MOGWAI - The Bad Fire
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vývoj situácie po Blackieho odchode z jeho „rodného depa“ aj pri konzumácii jeho šiestej sólovky pripomína, že treba vedieť, kedy odísť. Pokiaľ si jeho tvorba akú-takú úroveň udržiava, bývalí kolegovia z kapely ROOT si už ani nevedia nazvať album tak, aby to človeka takto zrána nepobavilo. Komu je táto schizma viac ku prospechu, nech čitateľ posúdi sám.
Ak trošku preženieme, hudba CALES môže plniť funkciu ideálneho priesečníka „vole-pyvo-traktorových“ spolkov typu KORPIKLAANI a na druhú stranu pre mnohých príliš „religiózne“ nastavených zoskupení, ako napríklad PRIMORDIAL. Blackie bol vždy trochu bližšie k tomu „serióznejšiemu“ pólu pagan scény, hudobne dávajúc dôraz na pôsobivé lyrizujúce elementy, pritom však nijako netlačiac na pílu, čo do hĺbky textov. Aj na novinke viac-menej platí, že texty sú, aby boli. A aby sa moravský solitér mohol realizovať aj vokálne.
Apropo – vokál. Položka aj naďalej prinajmenšom tak diskutabilná, ako tagy na Last.fm. (Ne)spev, tak ako minule, sa k hudbe miestami hodí výborne („Over The Abyss Of Life And Death“), miestami trhá uši („Down There“) a miestami si ho nevšímate („Redemptions By Blood“). Dôsledok DIY metódy, na ktorej funguje Blackie už tretíkrát za sebou, vrátane bicieho automatu a dokonca aj grafickej stránky albumu. Čo by vysvetľovalo ten fádny booklet, na ktorý ste mimochodom kvôli pretrvávajúcej príšernej výslovnosti opäť odkázaní.
Prvá polovica albumu si z kompozičného hľadiska drží úroveň, ktorá atakuje a tu a tam aj prekonáva tie najlepšie momenty diskografie. Skladby sú aj napriek veľkorysej minutáži chytľavé, úderné a zároveň si vedia niečo málo schovať aj na neskôr, keď vás na štruktúre albumu zdanlivo nemá čo prekvapiť. Navyše, hneď titulná etapovito vystavaná položka vykazuje známky toho, čo za spokojného prikyvovania hlavou zvykneme volať progresivitou. Podiel na tom má aj fakt, že oproti vyložene tvrdými riffmi prešpikovaným „KRF“ opäť pribúdajú malebné akustické odpočívadlá. Vrchol albumu v podobe príjemne cválajúcej, zvukovo plnej „Over The Abyss Of Life And Death“ ich úlohu len podčiarkuje.
Mierne vytriezvenie príde v ďalších dejstvách. Snáď zvíťazil pocit, že materiál je, i keď súdržný, súčasne pomerne jednoliaty a treba to trošku ozvláštniť. Škoda. Nevravím, že mi priamočiarejší thrashing štvrtej „Verdict“ alebo rýchlopalná trojminútovka „Heathen Beast“ vyslovene vadí, no ak miesto albumov ako zoznamov skladieb radi počúvate albumy ako neprerušiteľné monolity, nepochodíte. Záverom sa kormidlo snaží natočiť do pôvodného smeru, už to však zďaleka neznie tak presvedčivo. Vrátane kostrbatého finále, ktoré sa, tak ako minule, na pohľad tvári omnoho epickejšie, než v skutočnosti je. Uznanie „príjemne sa to počúva“ už nič nezmení na tom, že vyrovnať sa prvej časti dosky objektívne nie je v jeho silách.
Každopádne, kto zhltol dva roky starého predchodcu, určite si rád pochutí aj teraz. Aj pri všetkých výhradách, ktorých, keď budeme zlí, by nebolo málo, „Return From The Other Side“ z väčšej časti autora utvrdil v tom, že česká hudba má tento rok jednu z tých lepších sezón. A i keď si hneď niekoľko nahrávok spoza rieky Moravy pripíše do tabuľky viac bodov, CALES v tej svojej regionálnej paganmetalovej divízii stále vedie.
Česká hudba má tento rok jednu z tých lepších sezón.
7,5 / 10
Blackie
- všetko
1. Return From The Other Side
2. Over The Abyss Of Life And Death
3. Highlander
4. Verdict
5. Heathen Beast
6. Down There
7. Redemptions By Blood
Return From The Other Side (2011)
KRF (2009)
Savage Blood (2007)
Uncommon Excursion (2003)
Pass In Time (2001)
Bonds Of Togetherness (1997)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Gothoom Productions
Stopáž: 40:03
Produkce: Blackie
Studio: Descent
Bohužel tato podoba CALES mi vůbec nic neříká. Zpěv je strašný. Kdyby to bylo natočená v pořádném studiu, nazpíval ji třeba big boss nebo skuny, nahrál bubeník... CALES jsem měl rád, když byli ve formátu kapely. První tři zdesky za 10. Tady pouze za
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!