OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nuž, narvať do názvu kapely i albumu ešte viac osudovosti, beznádeje, zmaru a bolesti, internet od žiaľu skolabuje. Obal, na ktorom v nočnom lese pohrebný voz, poháňaný tuším samotnou Zubatou, čaká, kým sa gentleman oháknutý ako od Dickensa rozžehná s duchom svojej osudovej, vyzerá, ako keby ho v koprodukcii vymysleli Stoker, Erben a Shelley. Maliarov si zohnali štýlových, možno Millaisa s Rosettim, prvý maľoval, druhý miešal farby, aby bolo smutno ako sa patrí.
Dajte takýto materiál človeku cynickému, bezcitnému, skrátka hovadu, a s vašimi romantickými nápadmi a víziami zatočí presne takto. Ale odhliadnuc od toho sú Švédi WHEN NOTHING REMAINS príjemným prekvapením na poli žánru, ktorý si občas doprajem, hoci kadejaké hudobné vízie, ktoré sa snažia vyvolať v poslucháčovi stavy nejakého romantického smútku až pádu do depresií, idú mimo mňa.
To prvé je blbosť, to druhé – ak trpíš depresiami, máš vážny problém, lieč ho miesto toho, aby si ho prostredníctvom svojej tvorby prenášal na ostatných. Ľudia sú niektorí aj slabšie povahy, skončia pri „depressive suicidal x.y. metale“, režú sa zmaľovaní v pivnici žiletkami, a to nie je zďaleka to najhoršie, čo môžu povyvádzať.
WHEN NOTHING REMAINS z Göteborgu a okolia našťastie nie sú tento prípad a hrajú v zásade príjemnú, uvoľnenú, náladovú hudbu. Tie nálady síce nie sú žiadny GEHENNAH či iný vodvaz, nemyslím si však, že by ste po vypočutí „As All Torn Asunder“ začali siahať po čomsi ostrom, alebo hádzať dlhé pohľady na silnú vetvu duba v zámockom parku.
Deväťskladbový debut tejto skupiny – medzičasom dala dokopy zostavu, s ktorou by mohla aj koncertovať – prináša melodický a melancholický doom death metal, ktorý nejaké nové dimenzie žánru neodhaľuje, ale prináša bohatstvo veľmi pôsobivých pasáží a vyznačuje sa dramatickou atmosférou s prípustnou dávkou doommetalového pátosu a tragiky.
Nejde o nejaký ulepene sa vlečúci opus, voľných, pomaly plynúcich plôch je samozrejme dosť, WHEN NOTHING REMAINS sa do toho však vedia aj pomerne slušne a energicky oprieť, okrem maľovania neveselých nálad majú v krvi tiež drviaci, valivý a majestátny metal. Samozrejmosťou sú kadejaké klávesové podmazy, klavírne vyhrávky a tu a tam pasáž, v ktorej spotreba elektriny klesne výrazne pod v metale bežnú normu.
Veľmi dobré sú vokály, hlboký rev, ktorému občas kontruje vyšší nabrúsený tón. A niekedy sa k slovu dostane aj čistý spev. Fakt oceňujem, že Švédi sa vyhli kadejakým plačlivým polohám, aké poznáme napríklad od MY DYING BRIDE, a duet „kráska a zviera“ bol tiež zavrhnutý ako v súčasnosti už priveľké klišé. Ženský vokál je použitý maximálne ako efekt na cca jednom mieste.
Pri hľadaní inšpiračných vzorov Švédov by som Anglicko hádam aj vynechal, hladina pochmúrnosti, prípadne užialenosti je oproti starým PARADISE LOST, CATHEDRAL či MY DYING BRIDE alebo ANATHEMA predsa len nižšie. WHEN NOTHING REMAINS znejú tak akosi „švédsky“, čím teraz nemám na mysli akurát OPETH, a mám pocit, že baviť by mohli napríklad aj fanúšikov fínskych SWALLOW THE SUN alebo OMNIUM GATHERUM.
Vo výsledku ide o príjemnú, sympatickú žánrovú záležitosť, zastrešenú ruským vydavateľstvom, ktoré má doom metal ešte aj v názve.
Kvalitný melodický a melancholický doom/death zo Švédska, ako debut fakt vydarený album.
8 / 10
Peter Laustsen
- všetky nástroje
Jan Sallander
- všetky nástroje
Jonas Toxen
- bicie
Hosť:
Johan Ericson
- čistý spev
1. Embrace Her Pain
2. The Sorrow Within
3. A Portrait Of The Dying
4. Mourning Of The Sun
5. Solaris
6. Her Lost Life
7. In Silence I Conceal The Pain
8. As All Torn Asunder
9. Outro: Tears
As All Torn Asunder (2012)
Vydáno: 2012
Vydavatel: Solitude Productions
Stopáž: 70:00
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.