OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Zachraň se kdo můžeš! Hroby se budou opět otevírat a ušetřen nebude vůbec nikdo. Že už nemáte strach? Prý se poklopy těch smrdutých hrobek v poslední době nadzvedávají až podezřele často, takže už to může vzrušit jen málokoho? Dobře, souhlasím s tím, že toho prohrabávání se minulostí se nám v minulých pár letech urodilo více než dost, ale i tak si hodlám trvat na svém, že tato oaklandská čtveřice patří k té sortě posmrtných monster, které se vaší netečností nenechají odradit.
V zásadě v konstantním rytmu sázející nové desky jsou SAVIOURS už etablovaným tělesem, od kterého není potřeba očekávat šokující proměny či stylovou neposednost. Mýlil by se však zároveň i ten, kdo by od jejich čtvrtého alba požadoval zase jen tu samou nálož retrospektivního metalového vzpomínání na (pro mnohé) zlaté a dávno minulé časy.
V tomto ohledu je letošní novinka „Death`s Procession“ přeci jen překvapující záležitostí. Thrashmetalová výbošnost, jež symbolizovala předchozí album „Accelerated Living“ dostává opratě a do popředí se tak tlačí trochu odlišné prvky. V zásadě však nedochází k narušení kontinuity mezi staršími nahrávkami a novinkou. Přerod z divoké retrometalové kapely v těžkotonážnější stonermetalovou úderku je poměrně přirozený. Zkrátka a jasně, SAVIOURS jsou i nadálně poměrně jasně identifikovatelní.
Zhrubnutí kytarových riffů a snížení vysokých obrátek však z hlediska tvorby Američanů jako celku znamená jen dílčí změny. Pomalejší tempa dovolují infiltrovat „sabathovské“ kytarové kejkle, stejně tak atmosféru doommetalových prvohor, takže na povrchu zůstávají SAVIOURS stále třeskutě archaickým tělesem. Pochopitelně, že záměrně archaickým. Jak jsem se měl na těchto stránkách možnost vyjádřit k jejich pražskému koncertu v létě minulého roku, jsou ve své prezentaci uvěřitelní a nemají potřebu nic předstírat. Stejné dojmy pak bez problémů navozují i jejich studiové počiny.
Ten letošní, jak již bylo řečeno, se odklání od osmdesátkového hejvíku, aby se natáhnul po ruce, jež mu je nabízena z hlubokých stonermetalových močálů. Těžkotonážní kytarový válec si to valí hlava nehlava a i když nikam příliš nespěchá, občasným rychlejším výpadům se nebrání (dvojblok „Crete´n“ a „Gods End“), ale po většinu času se spíše šine tempem závodního Zetoru, což vytváří ještě větší prostor pro exhibicionická kytarová sóla a nakřáplý hlas Austina Barbera, v němž se třaskavým způsobem mísí hektolitry vypitých piv (a určitě i něčeho ostřejšího) s metalu oddaným životním stylem.
Možná vám příjde trochu troufalé plácnout hned na začátek sedmiminutovou skladbu. U kapely, jež se doposud prezentovala hlavně pěkně od podlahy zahraným fosilním metalem to tedy troufalost rozhodně je. Nicméně i toto má své důvody právě ve snaze zpomalit a zahustit výsledný zvuk, což si o delší stopáže koneckonců samo říká. „The Eye Obscene“ je pak navzdory svému časovému rozsahu kompaktní záležitostí, jež dokonale úvadí do současné podoby světa jménem SAVIOURS. Takhle podobně by možná zněli i BLACK SABBATH, kdyby svojí kariéru začali o nějakých 15 let později.
SAVIOURS si zkrátka i navzdory neutichající víře v dávno vyzkoušené postupy a hodnoty hodlají hledat cestičky k tomu, aby si sami svojí strnulostí nepřipravili vlastní past a nestali se tak parodií sebe sama. Je sice faktem, že ani oni to všechno neberou zas tak úplně vážně, nicméně jejich úroveň oddanosti předmětu zvanému „metalový dějepis“ jim nelze nevěřit a když jsou k tomu schopni přidat i takovéto zábavné nahrávky, tak zase příliš mnoho důvodů k remcání se určitě nenajde.
Další prodírání se minulostí, které baví.
7 / 10
Austin Barber
- kytara, vokály
Sonny Christopher Reinhardt
- kytara
Cyrus Comiskey
- basa
Scott Batiste
- bicí
1. The Eye Obscene
2. To The Grave Possessed
3. Fire Of Old
4. Earthen Dagger
5. Crete'n
6. Gods End
7. Earth's Possession & Death's Procession
8. Walk To The Light
Death's Procession (2011)
Accelerated Living (2009)
Into Abaddon (2008)
Cavern Of Mind (EP) (2007)
Crucifire (2006)
Warship (EP) (2005)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Kemado Records
Stopáž: 45:05
Produkce: Phil Manley & SAVIOURS
Studio: Lucky Cat, San Francisco (USA)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.