OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když před lety přestal být Brian Warner v kurzu, nezanevřel jsem na něj a vždy jsem si jeho novou nahrávku opatřil, a to i přesto, že jeho poslední dvě alba měla po kvalitativní stránce stejně strmou klesající tendenci jako jeho schopnost šokovat a přitáhnout na sebe pozornost něčím novým a ne zas tak úplně blbým. Vše před lety vyvrcholilo zpackanými koncerty, kterými si proti sobě poštval snad i ty nejtrpělivější zbytky věrných, a přestože jej kromě navrátilce a uměleckého dvojčete Twiggyho Ramireze v průběhu uplynulé dekády postupně opouštěli všichni jeho spoluhráči, se kterými kdysi dávno zažíval své slavné časy, nehodil ani v roce 2012 flintu do žita a servíruje nám svou novou specialitu „Born Villain“. Jaká tedy je?
V dnešní době, kdy jeho alba působí o poznání méně progresivně, jsem si uvědomil, že jeho hudba je přesně tím vzorkem, který mne namísto nabíjení spíše energii odsává, což určitě přisuzuji menšímu počtu hitových vypalovaček a novátorských prvků. Jeho neměnný pěvecký projev v kombinaci s poměrně ustálenou instrumentální složkou coby magmatickou hmotou složenou z kombinace syntezátorů, rytmiky a kytar, se prostě dřív nebo později musel omrzet. Málokdo vydrží osmnáct let v prvotřídní formě, to ví i mnohem nadanější machři. Jediné, na čem tedy nyní záleží, je skutečnost, zdali MARILYN MANSON přijdou s albem, na kterém se budou nacházet vygradované a prostě dobře poslouchatelné songy, a to i bez ohledu na jejich výslednou zvukovou stylizaci. Předně tedy musím říct, že novinka „Born Villain“ určitě není zas až takový upír, jakým byla předchozí šíleně dlouhá a unavená kolekce „The High End Of Low“.
Namísto akustické kytary, která mnohokrát opanovala předchozí výtvor, se zde vracíme k elektronice. Její spojení s ostatními nástroji je citlivé, zhruba stejně vyvážené, jako tomu bylo například u alba „Holy Wood“. Osobně mě „Born Villain“ přijde jako takový méně zdařilý pokračovatel tohoto díla. Dokonce jsem nalezl asi pět songů, které považuji za vynikající, což je (oproti době nedávno minulé) velké zlepšení.
Pilotní singl „No Reflection“ je rozhodně povedená vypalovačka s jasným nájezdem na sloganový refrén, vystavená v duchu nejlepších tradic nejúspěšnějšího období MARILYN MANSON. Za vrchol celého alba však považuji pozvolna gradující mohutné flákoty typu „The Flowers Of Evil“, „Children Of Cain“ nebo „Slo-Mo-Tion“. Tyto tři songy tvoří silný střed nahrávky a jednoznačně z ní vyčnívají. Zbytek je pak pouze více či méně dobrý. Třešničkou na dortu je komatická balada „Breaking The Same Old Ground“, která je pro mne jedinou opravdu zajímavou skladbou závěrečné (a nejslabší) třetiny alba. Nepomůže ani předělávka „You´re So Vain“ od Carly Simon, což je samosebou výtečný song, ale určitě si jej raději poslechnu v provedení sleaze rockových FASTER PUSSYCAT z konce osmdesátých let.
Oproti minulé nahrávce tedy zaznamenávám mírné zlepšení, ale do nejslavnějších momentů kariéry MARILYN MANSON novince stále mnohé chybí. Osobně věřím v Mansonův budoucí velký návrat na výsluní, ale ještě to určitě nějaký ten pátek potrvá (tipuji tak šest let). Myslím, že se dnes tento umělec nachází zhruba ve stejném období, v němž byl jeho velký vzor ALICE COOPER v první půlce osmdesátých let, takže očekávám tak jedno až dvě průměrnější alba. Pak se snad konečně v plné parádě chytne.
O něco lepší, živější a elektroničtější album než bylo "The High End Of Low". Do nejlepších momentů kariéry MARILYN MANSON mu však stále mnohé chybí. Album vykazuje typický výraz MM a zhruba navazuje na úspěšnou desku "Holy Wood".
6 / 10
Marilyn Manson
- zpěv, kytara
Twiggy Ramirez
- kytara, baskytara, klávesy
Chris Vrenna
- klávesy, samply, programování
Fred Sablan
- kytara, baskytara
Jason Sutter
- bicí
1. Hey, Cruel World...
2. No Reflection
3. Pistol Whipped
4. Overneath The Path Of Misery
5. Slo-Mo-Tion
6. The Gardener
7. The Flowers Of Evil
8. Children Of Cain
9. Disengaged
10. Lay Down Your Goddamn Arms
11. Murderers Are Getting Prettier Every Day
12. Born Villain
13. Breaking The Same Old Ground
14. You´re So Vain
Born Villain (2012)
The High End Of Low (2009)
Eat Me, Drink Me (2007)
Lest We Forget (2004)
The Golden Age Of Grotesque (2003)
Holy Wood (2000)
The Last Tour On Earth (EP) (1999)
Mechanical Animals (1998)
Remix And Repent (EP) (1997)
Antichrist Superstar (1996)
Smells Like Children (EP) (1995)
Portrait Of An American Family (1994)
Vydáno: 2012
Vydavatel: Cooking Vinyl
Stopáž: 59:17
Produkce: Marilyn Manson, Chris Vrenna
Presne ako je poznamenané vyššie: "Born Villain" energiu skôr odsáva, ako ju dáva. Čo bolo kedysi na MARILYN MANSON tajomné a akosi zvláštne, priam odpudivo príťažlivé, je dnes ošúchané a nudné.
Niekoľko na pomery skupiny ľahko nadpriemerných skladieb zúfalý výsledok nezachráni. A nedokáže to ani hosťovačka Johnnyho Deppa. Rád uverím v oslnivý návrat, možno práve v najznámejšej zostave z prelomu tisícročí.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.