OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
CORROSION OF CONFORMITY si lze stále pamatovat zejména jako kapelu devadesátých let, protože právě v té době byla, po příchodu svého nazlobeného centra Peppera Keenana, nejvíce vidět a pravidelně vydávala nahrávky, které se z dnešního pohledu jeví jako jejich stěžejní. Jedná se zejména o výtečná alba „Blind“, „Deliverance“ a „Wiseblood“, která napomáhala formovat alternativně metalový proud vzedmuvší se za Atlantikem právě před dvaceti lety.
Kořeny původního tria však sahaly mnohem dál do historie, protože o jednu dekádu dříve řádili Weatherman, Mullin a Dean coby ještě výrostci po všemožných garážích jako nesmlouvavá agitační hardcore jednotka. Až s Keenanem však přišly výraznější změny - přístupnější metalový sound, ale rovněž i první větší úspěchy, profesionálnější, více mainstreamový přístup k vlastní tvorbě a samozřejmě také předskakování veličinám typu METALLICA nebo MEGADETH (obě akce jsme mohly zažít v průběhu devadesátých let v Praze).
Dnes už hrají CORROSION OF CONFORMITY opět ve třech, protože Pepper Keenan před lety definitivně zběhl k o něco úspěšnějším DOWN, a tak se zbylá trojice nachází ve stejném složení, jako ve svých „hardcore“ počátcích. Ke garážovým kořenům se však vrací pouze díky přímočarosti a neotesanosti nových songů, pojímajících v sobě opětovně jak vlivy stoner rocku, tak indicie poukazující na starou školu hardcore a metalu (zejména pak ovlivnění BLACK SABBATH nelze popřít).
O vokály se dnes rovnoměrně dělí všichni tři členové, což je vlastně materiálu ku prospěchu, protože tak lépe vzdoruje upadávání do monotónnosti. Pendluje se tedy mezi punkově nasupěnými výplachy typu „Leeches“, psychedelií „Weaving Spiders Come Not Here“ a riffově razantními songy typu „What You Despise Is What You´ve Become“. V těchto třech skladbách dostává prostor právě Mullinův chraplák. Ve zbytku materiálu si pak vokály rozděluje zbylá dvojice Weatherman/Dean, která se vykazuje více naléhavým a zpěvnějším pěveckým projevem v riffově nabušených hutných flácích, jakými jsou zde třeba „Psychic Vampire“, „River Of Stone“ nebo dvojice držící silný střed alba „Your Tomorrow“ a „The Doom“.
Novinka stojí zhruba na půli cesty mezi polohou minulé „zhulenecké“ desky „In The Arms Of God“, kde byl ještě přítomen Keenan, a mezi náklepovou garážovou tvorbou z osmdesátých let. Tak jako tak, dostáváme poctivý flák kvalitně ošetřené valivé hudby. Skladbám nechybí nápady, syrovost, razance a nemalá dávka energie, takže vlastně můžu s čistým svědomím říci, že odchod dlouholetého lídra této kapele zas až tolik neuškodil. Uvidíme tedy v srpnu na Brutal Assaultu.
Legendární americká formace poprvé bez svého dlouholetého lídra. Velmi dobrá sada syrové a energické garážové hudby. Je zde vše, pro co jste kdy mohli mít C.O.C. rádi - hutné riffy, osudová tempa, náklepy, kytarové vyhrávky, potřebná dávka psychedelie, garážový punk a konečně všechny ty naléhavě plíživé vokály a houpavé melodie.
7,5 / 10
Woody Weatherman
- kytara, zpěv
Mike Dean
- baskytara, zpěv
Reed Mullin
- bicí
1. Psychic Vampire
2. River Of Stone
3. Leeches
4. El Lamento De Las Cabras
5. Your Tomorrow
6. The Doom
7. The Moneychangers
8. Come Not Here
9. What We Become
10. Rat City
11. Time Of Trials
Corrosion Of Conformity (2012)
In The Arms Of God (2005)
Live Volume DVD (2001)
Live Volume (2001)
America's Volume Dealer (2000)
Wiseblood (1996)
Deliverance (1994)
Blind (1991)
Technocracy (1987)
Animosity (1986)
Eye For An Eye (1984)
Vydáno: 2012
Vydavatel: Candlelight Records
Stopáž: 43:12
Produkce: C.O.C.
Studio: Studio 606, Northridge, California
Je to dobra doska ale tiez mi tam ten Pepper chyba ,ja neviem snad este tomu necham cas ,takze zatial.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.