OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nepredpokladám, že vám tento názov hovorí extra veľa. Mne donedávna tiež nič, a nebyť toho, že o pár mesiacov u nás UNFATHOMABLE RUINATION hrajú spolu s PYREXIA a BEHEADED, ktovie, či by to tak aj nezostalo. Nových deathmetalových kapiel sú tony, väčšina z nich u mňa skončí s verdiktom „nebaví“ a to sa časom človeku odnechce aj sa v tom všetkom prehrabávať. Ako dobre, že som neprehliadol ďalší z dnes už takých zriedkavých súkromných objavov.
UNFATHOMABLE RUINATION pôsobia v Londýne, domovom sú u Sevared Records. Jedno aj druhé istú kvalitu sľubovať môže, pretože death metal bol na anglickej pôde silný odjakživa, a Sevared sú jednou z najrešpektovanejších bášt brutálneho death metalu v súčasnosti. Povedzme, že tu zostava nie je nejaká stopercentne anglická – taliansky basák, rumunský vokalista a najnovšie ďalší Talian na druhej gitare, ale vo všeobecnosti sú UNFATHOMABLE RUINATION poskladaní zo skúsených hráčov, ktorí na britskej scéne čo – to preskákali, väčšinou v rozmedzí death/thrash, doom/death a melodický death metal až po brutal death – EYE OF SOLITUDE, TRIFIXION, VISCERA, CEREBRAL BORE, BLOODSHOT DAWN alebo FLESHROT, a Daniel Neagoe ešte v rodnom Rumunsku vyskúšal aj melodické gothic/doom a blackmetalové záležitosti – MY SHADOW, GOTHIC alebo TIARRA.
U UNFATHOMABLE RUINATION žiadna melodická romantika, melanchólia a podobné náladové momenty nehrozia ani omylom. Desaťskladbový materiál obsahuje dve inštrumentálky, úvodnú a ôsmu skladbu, pričom u UR aj takéto kompozície znamenajú v prvom rade metal, maximálne s nejakými tými nasamplovanými hlasmi, skrátka žiadne zľutovanie. A celkovo ide o poriadne brutálny kov smrti, mix presne toho, čo mám najradšej – nárezové, zničujúce pasáže, ktoré, ak by tie gitary nemali až tak navrstvené, by sa - vrátane „nahrnutých“ neľudských vokálov - pokojne uživili aj u BRODEQUIN. V iných, podobne neľudských náklepoch, vyzdobených v hĺbke hučiacimi, ale dosť technickými a pestrými gitarami, si možno spomenúť aj na INTERNAL SUFFERING. Angličania majú celkovo podobne pochmúrnu, zdrvujúcu atmosféru. Prepracované gitary, hrajúce originálne linky a nervné vyhrávky, trochu cítiť po alabamských CHAOS INCEPTION. Pomerne skoro si všimnete, že u UNFATHOMABLE RUINATION sa často sóluje a vďaka rôznym gitarovým fintám a vyhrávkam je ich hudba pestrá, divoká a živá. V pomalších pasážach počuť, že skupina neignoruje ani zásadné piliere žánru v rozmedzí DEATH až SUFFOCATION. Výsledkom je veľmi brutálny death metal, vďaka prepracovanosti jednotlivých liniek možno nevyznieva ako totálny extrém, skôr je vyslovene chytľavý a pôsobivý. Doslova prekypuje energiou, hroziacou výbuchom, jeho tvorcovia skrátka tento štýl majú v krvi. „Misshapen Congenital Entropy“ je album zničujúci, neľútostný, a popri tom až nečakane temperamentný.
Vokály sú veľmi dobré, od najhlbších kloktavých hĺbok až po tie „bežné ľudské growly“. Fungujú v ťahavých, monštruóznych guturálnych víchroch, ako aj v guľometných paľbách a celkovo sú „spevy“ pestré bez toho, aby tu niekto nasilu ťahal nejaké „normálnejšie“, nebodaj melodické hlasové polohy. Skupina sa bez nich zaobišla aj v coveri od DEATH („Vacant Planets“ z „Human“, aby ste netápali), ktorému o dosť hutnejšie a surovejšie podanie vôbec neublížilo a navyše ním skupina tak nenápadne naznačuje, že ak by nejaký „hudobný aristokrat - teoretik“ mal ambície pochybovať o jej hudobníckej zdatnosti, tak nech sa radšej takto nestrápňuje. Zvuk – hutný, živelný s minimom „chemikálií“, tak sa mi to páči. Napriek tomu, že ide o debut, nebudem šetriť, britská scéna reprezentovaná v súčasnosti napríklad AMPUTATED alebo DYSCARNATE dostala posilu. Len dúfam, že im odhodlanie hrať naozaj od podlahy vydrží a že nabudúce nebudem nakyslo ako po druhom albume na debute vynikajúcich DETRIMENTUM.
Riadne výdatné brutálne deathmetalové prekvapenie z Veľkej Británie, na budúcoročnom turné majú UR potenciál prevalcovať aj legendy, ktorým budú „predskakovať“.
9 / 10
Daniel Neagoe
- vokály
Daniel Herrera
- gitary
Doug Anderson
- bicie
Federico Benini
- basgitara
1. Preface To The Forlorn Spectrum
2. Pantheonic Synchroscheme
3. Carved Inherent Delusion
4. Extinction Algorithm In Procession
5. Monochrome Obedience
6. Consequential Failure
7. Futile Colossus Decapitated
8. Anti-Genesis
9. Edges Of Disfigured Atrocity
10. Vacant Planets (Death cover)
Enraged & Unbound (2019)
Finitude (2016)
Misshapen Congenital Entropy (2012)
Unfathomable Ruination (demo) (2010)
Vydáno: 2012
Vydavatel: Sevared Records
Stopáž: 38:28
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.