OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tak viděj, pane závodčí, takhle se dělaj živáky; stačilo by na úvod, doprostřed frknout playlist, nakonec zakulatit hodnocení a recenze hotová. Jak jednoduché a prosté, není - liž pravda? No, nebojte se, tak snadno nevyváznete, o další sérii mých lexikálních výpotků ochuzeni nebudete... Odbýt živák In Flames takto briskně by bylo neslušné a nevýslovně pitomé. Za prvé proto, že tahle skupina patří k největším současným metalovým fenoménům, za druhé proto, že její koncerty jsou už tradičně velkou atrakcí a za třetí proto, že Tokyo Showdown za těch pár slov stojí.
Je to vskutku exemplárně odvedená prácička - a to jak ze strany muzikantů, tak ze strany technického týmu. Zvuk není žádný salónní (či spíše studiový) pudlíček, naopak je narozdíl od fredmanovsky cirkulárních řadovek pěkně zahuštěný a braný od podlahy. Tradičně šlapající kooperace sekernické tandemu Gelotte / Strömblad vyniká v tom těžším, avšak velmi čitelném zvukovém kabátci ještě lépe než na albech. Pánové to zkrátka mají brilantně sehrané - jak hutné nájezdy, tak obligátní hevíkovatá sóla. Poznávací známka v podobě ječícího Anderse Fridéna je trochu stažena do pozadí, nicméně jeho projev je stále zabijácký a stoprocentně jistý i v melodičtějších pasážích.
Rytmika ve složení Peter Iwers (basa) a Daniel Swensson (bicí) odvádí přesně to, co se od nich žádá - dává pánům kytaristům solidní oporu při jejich elektrických hrátkách. Iwersova basa se sice trochu topí v hloubkách, zato bicí - to není žádný falzifikát. Precizní v každém ohledu - pamětníci pražského koncertu se rádi zavzpomínají. Jen pověstné šílející japonské publikum poněkud postrádám, jó lidičky, v Akropoli, to byl jinší chlív!
Co dodat ke skladbám? The best of a navíc živě. Zazní vše podstatné, co göteborgští pyromani stvořili, navíc live provedení dodává skladbám zatracený příliv nové energie. Nehrozí tu pocit statičnosti a sebeopakování, který absolutně stihl poslední řadovku Clayman - všechny flákoty zní svěže a neotřele. Tedy - nezaměnitelný běs kdesi na pomezí melodického deathu a heavy / speed metalu s inklinací k tomu druhému...
Proč ten polopatický popis? Inu, proto, že fanoušci už dávno pilně šmejdí a shánějí Tokyo Showdown, tudíž eliminací dospívám k závěru, že už mě beztak čtou jenom neználci. A víte co? Sežeňte si ho taky!
Věru plamenný živák, má to takový odpal, až je radost zaposlouchat se. Jediné, co mi kazí radost je fakt, že zanedlouho po vydání alba spatřil světlo světa bootleg, který je zvukově ve velmi podobné kvalitě a s živákem si v ničem nezadá... Což je fakt k zamyšlení, pánové.
7,5 / 10
Jesper Strömblad
- kytara
Björn Gelotte
- kytara
Anders Fridén
- zpěv
Peter Ivers
- basa
Daniel Swensson
- bicí
1. Bullet Ride
2. Embody The Visible
3. Jotun
4. Food For The Gods
5. Moonshield
6. Clayman
7. Swim
8. Behind Space
9. Only For The Weak
10. Gyroscope
11. Scorn
12. Ordinary Story
13. Pinball Map
14. Colony
15. Episode 666
Foregone (2023)
I, The Mask (2019)
Battles (2016)
Siren Charms (2014)
Sounds Of A Playground Fading (2011)
A Sense of Purpose (2008)
The Mirror's Truth (single) (2008)
Come Clarity (2006)
Take This Life / Leeches (single) (2006)
Used & Abused - In Live We Trust (DVD) (2005)
Soundtrack To Your Escape (2004)
The Quiet Place (single) (2004)
Trigger (MCD) (2003)
Reroute to Remain (2002)
Cloud Connected (single) (2002)
The Tokyo Showdown (live) (2001)
Clayman (2000)
Colony (1999)
Whoracle (1997)
Black Ash Inheritance (MCD) (1997)
Live & Plugged (VHS) (1997)
The Jester Race (1996)
Subterranean (MCD) (1995)
Lunar Strain (1994)
Demo 93 (demo) (1993)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Nuclear Blast
Produkce: Anders Fridén + In Flames
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.