OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Roztrhl se nám pytel s koncepčními dílky, kde účinkuje celá řada zpěváků. A budou-li všechna stejně kvalitní jako kupříkladu nedávno recenzovaný "Nostradamus" Nikolo Kotzeva, není potřeba si kvůli tomu zoufat. U "LEONARDA" (da Vinciho, přirozeně) je pánem na hřišti Trent Gardner (MAGELLAN, EXPLORER´S CLUB). Nejenže to celé vymyslel a nahrál veškeré klávesy a trombón!, ale přidělil si i jednu z roliček.
‘A propos, v rozdělování rolí měl velice šťastnou ruku. V hlavní úloze Leonarda totiž září - lépe to skutečně nelze popsat - James LaBrie a fanoušci nekorunovaných amerických králů progresivního metalu DREAM THEATER teď jistě zavětřili tučné sousto. A když navíc dodám, že ještě uslyší třeba Mika Barkera (SHADOW GALLERY) nebo Steva Walshe (KANSAS) asi nemá cenu ve výčtu osobností pokračovat dál. Ukojena zůstává i moje soukromá vášeň pro vyzpívané muzikálové hlasy zpěvaček. Když v šesté věci "Mona Lisa" nastoupí po LaBriem Michelle Young v roli jeho matky Kateřiny, je to prostě ono. A samotná Mona Lisa v podání Lisy Bouchelle? K sežrání!
Jak bývá u podobných konceptů (muzikálů nebo soundtracků) zvykem, začíná se orchestrální overturou, kde jsou představeny základní motivy a která slouží jako hutný výcuc z díla, tady pod názvem "Apparition". Krátké instrumentální skladbičky nás pak čekají i v příběhu samotném. Pojďme ale ke zpívaným částem, jsou přece jen nejzajímavější. Jde tu především o progresivní rock a s ohledem na principála pochopitelně nejvíce vystavěný na rejstřících kláves. Různorodé spektrum zpěváků nabízí velkou škálu možností a barevnosti, takže se děje stále něco nového, něco neslyšeného, na nudu můžete zapomenout. Jediná výtka by tak mohla směřovat k refrénu "Inventions" a následující "Shaping The Invisible" (nástup kláves téměř totožný s geniální Moorovou kompozicí "Space-Dye Vest" z alba DREAM THEATER "Awake"), kde je Snové Divadlo citováno více než je zdrávo. S tím ovšem muselo být při výběru hlavního představitele počítáno. No a po poslechu závěrečné "End Of A World", když zpět připlouvá hlavní motiv v úžasně vystavěném propletenci hlasů všech zúčastněných (proč slyším nejvíce Bakera?), myslím nelze než smeknout a všechny pochybnosti zahodit za hlavu.
Trent Gardner, muž mnoha talentů, nám předkládá jedinečný koncept. Asi je zbytečné zdůrazňovat, že jde o dílko výpravné, puntičkářsky vypiplané a stačí jen letmo zrakem přelétnout zpívající plejádu hvězd v čele s nezaměnitelným Jamesem LaBriem a je vymalováno!
9 / 10
James LaBrie
- Leonardo da Vinci
Davey Pattison
- Ser Piero da Vinci
Michelle Young
- Caterina
Josh Pincus
- Lorenzo de´ Medici
Lisa Boucher
- Mona Lisa
Mike Baker
- Melzi
Trent Gardner
- Verrocchino, klávesy, trombon
Robert Berry
- Salai
Steve Walsh
- Calco
Chris Shryack
- Storza
Bret Douglas
- Francois I
Wayne Gardner
- kytara
Jeremy Colson
- bicí
Patrick Reyes
- kytara
Steve Reyes
- basa
1. Apparition
2. Aria For Italy
3. With Father
4. Reins Of Tuscan
5. Reproach
6. Mona Lisa
7. Il Divino
8. Inundation
9. Apprentice
10. First Commission
11. Morther Of God
12. This Time This Way
13. Inventions
14. Shaping The Invisible
15. Introduction To Francouis I
16. Heart Of France
17. Cacrament
18. End Of A World
LEONARDO (2001)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Magna Carta
Stopáž: 65:51
Produkce: Trent Gardner Studio: Town Studios, Absolute Audio
Souhlas s Reverendem. Určitě by to bylo zajímavější jako divadelní představení. Takhle přicházíme o to vizuálno, které by mohlo být skvostné. Hodně dobrá opera především s vynikajícími zpěváky(vynikající Labrie v roli Leonarda a též i Baker je dobrý). Nejsilnější jsou již zmiňované duety a závěr a já bych přidal ještě 2 krásné balady. Bohužel občas to celé moc nedrží formu a působí to trochu rozjuchaně, což zapříčiní to, že některá místa jsou trochu nudnější či nezajímavá a nemají onu kouzelnou atmosféru. To je ale jediná chyba, avšak o to znatelnější. I přesto výborná opera.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.