OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Šumperská šestice DYING PASSION se letos hlásí s pozoruhodným (ve své historii druhým) příspěvkem do kánonu české doomové školy. Záměrně říkám doomové a nikoli doom rockové, jak jsem činil například u Smutné harmonie. Ačkoli určitá pojítka s doom rockovým směrem, který chválihodně bují na východě naší země, tu rozhodně jsou, DYING PASSION přeci jen představují kapelu se samorostlým a samostatným přístupem k pojetí žánru. Je to zkrátka další spektrum barev do již tak pestrého herbáře tuzemských melancholických květin...
Vyplodit obecnou charakteristiku hudby Umírající vášně je těžké. Tahle kapela narozdíl od mnohých kolegů neprezentuje dokonale koherentní a formálně dokonalou hudební tvář, spíše sází na expresivitu a překvapivé emotivní přeryvy. Pár náznaků svěžího doom rocku "sloka-refrén-sloka" tu sice najdete (ponejvíce asi v A White Dream), nicméně většina kompozic působí zvláštním způsobem nedořečeně, nedotvarovaně... Zdráhám se to nazvat vadou téhle desky, jedná se o charakteristický přístup DYING PASSION k "tvaru" muziky. Spíše než robustní kytarová kostra plná melodických kudrlinek a líbivých motivů zuří na Voyage hotová bouře odlišných hudebních poloh, přičemž pojítko lehké melancholie v mnoha odstínech samozřejmě dominuje.
Kytary na téhle desce považuji osobně za možnou Achyllovu patu - mají velmi zajímavé polohy v podobě macintoshovsky zpěvných riffů (zmíněná A White Dream nebo kvílivá Severance), dovednou dynamicky nakopnout skladbu do úctyhodného nářezu (Hot Breath Of Night), ale jsou pasáže, kde poněkud postrádají nosnou ideu a tříští dynamiku nahrávky.
Jenže marná sláva - ještě pořád je tu flétna slečny Veroniky. Magický nástroj většinu času podbarvuje hudební masív hezky odspodu, pak však náhle vyvře na povrch a rozezpívá se jasným hlasem slavičím. Právě tento instrumentální doprovod tmelí Voyage nezvyklým způsobem - co chvíli se vám zdá, že flétnu ani nevnímáte, ale její party jsou tak přirozené, tak dokonale padnoucí, že ji neberete jako "něco zvláštního". Stejný podíl na kvalitě nahrávky má i zpěvačka Zuzka. Není to ten líbivý křehoučký typ blond pěnice na proklatě vysokých podpatcích. Její zpěv je velmi živočišný, zemitý, místy trochu jízlivý, ale vždy dokonale procítěný. Nemůžu si pomoci - v některých polohách mi evokuje projev Alanis Morisette - ale tam, kde je Kanaďanka pubertálně uječená, je Zuzka dokonale emotivní...
Občasný doprovod Vjackiho growlingu je někde opravdu podařený (deathově kousavá Pilgrimage), jinde by se možná slušelo na něm tak nelpět... Přičemž místa prvně zmíněná převažují.
Voyage je deska s úctyhodným rozpjetím i úctyhodnou mírou experimentality. DYING PASSION hledají a nebojí se neprošlapaných cest (která doomová kapela se dnes odváží použít pískání, evokující ospalé nedělní dopoledne?). Na neznámých pěšinách logicky číhají mnohá úskalí, kterých se kapela nedokázala úplně vyvarovat, nicméně výsledek je i tak hodný úcty a pozornosti. I proto, že pouť pokračuje dál a dál a zkušeností přibývá. A kdo může říci, co bude příště?
Dovětek: K textům bychom si mohli otevřít na MetalManii interpretační seminář - myšlenkově hluboké, formálně bezchybné. Jenže jejich "pravdu a poselství" si musíte najít sami pro sebe, rozebírat obsah na jedné řádce je bezcenné a nicneříkající...
Poutníci po cestách neznámých... Na neznámých pěšinách logicky číhají mnohá úskalí, kterých se kapela nedokázala úplně vyvarovat, nicméně výsledek je i tak hodný úcty a pozornosti. I proto, že pouť pokračuje dál a dál a zkušeností přibývá. A kdo může říci, co bude příště?
8 / 10
Standa
- kytary, řev
Zdenek
- bicí
Zuzana
- vokály
Veronika
- flétna
Vjacki
- basa, growling
Jarda
- kytara
1. On The Road
2. Microcosmos
3. I Have No Doubt
4. Autumn Poet
5. Pilgrimage
6. Hot Breath Of Night
7. Reed
8. Severance
9. Last Moment
10. Inner Self
11. A White Dream
Absorb (2009)
Relief (2007)
Sweet Disillusions (2004)
Voyage (2002)
Secretly (2000)
No Time (demo) (1999)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Metal Breath Production
Produkce: Franta Musel + Dying Passion
Studio: Hacienda, Žirovnice (CZE)
Kontakt: DYING PASSION, Zuzana Lípová, Čajkovského 38, 787 01 Šumperk.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.