PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když před 4 lety českobrodská progmetalová úderka CRUEL konečně přišla se svým dlouho připravovaným debutovým počinem „Ekvilibrium“, bylo v naší kotlině zaděláno na malou senzaci.
Není totiž na denním pořádku, aby se někomu podařilo tak bravurním způsobem ukočírovat rytmicky bohaté, se španělskem a orientem koketující kompozice, které se navíc úspěšně podařilo zbavit zbytečného heavymetalového patosu. Aby toho snad nebylo málo, české texty, které tak často a s oblibou podřezávají větev i zkušeným matadorům scény, svou malebnou lyričností podmanily nejednoho naslouchajícího smrtelníka. Navíc nad malou nástavbou v podobě „šachového“ konceptu spokojeně zavrněla i nemalá skupinka náročnějších hledačů pod povrchem. Pak už zbývalo pohlídat jen jedinou maličkost: vtisknout punc současnosti moderním zvukem, a dílo, které i po 4 letech udivuje dospělostí, bylo na světě.
V minulosti nezřídka kritizovaná nezpěvnost zúčastněných byla ošetřena chytře vymyšlenými linkami, které šperkovaly ještě chytřejší sbory s nánosy hlasů přizvaných hostů. Výsledek příjemně překvapil. Přesto se kapela se současným stavem neuspokojila a do řad „Krutých“ v loňském jaření přibyl zpěvák Zbyněk Pošmura, aby převzetím břemene frontmanství ulehčil Markovi a Pavlovi v instrumentálních kejklích. Přestože tento novic ve svém hrdle skrývá kus obou zpěváků, vstřebat jeho projev chvíli trvá. Nicméně, víte, jak je to s tou trpělivostí. Jak moc je pro CRUEL nepostradatelný, však rozetne až chystaný počin, kde dostanou jeho hlasivky širší prostor projevit se.
Takto to chlapcům hraje a zpívá, když ve zkušebně vypadne elektřina!
Malou generálkou má být právě vzniknuvší akustické EP „Krutá tráva“, obsahující 4 písně známé z debutové placky a zároveň zbrusu novou pecku „Tanečník na spáleništích“, která se dočkala i sympatického klipového zpracování. Tato svižná a rozjuchaná píseň s výrazným španělským temperamentem, pěkným klavírním intermezzem a hned několika výtečnými melodiemi, by jistě patřila mezi nejlepší na „Ekvilibriu“. Upřímně se velmi těším na ostrou verzi, neboť ta by neměla chybět na připravovaném albu, jehož datum vydání prozatím není stanoveno.
Velmi příjemně překvapil „Svízel přítula“, který je díky novým aranžím ještě přítulnější než kdykoliv v minulosti a dokáže spolehlivě posloužit jako vhodný podkres k relaxaci v pobytu ve vířivce, případně jako šlágr při opékání špekáčků s přáteli u ohně. Popěvek „ejjáhou, ejjáhou“ je zkrátka správně návykový. Palec nahoru si zaslouží i krásně brumlající bezpražec Jana Švece, jehož precizní hra vynikne nejvíce právě pod malbami španělek.
Sázkou na jistotu měla být přítomnost hitovky „Maroko I“. Ta však v akustické verzi pozbyla veškerou energii v sobě obsaženou a paradoxně působí jako nejslabší článek. Šokujícího pochmurného vyznění se dočkal „Shah mat“, kterou z temného pláště vysvobodí až velebená sedmiosminová koncovka a vnese tak do skladby v pravý čas trochu světla. Písničkovou část uzavírá „Syberia“, skladba plná vnitřního chladu, nedozírné a lhostejné lásky, plně charakterizující můj vztah k této písni, který se nezměnil ani v nové verzi.
Není toho moc, avšak ani málo. Přes 20 minut příjemně aranžérsky a instrumentálně propracovaného progresivního metalu, zahraného bez pomocí elektrických kytar a jiných efektivních šidítek, dokáže potěšit, bohužel jen těžko nadchnout. Pokud vám tohle nestačí, je k dispozici i již zmíněný videoklip, který celkově dobrý pocit rozhodně nezkazí. Zamrzí snad jen do nebe volající ignorování kultovního death/grindového výplachu „Pantograf“, který by si zvěčnění, tím spíše v akustické verzi, zasloužil. Tak snad příště, hoši.
Akustické seznámení s novým zpěvákem. Jedna nová píseň se zdařilým klipem, 4 staré v novém podání. Není toho moc, avšak jako připomenutí nad novým počinem to postačí.
7 / 10
Zbyněk Pošmura
- zpěv, sbor
Pavel Bauer
- akustické kytary, sbor
Marek Neckář
- klavír, sbor
Jan Švec
- (bez)pražcová baskytara
Robert Ebel
- bicí, djembe, perkuse
+ hosté
Šáren Makovcová
- zpěv, sbor (1, 2, 3, 5)
Rusiko Němcová
- hlas (5)
Pavla Forest
- sbor (5)
1. Tanečník na spáleništích
2. Svízel přítula
3. Maroko I
4. Shah mat
5. Syberia
6. Tanečník na spáleništích (videoklip)
Entelecheia (2018)
Krutá tráva (EP) (2012)
Ekvilibrium (2008)
Promo 2005 (2005)
Promo 2003 (2003)
Vydáno: 2012
Vydavatel: Samovydání
Stopáž: 23:19
Produkce: Cruel
Studio: Tahiti; Kövöschröt
Mix a mastering: Pavel Marcel
minule bylo 6/10, přestože pihy nějaké pořád zůstaly a je to krátké, ale zas klip na hranici sebeobětování a akustické kytary, takže bodík přidám
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.