OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Severní vítr je krutý“ zpívá se ve známé písni Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka. A jako se za okny prohání severák (v severní části republiky zuří v době smolení této recenze dokonce pořádný orkán), stejným způsobem vtrhli do hudebního světa v březnu loňského roku s další porcí skandinávské mytologie švédští Vikingové AMON AMARTH. Tentokrát je album pojmenováno po ohnivém obru Surturovi, jehož postava, zvící velikosti a muskulatury „manowarského“ bojovníka, dominuje obalu alba „Surtur Rising“.
Schválně jsem si před důkladným poslechem novinky AMON AMARTH pěkně popořádku pustil celou jejich diskografii, abych se takříkajíc dostal do obrazu (nikoli pod obraz!), a dospěl jsem k „překvapivému“ závěru. Ono je to hudebně kromě postupných zvukových vylepšení téměř stále o tom samém. Valivý, nekomplikovaný a poměrně jednoduchý melodický death metal inspirovaný příběhy z Eddy nebo ze života Vikingů s důrazem na úderné a epické vyznění.
Zařadí se album „Surtur Rising“ po bok úspěšnějších alb anebo spíše těch průměrnějších? Ačkoli bylo album prezentováno jako agresivnější a temnější, mým prvním dojmem, který jsem získal po jeho poslechu, bylo, že se jedná o zřejmě nejmelodičtější nahrávku v dějinách skupiny s asi nejlepšími kytarovými sóly. Na těch skupina skutečně parádně zapracovala, pokračujíc v tomto trendu od alba „With Oden On Our Side“. Nejlepší sóla nebo kytarový doprovod můžete slyšet třeba v úvodní „War Of The Gods“ nebo v pomalé „The Last Stand Of Frej“. Nebýt typického death metalového chroptění frontmana Johana Hegga, šlo by skoro o heavy metalové album.
Uprostřed takové „Wrath Of The Norsemen“ se mi hodně silně vybavili RUNNING WILD nebo při úvodních tónech „For Victory Or Death“ zase CREMATORY, kteří však na takové zvuky používají klávesy. Kromě „For Victory Or Death“, „A Beast Am I“ a klipové „Destroyer Of The Universe“ nepřináší album žádné další opravdu rychlé songy. AMON AMARTH se prezentují především střednětempým materiálem (samozřejmě v rámci stylu), v němž se nevyhnou ani některým vatovým položkám („Slaves Of Fear“, „For Victory Or Death“ či „A Beast Am I“), které z vod (pod)průměru za pačesy vytáhne kvalitní sólo nebo kytarový doprovod. Příjemně určitě překvapí netypicky zasněně působící instrumentální pasáž mezi „A Beast Am I“ a „Doom Over Dead Man“. To nejlepší si AMON AMARTH schovali na závěr v podobě posledně jmenované písně, která je na jejich poměry skutečně tak trochu jiná – zejména její pomalý začátek s náznaky prvky orchestrace. Celá píseň pak v polovině přejde do parádního heavy motivu.
Za spíše negativní prvek považuji dosti monotónní hlasový projev Johana Hegga, který pouze čas od času („Live Without Regrets“, „The Last Stand Of Frej“, „Wrath Of The Norsemen“) opustí svůj výraz brumlajícího medvěda a zkusí to ještě hlouběji. Schválně bych v tu chvíli chtěl vidět jeho vnitřnosti na rentgenu. Takovéhle hloubky aby jeden pohledal (samozřejmě kromě legendárního „Nech brouka žít“ od Juraje Kukury, jehož výsledné hlasové podání i vizáž jsou rozhodně gentlemanštějšího rázu než u chroptícího Vikinga se sekyrou v tlapách).
AMON AMARTH nám tedy na hřbetě povstávajícího obra Surtura přivlekli nové album vyznačující se zlepšenou kytarovou prací. Záleží ovšem na tom, do jakého rámce jsou kytary zasazeny. A ten je v daném případě vesměs očekávatelný. Ale čekal někdo něco jiného? Přestože se nejedná o avizovaný orkán, nejde na druhou stranu ani o žádný lehounký letní vánek. Zkrátka slovy kaprála z pohádky „Z čerty nejsou žerty“: „Asi vítr, ne?“
Koleje tvorby AMON AMARTH jsou hudebně i textově příliš hluboké na to, aby z nich vykročili, a to dokonce i na zádech takového pořeza, jakým je bájný obr Surtur.
7,5 / 10
Johan Hegg
- vokály
Olavi Mikkonen
- kytara
Ted Lundström
- basa
Johan Söderberg
- kytara
Fredrik Andersson
- bicí
1. War Of The Gods
2. Töck´s Taunt: Loke´s Treachery Part II
3. Destroyer Of The Universe
4. Slaves Of Fear
5. Live Without Regrets
6. The Last Stand Of Frej
7. For Victory Or Death
8. Wrath Of The Norsemen
9. A Beast Am I
10. Doom Over Dead Man
The Great Heathen Army (2022)
Berserker (2019)
The Pursuit Oof Vikings: 25 Years In The Eye Of The Storm (Live) (2018)
Jomsviking (2016)
Deceiver Of The Gods (2013)
Surtur Rising (2011)
Twilight Of The Thunder God (2008)
With Oden On Our Side (2006)
Wrath Of The Norsemen (DVD) (2006)
Fate Of Norns (2004)
Versus The World (2002)
The Crusher (2001)
The Avenger (1999)
Once Sent From The Golden Hall (1998)
Sorrow Throughout The Nine Worlds (MCD) (1996)
The Arrival Of The Fimbul Winter (demo) (1994)
Thor´s Arise (demo) (1993)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Metal Blade Records
Stopáž: 48:40
Produkce: Jens Bogren
Studio: Fascination Street Studios, Örebro (Švédsko)
Ach, tá ich kolísavá forma. AMON AMARTH nedokázali potvrdiť vysoké kvality predchádzajúceho albumu, opäť sa skĺzli do priemerných, nenápadných, nudných vôd. Bolo to krásne vidieť na ich nedávnom (naozaj vydarenom) koncerte v Bratislave. Skladby z novinky jednoducho nefungovali; o pár rokov z tohto albumu nezaznie na koncertoch AMON AMARTH ani nota.
produkt, nic viac... kym taki Cannibal Corpse piluju svoj styl do este vacsej dokonalosti kazdym album, Amon Amarth spia na vavrinoch, usmievaju sa a uprimne sa cuduju, ze im ten ich kolovratkovy death metal stale niekto zerie...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.