INSECT ARK - Raw Blood Singing
Dana Schechter (SWANS) a Tim Wyskida (KHANATE) stvořili pod hlavičkou INSECT ARK další neortodoxní dílo ponořené v drone, sludge a noise rocku. Sugestivní dílo, ale je těžké se v té bažině neutopit.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
ÅRABROT je skupina pomätencov, ktorí sa snažia zmazať vžité hudobné predstavy o svojom rodnom Nórsku a praktizujú to poriadne hlučnou cestou.
Je fakt, že u severanov sa už dávno nehrá len temný metal, prípadne kvalitná elektronika. V ostatných rokoch sa z Nórska hrnie do sveta aj mnoho staromilských a v pozitívnom slova zmysle archaicky znejúcich zoskupení. Prototypom „inakosti“ a veľmi trefným príkladom je kolektív muzikantov nazývaný ako Black Hole Crew. V ideovej a hudobnej rovine tmelí hudobníkov z kapiel HAUST (úchylní noise pankáči, ktorí vyvádzali pred ROTTEN SOUND pri ich ostatnej slovenskej návšteve) a OKKULTOKRATI (hrubý hardcore, prepletený temným crustom), respektíve zopár ďalších menej známych mien, holdujúcich „nekromantizmu“.
Prečo ten úvod? Pretože s ÅRABROT ich spája okrem krajiny pôvodu hlavne hudobná stránka a v nej dominujúca zvrhlosť, ale aj netradičnosť prejavu.
Ako sa môžete dočítať na domovských stránkach, ÅRABROT je tiež meno skládky, nachádzajúcej sa za mestom Haugesund. Trojicu mladíkov však aura tohto miesta uchvátila natoľko, že ho od svojich začiatkov nosia ako vlastnú poznávaciu značku.
Názov nie je to jediné, čo nórske excentrické trio ÅRABROT s týmto miestom pojí. Jeho hudba takúto skládku aj pripomína. ÅRABROT sa totiž do svojej produkcie snažia napratať čo najviac negativity, špiny a nepríjemného odpudivého zápachu. Na druhej strane toto hudobné smetisko skrýva aj veľa pozoruhodných prekvapení a zaujímavých zákutí. Rezultát je radikálne znejúci, hutný noise rock, ktorý si prepožičiava zopár šikovných fígľov od svojich mladších bračekov - sludgeu a drone metalu.
Aby bolo jasné, ÅRABROT nie sú žiadni debutanti. Ich nahrávky sú prijímané už vyše pol dekády s kladnými ohlasmi. Kapela je pozývaná na prestížne festivaly a pracuje s významnými a rešpektovanými indivíduami. Za všetkých spomeniem Billyho Andersona a Stevea Albiniho, ktorý produkoval aj novinku „Solar Anus“. Skúsenosti sú na nezaplatenie a pri služobne najstarších ÅRABROT, teda aspoň v rámci nórskej nevšednej rockovej scény, to platí dvojnásobne.
Na „Solar Anus“ vládne hudobný minimalizmus. Nápady sú pozvoľna rozvíjané a kladie sa dôraz na detaily, hravosť, ale aj na celkovú chytľavosť materiálu, príkladom nech je vynikajúca repetičná „And The Ass Had Spoken“. Rozhodujúcou devízou ÅRABROT je stupňovanie a zahusťovanie atmosféry, neustále navíjanie hlučného klbka na jednoduché, ale ohromne bohaté gitary, podporované primitívnym, ale funkčným bubnovaním. Rytmika znie ako z „Houdini“ od MELVINS. Mimochodom práve oni sú v refréne „Nubiles“ bez okolkov citovaní a všadeprítomný dunivý spodok miestami pripomína THRONES Joea Prestona.
