LEECH - Sapperlot
Švýcarská deska představuje postrock jako syntezátorový taneční žánr s velkou mírou epiky a filmovosti. Oceňuju tu hlavně snahu uchopit žánr trochu neotřelým způsobem a pokusit se z něj vymačkat nějaké dosud neviděné tvary.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Druhý „gospel“ v kariéře HATE už rozhodně není tak revoluční jako byl svého času ten první, dnes již osm let starý „Anaclasis“ (A Haunting Gospel Of Malice & Hatred). Není se však čemu divit, Varšavská sestava již nějaký ten pátek nedlí kdesi na periferii veřejného zájmu jako za časů „Cain´s Way“, nýbrž již pečlivě střeží pracně vydobytou pozici mezi tou nejužší domácí žánrovou elitou. A jak už to tak někdy bývá, větší popularita mnohdy drsněji přitáhne konzervativní otěže a nebo s sebou přinese daň v podobě relativně snadné sázky na jistotu. Přesně takovým případem je i osmá řadová deska HATE – se všemi „pro“ a všemi „proti“.
„Solarflesh“ (A Gospel Of Radiant Divinity) volně navazuje na předchozí výlisek „Erebos“, jenž kapelu posunul z relativně experimentálních poloh (jejihž vrcholem je výtečné album „Morphosis“, i po pěti letech rostoucí s každým dalším poslechem) směrem k přímočařejší, snadněji stravitelné produkci, často navíc odkazující k polské ikoně ze všech nejzářivější – k BEHEMOTH. Ovšem pozor, jedním dechem dodávám, že tentokrát to s tím „plagiátorstvím“ není až tak horké, „Solarflesh“ sice jasně vychází z předešlé desky, nicméně současně se i snaží (a nutno dodat, že úspěšně) uniknout z dosahu vlivu slavnějších kolegů pod vedením Adama Michała Darskiho.
Stejně jako na „Erebos“, zachovali HATE i tentokrát cit pro přehlednější, memorovatelnou a jasně čitelnou kompoziční strukturu. Kratším skladbám typu „Festival Ov Slaves“ nebo „Alchemy Ov Blood“ (mimochodem jasný vrchol sbírky) sedne tahle filosofie jako ulitá, v případě těch delších ale tak trochu padá kosa na kámen. Ukázkovým příkladem je sedmiminutové pochodové cvičení „Sadness Will Last Forever“, kde HATE nechávají nebohého posluchače příliš dlouho trpět v marném očekávání přílivu osvěžujících myšlenek nebo méně tradičních kompozičních technik.
Nové album HATE jasně dokazuje, že potenciál cesty nastoupené vydáním „Erebos“ rozhodně není nevyčerpatelný. Transparentní a méně komplikovaný přístup rozhodně nelze praktikovat donekonečna. Zatímco z hlediska skladatelského odvážněji pojatá dvojice „Anaclasis“ - „Morphosis“ vykazuje i dnes slušnou odolnost vůči nenechavému zubu času, aktuální pár „Erebos“ - „Solarflesh“ na tom již tak slavně není. Začíná se projevovat jistá schematičnost a občas se dostaví okatější moment dobře známý z předchozích nahrávek (viz třeba úvodní riff v „Timeless Kingdom“, až příliš podobný tomu z „Erebos“).
Rozumějte tomu dobře, druhý gospel v kariéře HATE nepovažuji za nějak nepodařený, ba právě naopak, líbí se mi více než předchozí deska, a to především díky slyšitelnému odklonu od tvorby BEHEMOTH. Zvláštní plusové body pak jdou na konto kytaristy Konrada Ramotowskiho, jehož chytlavá sólová práce je jednoduše strhující. Kdo nevěří, zopakuje si v klidu poslech „Alchemy Of Blood“, „Timeless Kingdom“ a nebo titulní skladby.
