OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Roky po smrti Kurta Cobaina sa s odkazom NIRVANY narábalo ledabolo. Solídne, no polozabudnuté živáky – véháeskový „Live! Tonight! Sold Out!!“ a iba na kompaktnom disku dostupný „From The Muddy Banks Of The Wishkah“ – doplnilo len zopár zbytočných výberoviek. Až na sklonku 2009 vydaný komplet „Live At Reading“ naznačil koniec právnických ťahaníc a odštartoval prípravy na dvadsaťročnicu „Nevermind“.
Dve dekády od vydania albumu, ktorý zmenil (či vytvoril?) generáciu korunuje ďalší živák, tentokrát dokumentujúci halloweenske predstavenie z pre kapelu domovského Seattlu, datované priamo do prelomového deväťdesiateho prvého. Jedná sa pritom o skutočný unikát: koncert bol zaznamenávaný na 16 mm film. Divákovi teda nie je servírovaný požutý záznam z ručnej kamery, ale profesionálny počin, ktorého kvalita vynikne naplno na blu-ray nosiči. To všetko v balení oprostenom od zbytočných bonusov, zato s obrazom voliteľne v pôvodnom, filmovom 4:3 rozlíšení a v modernom, širokouhlom 16:9 a s tromi zvukovými stopami.
Na rozdiel od punkovo živelného festivalového vystúpenia v Readingu, pred ktorým prvým návalom slávy uťahaná NIRVANA údajne mesiac neskúšala, na javisko seattleského Paramountu vyšla kapela v skvelej forme. Publiku, predohriatemu setmi BIKINI KILL a MUDHONEY Cobain a spol. naložili takmer dvadsiatku skladieb, od coveru „Jesus Doesn’t Want Me For A Sunbeam“, známemu hlavne vďaka „MTV Unplugged“, až po „Endless, Nameless“, demoličný bonus z „Nevermind“, ktorý sa objavil už na spomínanom „Live! Tonight! Sold Out!!“. Vrcholy jednoliateho setu ťažko hľadať: pre zberateľov ním bude raná verzia „Rape Me“, poteší pätica kusov z „Bleach“ a priehrštie piesní, ktoré sa na radovkách nikdy neobjavili.
V ten deň sa skrátka stretlo všetko: klub, veľkosťou na úrovni bratislavského Babylonu, viedenskej Arény či pražskej Akropolis NIRVANE svedčil a umožnil vzniknúť záznamu, na ktorom vidno muzikantom pod ruky bez toho, aby utrpela jeho variabilita. Hrdinom je vychudnutý Dave Grohl, ktorý po pár skladbách odhadzuje tričko PIXIES a až do konca do bicích mláti ako v poslednom ťažení: tak trochu proti svojej vôli konvertovaný introvert Cobain sa drží bokom, rovnako ako tichá figúrka NIRVANY Krist Novoselic.
Počet kamier („Je ich tu viac ako v 7 Eleven,“ komentuje Cobain), zvládnutá strihačská práca a moderný postprocesing a remastering robia z „Live At The Paramount“ dôstojnejší počin, než akým sú rovnako tohtoročné, pozlátkovo zberateľské reedície „Nevermind“. Akustický epitaf NIRVANY „MTV Unplugged“ síce ostáva jej najzásadnejším živým počinom (aj preto, že dokázal odhaliť dlho ukrývanú vrstvu Cobainovej tvorby), no „Live At The Paramount“ je najživším obrazom elektrifikovanej, nenašminkovanej tváre skupiny na začiatku jej krátkej cesty kolmo hore, k hviezdam.
Zásadný živý záznam v špičkovej kvalite.
9 / 10
Kurt Cobain
- gitara, spev
Krist Novoselic
- basgitara
Dave Grohl
- bicie
1. Jesus Doesn't Want Me For A Sunbeam
2. Aneurysm
3. Drain You
4. School
5. Floyd The Barber
6. Smells Like Teen Spirit
7. About A Girl
8. Polly
9. Breed
10. Sliver
11. Love Buzz
12. Lithium
13. Been A Son
14. Negative Creep
15. On A Plain
16. Blew
17. Rape Me
18. Territorial Pissings
19. Endless, Nameless
Live At The Paramount (2011)
Live At Reading (2009)
Sliver (The Best Of The Box) (2005)
With The Lights Out (box set) (2004)
Nirvana (kompilácia) (2002)
From The Muddy Banks Of The Wishkah (live) (1996)
Singles (box set) (1995)
Live! Tonight! Sold Out! (VHS) (1994)
MTV Unplugged In New York (1994)
In Utero (1993)
Incesticide (kompilácia) (1992)
Nevermind (1991)
Bleach (1989)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Geffen Records
Stopáž: 72 min.
Obraz (blu-ray): 1920x1080p 1.37:1 a 1920x1080p 16:9
Zvuk (96kHz / 24-bit): DTS-HD Master Audio 5.1, PCM 5.1, PCM Stereo
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.