Do ucha vám šepká slizkým hlasom spevák Kjetil, ktorí sa pri svojich textoch zjavne snaží vžiť do role vyšinutého jedinca, ktorý pľuje svoje choré myšlienky niekde v zabudnutom sanatóriu. Na začiatku som spomínal black metal. Tu je ho viac ako u ktorýchkoľvek namaľovaných bubákov, len je šikovne skrytý pod bahnitými naplaveninami. Chlapci svoju nórsku čiernu krv nezaprú a zjavne ani nechcú.
Miestami duní „Solar Anus“ v duchu moderného sludge (strhujúca hymna „Auto Da Fe“) a občas sa cítite, akoby ste počúvali hravých THE JEZUS LIZARD (spevné „Madonna Was A Whore“ a „Odine“). Experimenty so zvukom sa dejú v miere únosnej „radovému“ poslucháčovi, a čo je hlavné, ÅRABROT sa neznížia k tomu, aby nudili.
Na záver ešte jedna asociácia. Čierny humor a drzá atmosféra, sršiaca z celého albumu, mi mnohým pripomínajú práve kapely Stevea Albiniho, najmä velikánov noise rocku BIG BLACK. Tento producent zrejme do ÅRABROT vložil viac, ako sa od neho očakávalo... A je nutné poznamenať, že výsledný efekt je strhujúci.
Despotický nordický noise rock, útočiaci mohutnou silou.
8,5 / 10
Kjetil Nernes
- gitara, spev
Stian Skagen
- elektronika
Vidar Evensen
- bicie, spev, melotrón, piano
1. Solar Anus
2. And The Ass Had Spoken
3. Madonna Was A Whore
4. Valkyrie
5. Nubile
6. Auto Da Fe
7. Odine
8. The Wheel Is Turning Full Circle
Solar Anus (2011)
Revenge (2010)
The Brother Seed (2009)
Rep.Rep (2006)
Proposing A Pact With Jesus (2005)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Fysisk Format
Stopáž: 38:33
Produkce: Steve Albini
Studio: Electrical Audio, Chicago
Dana Schechter (SWANS) a Tim Wyskida (KHANATE) stvořili pod hlavičkou INSECT ARK další neortodoxní dílo ponořené v drone, sludge a noise rocku. Sugestivní dílo, ale je těžké se v té bažině neutopit.
Odporně chutná lahůdka ukuchtěná z nekompromisně kvalitních surovin. Je to "jen" svérázný old school death metal anebo moderní verze extrémních forem metalové muziky? Možná oboje,ale rozhodně unikátní záležitost pro hledače v okrajových hudebních sférách.
Velkolepé, mnohovrstevnaté a produkčně velkorysé dílo. Jiné ani po minulém albu být nemohlo. Pro někoho možná i trochu za hranou kýče, ale když Jón Aldará se velmi dobře poslouchá, ať působí kde chce. Není to na první poslech, ale i po něm už spokojenost.
Deska, která po skvělém singlu ("Break My Lying Tongue") nakonec nedokázala tuto laťku udržet po celou hrací dobu. Silnější skladby se míchají s těmi "vatoidními" a jako celek nahrávka uplyne a příliš emocí nevzbudí. Model VOLA se asi opravdu vyčerpává.
Zásadní kapela mého dospívání a také kapela, kterou jsem 20 let ignoroval přišla s deskou odkazující k tomu nejlepšímu z její historie. Zároveň ovšem ani neevokuje pocit opakování se. "Disintegration" je jen jeden, ale tohle rozjímání mě prostě baví.
16 minut šťavnatého technického thrashingu a dva covery od kapely, která má řemeslo v paži. Je v tom ta patřičná lehkost, drive i finesa, které člověk od téhle žánrové generace automaticky čeká. Jako drobný příkrm v čase thrashového hladu obstojně zasytí!
Trochu rozpačitý počin po čtyřech letech od minulého alba "The Fallen Crimson". Nedotažené, možná zbytečně stručné album stojí na pouhých náznacích síly, kterou skupina v minulosti disponovala. Ale hezké momenty s typickým rukopisem se najdou, to zase jo.