OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Překvapení! A příjemné, dodávám. Rozhodně jsem od Nikoly (natož od Šuhaje nebo Loupežníka) nic podobného nečekal. I když už výčet hostí, kde dominují jména jako Glenn Hughes, Joe Lynn Turner, Jorn Lande nebo Alanah Myles („Black velvet and that little boy´s smile…“, pamatujete?), je omračující a hvězdný.
Téma Nostradamových proroctví je vděčné, z rockových, potažmo metalových skupin se ho téměř každá alespoň okrajově dotkla, tak proč to nevzít z gruntu, řekl si asi před pár lety Nikolo Kotzev a bylo zaděláno. Ovšem Nostradamus trpěl nemocí zvanou „slovní průjem”, takže není divu, že příprava celého projektu zabrala 3 roky a výsledek zabírá dvě CD s časem přesahujícím 100 hracích minut. Délka je pak také v podstatě jedinou slabinou nahrávky. Přece jen utáhnout takovouhle plochu a ani na okamžik nenudit se jen tak nepodaří. Takže najdete i průměrné „věštby” a hlušší místa.
Už instrumentální "Overtura" ukazuje v plné síle jednu z hlavních zbraní celého kompletu, a tou je 35 členný symfonický orchestr. Vstupuje do písniček vždy v pravou chvíli a jeho aranže jsou napsány s příslušnou pompou, ale vkusně, s citem pro věc. Hned v další věci "Pieces Of A Dream" to rozbalí Glenn a nejpozději od třetí hitovky "Desecration" musí každému soudnému posluchači spadnout čelist úžasem. Jak jsem ale napsal výše, takhle ďábelsky vysoko nasazená laťka nemůže vydržet dlouho, a ani nevydrží. Přesto (nebo možná právě proto) jsou zpěvy opravdovou pastvou pro uši. Co jméno, to pěvecký pojem, takže není divu. Všichni navíc disponují sytými rockovými hlasy a rčení „koule v hlase” tady dostává úplně netušené možnosti k naplnění (kdo nevěří, že to jde i u ženských…?).
Samotné skladby jsou převážně ve středních nebo pomalých tempech, bombastické a barevné. Jde vlastně o orchestrální hard rock, čemuž nasvědčují i často používané hammondy. Kotzev zbytečně neexhibuje v sólech, hlavní zátěž přenechává zpěvákům a i to jde celé nahrávce k duhu. Polemizoval bych s přelepkou na bookletu, že se v případě NOSTRADAMA jedná o rockovou operu. Mnohem blíž by asi byl rockový muzikál, nejen díky použití „ostrých” hlasů, ale i pro celkovou atmosféru zpracování. A jeden orchestr ještě operu nedělá, nebo ano? Mimochodem, čekáte na „Třetí světovou“? Píseň "World War III" je přece jenom trošku zneklidňující…
Neuvěřitelně pestrá paleta hlasů hlavních protagonistů, vskutku jeden srdcerváč vedle druhého, a tak jsou jednotlivé pěvecké souboje tím nejsilnějším v příběhu o Nostradamovi. Orchestr citlivě vstupuje do hard rockové instrumentace páně Kotzeva a výsledkem (přes několik hlušších míst, kterým se díky stopáži asi nelze vyvarovat) je výtečné, barevné dílko. Alanah, Glen, Joe, Jorn, Doogie a Göran zkrátka čarují!
8,5 / 10
Nikolo Kotzev
- kytary
Mic Michaeli
- organ
John Leven
- basa
Ian Haughland
- bicí
Joe Lynn Turner
- Nostradamus
Alannah Myles
- Anne Gemelle
Glenn Hughes
- Král Henri II
Göran Edman
- Voják/duch
Jørn Lande
- Inkvizitor
Doogie White
- Vypravěč
1. CD 1 : Act I - Overture (Instrumental)
2. Pieces Of A dream
3. Desecration
4. Introduction
5. Home Again (Instrumental)
6. Henriette
7. Caught Up In A Rush
8. The Eagle
9. Plague
10. Inquisition
11. Act II - The King Will Die
12. I Don't Believe
13. Try To Live Again
14. CD 2 : War Of Religions
15. The Inquisitor's Rage
16. Chosen Man
17. Act III - World War II
18. World War III
19. Because Of You
20. The End Of The World
21. I'll Remember You
Nostradamus (2001)
Vydáno: 2001
Vydavatel: SPV / Steamhammer
Stopáž: 59:54 a 41
Produkce: Nikolo Kotzev
Studio: Nitrax
Hodně kvalitní rocková opera, která však trochu trpí zbytečnou délkou. Zkrátit to tak na 1 cd(ňákých 70 minut)by zaručeně prospělo. Naštěstí i tak je zde hodně silných momentů(víc než těch vatových) a vrcholy jsou pro mě Hughesem zpívané Pieces of dream a Chosen man. Hughes se mi i celkově pěvecky líbí nejvíc, i když Turner je hlavně v duetech taky skvostný. Krásná je i úvodní Overtura.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.