OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Korunný princ hardcoreového trónu, srdce a mozog slovutných HATEBREED, natočil sólový album. Strohá informácia, ktorá pramení z nemalých ambícií Jameyho Jastu mimo domovskej kapely. Odhliadnuc od „hosťovacích“ aktivít, mám na mysli predovšetkým spojenie síl s Kirkom Windsteinom vo výbornom KINGDOM OF SORROW. Logickým vyústením sa teda javí tohtoročný eponymný debut pod vlastným menom, ktorý je z pomerne odlišného hudobného súdka a s ústrednou postavou pána Jastu osloví i pomerne širší segment poslucháčov.
Od zverejnenia prvých ukážok bolo zrejmé, v akých intenciách sa nahrávka ponesie. Pousmial som sa nad pubertálnymi vyjadreniami o podobnosti s tvorbou SLIPKNOT a trpezlivo vyčkal na celok. Ten som si po niekoľkonásobnom vypočutí pracovne rozdelil do dvoch skupín – „hitparádovky“ a duety, pričom ich vzájomné prelínanie nie je v žiadnom prípade vylúčené. Minimalistická „Walk That Path Alone“ v úvode pripomenie razantný metalický HC, zvyšok pokračuje jasným útokom na špicu hitparády. Silné melodické refrény sú polohami, v ktorých máme tú česť počuť Jameyho prvýkrát. Rozhodne to neznamená, že si schuti nezakričí, výstavba skladieb je ale zámerne posunutá do omnoho stráviteľnejších rovín. Ako ukážkový príklad za všetky poslúži „Nothing They Say“.
Uznávam, že niektoré z položiek by sa nestratili ani na radovom albume HATEBREED („Anthem Of The Freedom Fighter“, „Heart Of A Warrior“). Čo sa duetov týka, zoznam hostí zahŕňa viaceré zvučné mená ako Philip Labonte (ALL THAT REMAINS), Randy Blythe a Mark Morton (LAMB OF GOD), Tim Lambesis (AS I LAY DYING) alebo Zakk Wylde (treba vlastne predstavovať?). Dvojica Jasta – Blythe v „Enslaved, Dead Or Depraved“ je mojím splneným snom, druhý spomínaný v nej vydoloval hlas doslova z pekelných hĺbok.
Samotný autor sa o nahrávaní vyjadril ako o zábave pred vydaním novinky HATEBREED. Netají sa ani tým, že z dôvodu pracovnej vyťaženosti nemá v úmysle tento materiál (mimochodom, napísaný v rozmedzí rokov 2008 – 2010) prezentovať na samostatnom turné. Tak či tak, „Jasta“ je kompozične vyvážená kolekcia, ktorej pozitíva prevyšujú negatívne stránky. Prekáža mi častá (ne)úmyselná prvoplánovitosť, ktorá spôsobí, že sa album z prevažnej časti rýchlo obohrá. Ak by však všetky nahrávky „pre zábavu“ disponovali podobným ťahom na bránku, bol by som spokojný.
Sólový album Jameyho Jastu nie je o hľadaní vhodnej škatuľky. Nie je o kritike mierne klišovitých textov a (takmer) popového vyznenia. Je o výnimočnej speváckej osobnosti, ktorá vo svojom žánri ťažko hľadá rovnocenného súpera. Vcelku príjemná záležitosť.
7 / 10
Jamey Jasta
- spev
Nick Bellmore
- gitara, bicie
Charlie Bellmore
- gitara, basgitara
+ hostia
1. Walk That Path Alone
2. Mourn The Illusion
3. Screams From The Sanctuary
4. Nothing They Say
5. Anthem Of The Freedom Fighter
6. Something You Should Know (feat. Phil Labonte)
7. Set You Adrift
8. Enslaved, Dead Or Depraved (feat. Randy Blythe)
9. With A Resounding Voice (feat. Tim Lambesis)
10. The Fearless Must Endure (feat. Zakk Wylde)
11. Heart Of A Warrior (feat. Mike Vallely)
12. Death Bestowed (feat. Mark Morton)
Jasta (2011)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Century Media Records
Stopáž: 44:16
Produkce: Jamey Jasta
Jamey Jasta bol vždy vtierka. Aj dnes ma striasa hanbou pri pomyslení na starú ďakovačku Kirkovi Hammetovi v booklete "The Rise Of Brutality" - v zátvorke za menom metallikovského guitaréra stálo "prosím, zoberte nás na turné".
Je jasné, že práve táto jeho snaživosť stojí vo veľkej miere za úspechmi HATEBREED a KINGDOM OF SORROW; v nadväznosti na to nepriamo napríklad aj takých CROWBAR. Vždy to však Jamey vedel vhodne vyvážiť, vykompenzovať surovosťou a uveriteľnosťou. Na jeho sólovom albume sa mu práve toto prestáva dariť.
Presladené melodické refrény niektorých skladieb celkom logicky u niektorých kritikov evokujú NICKELBACK; z albumu výrazne presakuje vypočítavosť - "Anthem Of The Freedom Fighter" je robená ako na objednávku pre nejakého boxera. Materiál nie je v žiadnom prípade trvanlivý, rýchlo sa opočúva. Ide v konečnom dôsledku o pomerne výrazné sklamanie. Pustite si radšej HATEBREED, KINGDOM OF SORROW alebo ICEPICK.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.