OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
JUNIUS si před emisí očekávaného alba dávají menší rozcvičku a co se týče split nahrávek poměrně aktivní ROSETTA jim k tomu poskytnou více než důstojné partnerství. Anebo je to snad naopak? U společných počinů jeden nikdy neví. Každopádně obě kapely na tento disk přispěly shodným dílem. Zatímco prvně jmenovaní se příliš často nepouští do předělávek, aby zde udělali výjimku v podobě písně „Fire Head“ pocházející z dílny dnes již polozapomenutých rockových alternativců HUM, druzí po předloňské zdařilé předělávce skladby „Homesick“ od THE CURE, jež se objevila na společné nahrávce s EAST OF THE WALL a YEAR OF NO LIGHT, dokazují svoji neutuchající zálibu v coverech.
JUNIUS předvádějí své klasické cvičení plné melancholie a tklivých nálad. Jejich jedinečný zvuk si jen těžko s někým spletete, stejně tak styl, jakým se jim daří reinkarnovat osmdesátkovou atmosféru a přitom nepůsobit jako další v současnosti populární retro skvadra. Jak už to však povětšinou u split nahrávek bývá, ani zde nemůžeme čekat to nejlepší z dílny zainteresované kapely. Ne, že by dvojice skladeb zde umístěných měla představovat pouze odpadky z bohaté hostiny, jež nám bezpochyby připraví letošní album, ale kvalit písní z předchozích desek JUNIUS prostě nedosahuje.
To samé platí i pro dvojici položek, pod kterými jsou jako autoři uvedení ROSETTA. Ta první nese násev „TMA-3“ a je rovněž typickým představitelem aktuální tvorby této americké kapely. Poloakustický, skoro až konějšivý úvod, po které přichází zoufale znějící vokál Michaela Armina. Ačkoliv dvojice interpretů, jež se zde sešla, patří žánrově do poněkud rozdílných teritorií, mají minimálně jeden výrazný společný jmenovatel. Tím je právě silně nostalgická a sugestivní atmosféra, kterou jsou svojí hudbou schopni navodit. Přesně tohle totiž přináší i tato píseň.
Naproti tomu je předělávka skladby „4th Of July“ pocházející z alba „Superunknown“ jistých SOUNDGARDEN velice odlišným elementem. Tato v konkurenci mnoha hitů z této fantastické desky možná trochu nenápadná píseň představuje pro současné vyznavače sludgemetalového hoblování díky svému zemitýmu ústřednímu riffu snadné sousto a přesně s tímto záměrem k tomu přistoupili i ROSETTA. Výsledek je poměrně zdařilý, leč nikterak osobitý. Pro Američany tak netradiční prvek představoval hlavně vokál, jenž musel být uzpůsoben originálu.
7 / 10
Vydáno: 2011
Vydavatel: Translation Loss Records
Stopáž: 28:11
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.