Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Loma Prieta bolo ničivé zemetrasenie, ktoré v roku 1989 postihlo okolie sanfranciského Bay Area. LOMA PRIETA je taktiež skupina mladíkov, ktorá drhne hrubý, intenzívny a emotívne zafarbený hardcore, svojou mohutnosťou a ničivou energiou evokujúci práve pustošivé trhanie zemskej kôry. Pri počúvaní jej „štvorky“ sa vám budú na jazyk hrnúť analógie s tými najlepšími menami, aké sa v danom žánri objavili.
Čo vás na „I.V.“ zarazí ako prvé? Určite neuveriteľná hudobná pestrosť, ktorú kapela podtrhla svojskou produkciou s mierne špinavým „crusty“ zvukom. Veľmi originálne vyznenie a jednoduchý spôsob, ako sa odlíšiť od tony ďalších. Stačí len troška upraviť „distortion“.
LOMA PRIETA sa pevne držia fundamentu, z ktorého vzišli, a nesnažia sa za každú cenu pôsobiť progresívne. Základom albumu je živelný hardcore, ale chlapci sa vôbec neboja vkusne experimentovať. Hudba s prívlastkami „emo/screamo/violence“ bola vždy tou plodnejšou stránkou „tvrdého jadra“, takže nejakej monotónnosti sa určite neobávajte. Hudobná náplň albumu je úplným opakom čiernobieleho obalu. Aj napriek celkovej pochmúrnosti a hnevu, ktorý je v LOMA PRIETA nahromadený, znie „I.V.“ neuveriteľne kompaktne. Skladby síce nie sú najdlhšie (ako to už v tomto žánri býva), no hudobný potenciál kapely je využitý na maximum a táto síce strohá výpoveď tak získava o to ostrejší a prudší charakter.
Šialené agresívne pasáže sú popretkávané výraznou kakofonickou zložkou, presne tak, ako to svojho času robili napríklad nestori z ORCHID a AMPERE. Zemitá hardcorová stránka albumu evokuje staršie, drevnejšie veci od CONVERGE, ale LOMA PRIETA je predsa len o dosť „malebnejšia“ a expresívnejšia kapela. Pasáže s neustálymi zmenami tempa, so zámerne chaotickým znením s príchuťou moderného „grindingu“, (tu kapela pripomína Francúzov PLEBEIAN GRANDSTAND) sú kontrastom k „melódiám od pána boha“, ktoré mnohokrát tvoria dominantnú časť kompozícií. Teda ak pominieme trilógiu hrdo sa týčiacu uprostred albumu, v ktorej kapela ukazuje svoju rozorvanejšiu, punkovú tvár. Poetické texty, štekané v čo najvyššej kadencii, sú pri kapelách tohto typu už akousi samozrejmosťou. Ale predsa stále dokážu, v spojení so svojským hudobným „podmazom“, spôsobiť ukážkové stavy rozpoltenosti.
LOMA PRIETA nahrali jeden z najlepších hardcorových albumov „s presahom“ za ostatné roky. Ak budeme mať šťastie, tak ich možno uvidíme na turné s CONVERGE. Veru, silný dvojzáprah...
Príjemné prekvapenie! Skvelá emo-violencová kapela s novým albumom, ktorý ju určite vyšvihne do širšieho povedomia. Objav roka na poli extrémneho hardcoru!
Fakt, že tato bandička špinavých nasraných emařů vychází na Deathwish Records hovoří za vše. Domovská stáj pojmů jako TRAP THEM, VICTIMS, DOOMRIDERS nebo CONVERGE předznamenává, že půjde o hudbu, která se postrádá příchuť parfémů Hugo Bosse a dokonale střižený účes. Tady půjde o krev a pot. Kdo neřve s námi, řve proti nám. Té nejchlupatější base sekundují kytarové zvonky a vokál, který je sice zvukově na pozadí, ale stále se při poslechu nemohu zbavit pocitu, že mi někdo velmi intenzivně řve přímo mezi oči. Nešermoval bych tu slovy jako experimentální. LOMA PRIETA jsou ze staré školy a do svého starého devadesátkového ema pouze nalévají rozžhavený syrový neocrusotvý kov. Fór je snad jen v tom, že to dělají fakt dobře. <br>
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.
Posledný koncert zásadnej kapely. Silná finálna zostava s Frantom Štormom a Silenthellom, rytmikou ex-AVENGER a Petrom "Blackoshom" Hošekom, robustný "best of" playlist a poctivé balenie = hodnotný rozlúčkový artefakt. Len ten zvuk mohol byť priebojnejší.
Byli u rozmachu švédského melodického deathu a nahráli dvě alba. To druhé však nevydali, mezitím se rozutekli do jiných skupin. Po třiceti letech se dali znovu do kupy, a kromě nového materiálu vydávají i ono druhé album. Pěkná exkurze do devadesátých let
V rámci žánru celkem unikátní deska s výraznou basou, která k sobě váže epileptické rozervané screamo, epické post-hardcorové pasáže a syntezátorové linky. Italům z Ligurie se povedlo navázat na dřevní klasiku a přidat něco svého.
Přes veškerou maskovanou a krvavou image předvádí obrození MUSHROOMHEAD především tradičnější hardrock/metalovou klasiku. Občas se v riffech, řevu a osobité melodice objeví připomenutí, že skupina měla kdysi své specifické kouzlo, ale to už je dnes pryč.
Hudba téhle party z Manchesteru je ukázkou klasické stoner doom školy a jako posluchač balancuji na vážkách, zda už je to příliš klišé, nebo stále ještě dostatečně zajímavé. Ale odkazy na sabbatovské vlivy celkem fungují, takže snad dobrý.
Jak dí kolega Noisy. Velmi slušná deska, zdařile zlámaná skládanka ULCERATE a GORGUTS postavená však na tučnějších a brutálnějších základech. Těžký poslech, je to jako když chcete vylézt osmičkovou cestu a máte k dispozici tak třetinu použitelných chytů.