PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Věru nezvyklý pohled se naskytl všem těm, co v podvečer třiasedmdesátého výročí okupace ČSR zavítali do plzeňského klubu House Of Blues, aby zde byli svědky dalšího tuzemského vystoupení metalového nezmara Blaze Bayleyho. Ve zvýšeném koutku za hlavním prostorem klubu (mimochodem tedy skutečně nijak velikého), v obyčejné místnosti s několik křesly a stoly, totiž prodával merchandising sám Blaze, ve volných chvílích s brejličkami na čtení nad mobilem, měnící se v ošklivě se šklebící monstrum, kdykoliv se s ním chtěl někdo vyfotit. A když říkám nezvyklý pohled, mám tím především na mysli, že to byl výjev skutečně mimořádný. Nejen, že bych bývalého zpěváka nejslavnější heavy metalové skupiny na světě nečekal v tak mrňavém koncertním prostředí, ale především fakt, že si sám sobě obhospodařuje i prodej triček a cédéček mi tedy skutečně vyrazil dech.
Ale kdo ví, jak to nakonec je. Podstatné je, že Blaze žije, natáčí a koncertuje. Sice už bůhvípokolikáté zase kompletně obměnil složení svého doprovodného bandu, sice si téměř kompletně oholil hlavu (hádejte, co zůstalo), ale je zkrátka pořád tady. Momentálně dokonce oživil i bývalou kapelu WOLFSBANE a zároveň pod hlavičkou svého sólového projektu přichází i s novou deskou, příznačně nazvanou „The King Of Metal“. Přičemž oním králem ovšem nemá být on, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale jeho fanoušci. Tak to alespoň zmiňoval při mnoha příležitostech svého stominutového setu, který nakonec v Plzni sfouknul s lehkostí pravého profesionála.
Jako takový ještě těsně předtím, než vstoupil na pódium, usrknul z espresa na baru, a sotvaže kolegové muzikanti začali hrát, nelenil a jal se procházet mezi publikem a osobně si jej roztleskávat. Úplný úvod jeho koncertu (tedy po předskakujících mladých domácích metalistech THE SNUFF, jimž to neznělo úplně hloupě) obstarala „Will To Win“, po níž logicky následovala různorodá směska toho, co Blaze kdy nazpíval. Krom obligatorních kusů z repertoáru Železné panny to byly věci napříč jeho sólovou kariérou, mezi nimiž bylo k zaslechnutí také pět skladeb z již vzpomínané novinky (která byla rovněž na koncertě čerstvě k dostání). K jejich hodnocení ovšem jistě lépe poslouží samostatná recenze, na těchto místech snad pouze zmíním, že hodně příjemně chytlavou se mi zdála „Dimebag“. Co mě ovšem, přiznám se, trochu zaskočilo, byla absence čehokoliv z geniálního „The Man Who Vould Not Die“ (a nebýt závěrečné „Faceless“ pak také ze stejně znamenitého „Promise And Terror“), neboť, přece jen, je to album nabité takovými fláky, že by mohlo být hráno živě kompletně položku po položce. Ale nejspíš má k takovému výběru Blaze svoje důvody a moje spekulace, proč že se tak stalo (třeba kvůli období, ve kterém nahrávka vznikla, a které bylo pro zpěváka nepochybně velmi těžké), už na tom mnoho nezmění. Každopádně i ve světle všech těchto úvah mi Blazeovo „soukromé“ plzeňské vystoupení, kolorované nějakými 150 až 200 přihlížejícími, přišlo znovu nadmíru sympatické. Bayley stále zpívá naprosto skvostně, rozhodně se na to konto nešetří a energii by mohl klidně rozhazovat po náručích. A že si neodpustí ty svoje typické „metalové“ řeči? Odpusťme mu je my, on si to rozhodně zaslouží a koneckonců by to vlastně ani nebyl on, kdyby mezi skladbami nějakou tu kovovou frázi neupustil.
Setlist:
Will To Win
Lord Of The Flies
The Launch
Dimebag
Ghost In The Machine
The King Of Metal
Silicon Messiah
The Rainbow Fades To Black
Fate
The Brave
The Black Country
Leap Of Faith
Stare At The Sun
The Clansman
Man On The Edge
Futureal
Faceless
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.