OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Někdejší avantgardní stálice severské metalové scény ARCTURUS se probírají z dlouholeté hibernace. A než se ono probuzení završí novou náhravkou, můžeme si zkrátit čekání s dlouho očekáváným debutem těchto Francouzů, který z odkazu švihlých Norů vychází.
Ale nejen čerpáním inspirace z ARCTURUS jsou živi nadějní talenti současného post/avant/whatever. (Škatulky? Kategorizace? Ale no tak.) Ačkoliv jsou přítomny všemožné květnaté vyhrávky kytar, na jaké si též ACTURUS hlavně v pozdějších fázích tvorby potrpěli, nikdy nepřesáhnou mez samoúčelnosti a únosného a jsou navíc ředěny disharmonickými úlety, které dávají vzpomenout na kultovní VED BUENS ENDE. Jejich vyznění též není vůbec špatné, nachází se někde mezi tříštivým bzučákem a nabasovaným plyšem. Povšechný výraz pak dotvářejí klávesy, které snad mají znít zasněně, vytvářet jakýsi „astrální” dojem. A šikulové ze SMOLHALLY to vše tak pěkně míchají, sem tam se opřou víc do blackové polohy, čas od času si skřehotání v jejich podivuhodných vizích proloží čistým, epicky znějícím vokálem (byť nejde o žádného druhého Garma). Takže se vše odehrává v nejlepším pořádku, žadný problém? Ba ne, problém tu je, a nemalý.
Celkový výraz skupiny totiž působí bohužel až příliš bezpečně, v porovnání třeba s JUMALHÄMÄROU. Nasnadě je sice námitka, že hudba obou skupin jako taková se do přímého srovnávání uvést nedá. Mně jde ale o myšlenku, která za touto „avantgardou v rámci metalu” stojí a která nepochybně doprovázela taktéž právě rané ARCTURUS. A sice že jde o boření vžitých konvencí, ne o standardní hoblující metlík překrytý na sílu exotickými a netradičními prvky, které zajisté ukojí touhy nejednoho „jakože-fajnšmekra”.
Dlužno dodat, že rozebíraná nahrávka není tímto zářným příkladem snaživě neotřelé lopotnosti, do toho jí chybí zhruba tolik, co do skutečně objevného materiálu. Ale pevně doufám, že seskupení neustane v průzkumu svých možností, které v budoucnu plně rozvine. A již nyní se těším na nadcházející tvorbu, dravější a na kytary více zaměřenou.
Svěží závan v součásném (nejen) blackovém proudu? Na to je zatím trochu brzy.
7,5 / 10
1. Quasar
2. Au sol les toges vides
3. Le repos du Lézard
4. Oracle rouge
5. Marche silencieuse
6. L'homme et la Brume
7. Aux mille Dieux
8. Nos sages divisent
Résilience (2011)
Nova Persei (EP) (2007)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.