Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
S tvorbou kapely THE.SWITCH jsem se nyní výrazněji srazil po šesti letech. Tedy od časů, kdy vydali album „Svit“. Od té doby jsem vždy nakrátko přivoněl k tomu, co vaří ve svém kotlíku, ale nikdy mě ten materiál výrazněji nepřipoutal a nepřiměl zajímat se o aktuální hudební dění úspěšné crossoverové formace více. Aktuální třetí díl EP trilogie „Na Dosah“ se snaží THE.SWITCH ukázat v netradičních polohách, které si chtěla sama kapela vyzkoušet. „Na dosah III.“ chce hledat svoji tvář v experimentování, elektronice a řekněme i vyspělejší a náladovější aranžérské práci.
Většina atmosféry, která vás obalí, však mizí, jakmile se ozve zpěv Štěpána Šatopleta. Může to znít tvrdě, ale bohužel to díky němu zní jako béčkové odřezky z nějakého Landova rockového muzikálu a díky častým hostům se mnohem více obnažuje problém u Štěpánových toporných vokálů, které se vyznačují velkou dávkou sterilnosti. Nedaří se uvěřitelně přenášet emoce. Tentokráte si THE.SWITCH na desku pozvali hned několik hostů na postech zpěváků a ten rozdíl je více než hmatatelný. Stále si říkám, jak by skladba „Hyena“ fungovala pouze s vokálem Dády z DIVE, jenž tam hostuje a u kterého se jakékoliv teatrální přehrávání v projevu dokáže zaříznout opravdu hluboko. Díky Štěpánovi se ve stejných situacích klouže jen po povrchu. Čím více se skladby snaží opírat o melodické vokály jako o nosný výrazový prostředek, tím více selhávají.
Kompozice samotné jsou něčím, co tu ze scény, odkud THE.SWITCH pochází, zatím nikdo neudělal. Tlačí se na dějovost, kompoziční barevnost a vytváření hudebních obrazů. Potkáváme kapelu ve velmi slibné instrumentální symbióze, která zajímavě a dalece překračuje hranice svého původního žánrového teritoria. Právě proto a i díky tomu, co jsem zde předeslal o vokálu, by mne velmi zajímalo, jak by celé album vypadalo čistě instrumentálně popřípadě pouze s hostujícími vokalisty.
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.
Čekal jsem možná trošku větší tlak, nazvučení nahrávky je totiž vzhledem k žánru poněkud vzdušnějšího ražení. Kompozičně však máme co dělat s kvalitní náloží disonantního death metalu lehce ve stylu GIGAN. Američtí debutanti však rozhodně nezklamali!
Švédové se na svém debutu zeširoka rozkročili z blackových základů, přes death, symfo-black až k post metalovým variacím. Jen je toho občas až moc naráz. Deska je prima, ale víc se těším na pokračování, až si utřídí myšlenky na své další směrování.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.