Sečteno podtrženo, „Solarflesh“ (A Gospel Of Radiant Divinity) je slušná deathmetalová nahrávka jasně reprezentující současnou podobu scény našich severních sousedů. A právě ten, kdo má ve zvláštní oblibě onen tradiční polský chladně-perfekcionistický přístup a svým způsobem obdivuje práci bratří Wiesławských za pulty studia Hertz, si klidně může k mému zdánlivě skromnému hodnocení přihodit něco navíc.
(P.S. uvidíme kam se cesty HATE budou ubírat dále, kor ve světle nedávného úmrtí baskytaristy Sławomira Kusterky. R.I.P.)
„Solarflesh“ (A Gospel Of Radiant Divinity) je slušná deathmetalová deska jasně reprezentující současnou podobu scény našich severních sousedů. A právě ten, kdo má ve zvláštní oblibě onen tradiční polský chladně-perfekcionistický přístup, si klidně může k mému zdánlivě skromnému hodnocení přihodit nějaký ten bod navíc.
7 / 10
Adam Buszko
- zpěv, kytara, samply
Konrad Ramotowski
- kytara
Sławomir Kusterka
- baskytara
Stanisław Malanowicz
- bicí
1. Watchful Eye Ov Doom
2. Eternal Might
3. Alchemy Ov Blood
4. Timeless Kingdom
5. Festival Ov Slaves
6. Sadness Will Last Forever
7. Solarflesh
8. Endless Purity
9. Mesmerized
Solarflesh (A Gospel Of Radiant Divinity) (2013)
Erebos (2010)
The Litanies Of Satan (live) (2009)
Morphosis (2008)
Anaclasis (A Haunting Gospel Of Malice & Hatred) (2005)
Litanies Of Satan (DVD) (2004)
Awakening Of The Liar (2003)
Cain's Way (2002)
Victims (EP) (1999)
Lord Is Avenger (1998)
Daemon Qui Fecit Terram (1996)
The Unwritten Law (demo) (1995)
Evil Art (demo) (1994)
Abhorrence (demo) (1992)
-bez slovního hodnocení-
Švýcarská deska představuje postrock jako syntezátorový taneční žánr s velkou mírou epiky a filmovosti. Oceňuju tu hlavně snahu uchopit žánr trochu neotřelým způsobem a pokusit se z něj vymačkat nějaké dosud neviděné tvary.
Futuristický black metal, tentokrát s hodně experimentálními vlivy, které připomínají jiné projekty principála Colina Marstona, hlavně BEHOLD THE ARCTOPUS a DYSRHYTHMIA. To ale nic nemění na tom, že KRALLICE jsou silně znepokojiví a atmosféričtí.
Důstojné rozloučení s producentem Stevem Albinim. Album, které musí přijít v ten správný čas. Ačkoliv je kompozičně klidnější a dá se říci že i více monotónní, tak se mi hodně líbí spojení pocitu naděje, smíření a melancholie, které z něho prýští.
PANZERFAUST dech nedošel, ba právě naopak, tetralogii "The Suns Of Perdition" totiž uzavřeli zcela triumfálním způsobem. Komplexní, chytře poskládaná deska, která vrcholí ve své druhé polovině. Takové "The Damascene Conversions" se prostě nejde nabažit.
Posedmé a opět neotřelé, napěchované po okraj hudebním dějem, který mě nepřestává překvapovat v hledání neobjevených cest mezi mathrockem a post-náladovkou. Pocta lidem i místům. Hravé, šílené a vtahující svoji neopakovatelnou atmosférou.
Půlhodina emocemi a expresivitou natlakovaného HC papiňáku. Screamo vokál nutně nemusí být pro každého, ale parádně čitelný a průrazný zvuk a značná naléhavost hovoří jasnou řečí. K tomu jeden z coverartů roku. Deska i pro žánrové ignoranty, jako jsem já.
Reinkarnace švédské devadesátkové kapely, která se svého času svezla s proudem melodického death metalu. Staří páprdové se nedávno po dvaceti letech dali znovu dohromady, aby si zahráli už jen pro radost. Možná pro radost, ale zato pěkně zostra.