OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jak jistě víte, PRONG byla na počátku devadesátek hodně osobitá parta, která se (stejně jako tehdy třeba PANTERA, HELMET, WHITE ZOMBIE, BIOHAZARD, FEAR FACTORY a další…), snažila hrát ten metal trochu jinak, než bylo do té doby zvykem. V tomto případě to znamená implementovat něco málo z hardcoru, industriálu a alternativy a spíše než stavět na technice, rychlosti a tvrdosti, být více „groove“.
Kapele se dařilo, natočila čtyři zajímavá alba a těšila se z uznání jak fanoušků, tak kritiky. Ovšem jak už to tak bývá, úspěch netrvá věčně. Po té, co kapelu v roce 1997 hodil přes palubu vydavatel Sony Music (komerčně orientovaný major label nebyl spokojen s prodejními čísly alba „Rude Awakening“), došlo k přerušení činnosti. Leader Tommy Victor kapelu znovu obnovil v roce 2002, ale její nová éra toho zatím moc pozitivního nepřinesla. Vyšla od té doby pouze dvě alba s tím, že comebackové „Scorpio Rising“ (2003) byl hudebně i komerčně propadák, který sice kapela napravila zlepšením na „Power Of The Damager“ (2007), ale ani tato fošna nebyla přesně tím, co se od PRONG čekalo.
Na třetí pokus to však vypadá O.K. a „Carved Into Stone“ je konečně album, o kterém mohu s klidem říct, že jsou to ti opravdoví PRONG, kteří mne tak bavili v devadesátých letech. Kapela se vrátila ke svému typicky ostrému zvuku známému z alb „Cleansing“ nebo „Rude Awakening“ a podařilo se jí, a to je nejdůležitější, složit materiál, který v konfrontaci s touto její „zlatou“ érou obstojí velmi dobře.
Tommyho Victora tentokrát doplnili Alexi Rodriguez (3 INCHES OF BLOOD) na bicí a Tony Campos (MINISTRY, SOULFLY, STATIC X) na basu a zejména ten prvně jmenovaný se zdá být tou správnou ingrediencí, neboť je to po dlouhé době bubeník, který ty PRONG hraje tak, jak se správně má. Není to sice stále ještě ten „strojový“ styl, kterým hrál Ted Parsons , ale onen specifický „flow“, který spolu s Tommyho riffy dělal kapelu vždy tolik osobitou, na desce je.
Vzpomínáte ještě na řízné, hitové vály „Whose Fist Is This Anyway?“ či „Snap You Fingers, Snap Your Neck“? Tak nové pecky „Revenge Best Served Cold“, „Put Myself To Sleep“ nebo „ Keep On Living In Pain“ jsou jejich dokonalým pokračováním. Nejsou sice tolik industriální nebo chcete-li experimentální, ale mají typický „prongovský“ feeling. Album zní, jako kdyby vyšlo v roce 1995, a působí tak proto možná lehce staro-školsky, ale Tommy Victor a spol. nemohli dle mého udělat lépe.
Oproti minulému „Power Of The Damager“ je „Carved Into Stone“ více učesané a optimistické (i když úvodní thrashová jízda „Eternal Heat“ může zprvu působit dojmem opačným), ale i přes úbytek syrové dravosti má kupodivu o mnoho větší drive. Velký kus práce v tomto směru odvedl i zkušený producent Steve Evetts (SICK OF IT ALL, SEPULTURA, TDEP, EVERY TIME I DIE, POISON THE WELL, atd…), který za to jak kapelu „vyčistil“ a „narovnal“ zaslouží velkou pochvalu.
Kdyby PRONG vydali takovouto desku před těmi patnácti lety, tuším, že by byli do historie zapsáni mnohem tučnějším písmem. Nedá se ovšem nic dělat, 90´s jsou pryč a jen bláhový by čekal, že dnes již veteráni PRONG budou progresivní, jako byli v dobách „Prove You Wrong“, „Cleansing“ nebo „Rude Awakening“. I tak se ale kapela za „Carved Into Stone“ v žádném případě stydět nemusí. Album se sice ohlíží do minulosti, ale není trapné. Naopak, je kvalitní a osobité. Jako fanoušek PRONG jsem navýsost spokojen, 15 let dlouhé čekání je u konce.
Po dlouhé době konečně abum PRONG, které se může měřit s jejich klasickými alby z první poloviny devadesátých let.
8 / 10
Tommy Victor
- kytara, zpěv
Tony Campos
- basa
Alexi Rodriguez
- bicí
1. Eternal Heat
2. Keep On Living In Pain
3. Ammunition
4. Revenge Best Served Cold
5. State Of Rebellion
6. Put Myself To Sleep
7. List Of Grievances
8. Carved Into Stone
9. Subtract
10. Path Of Least Resistance
11. Reinvestigate
State Of Emergency (2023)
Zero Days (2017)
X – No Absolutes (2016)
Songs From the Black Hole (cover album) (2015)
Ruining Lives (2014)
Carved Into Stone (2012)
Power Of The Damager (2007)
Scorpio Rising (2003)
Rude Awakening (1996)
Cleansing (1994)
Prove You Wrong (1991)
Beg To Differ (1990)
Force Fed (1989)
Primitive Origins (1987)
Vydáno: 2012
Vydavatel: Long Branch Records / SPV
Stopáž: 42:22
Produkce: Steve Evetts
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.