin (2007)
Ei Mitään (2005)
Verinen Illotulitus (7'') (2003)
Mieliemme Tuhkasta (2002)
UNKIND / SAWN OFF (split) (2001)
Plant The Seed (2000)
POLICE BASTARD / UNKIND (split) (1999)
Who's The Fucking Terrorist? (EP) (1999)
Unkind (1998)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Relapse Records
Stopáž: 38:26
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.