PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Ty nevypadáš ani jako somrák, ani jako vekslák, ani jako depešák....“, takto nějak zněl jeden z mnoha nezapomenutelných myšlenkových průchodů v jistém Českém kultovním filmu z roku 1989. Mě se však podobná úvaha týkat nemohla, protože tomu bude už dvacet let, co jsem se vší vážností praktikoval obyčeje skalního fanouška DEPECHE MODE.
V té době snad nebylo v Československu jedince, který by si na ulici neuměl zařadit ony „černé“ melancholicky vzhlížející figury. Nukleární síle britského hudebního fenoménu potom podlehla i všemocná, rozkládající se, Strana, jež už v roce 1988 požehnala prvnímu koncertu tehdy ještě čtyřčlenného tělesa na naší půdě, a to, jak jinak, za obrovského zájmu místních příznivců, padělatelů lístků a zodpovědných medií, jimž tenkrát se svými názory vévodil Mladý Svět.
Při pohledu na aktuální letopočet zjišťuji, že šrumec a mediální vánice kolem této syntpopockové značky vůbec neubraly na síle, akorát možná není tak ozařující, protože tu jsou další komety, a je jich mnoho, kteří ten marketing přece jenom také umějí obratně praktikovat.
Přestože jsem už velmi dávno z horlivého fanouškovství odrostl (kromě té zádumčivé image už ani nesbírám remixy jejich skladeb), tak samozřejmě dění a tvorbu současné tříkrálové sestavy se zájmem sleduji. Trio, jenž je při koncertech chvályhodně doplňováno dalšími hudebníky z masa a kostí (hlavně pak ty živé bicí přinášejí znatelný a osvěžující rozdíl) ustálilo emise svých desek do čtyřletých cyklů a letošní „Delta Machine“ je jejich třináctou řadovkou v třicátém třetím roku jejich existence.
Po poněkud těžko přístupném až elektronicky surovém předchůdci „Sounds Of The Universe“ se nám kapela rozhodla opět ukázat svojí melodičtější a písničkovější tvář, jež by dle vyjádření šedé eminence Andyho Fletchera měla kombinovat bluesovější postupy (Delta-jakožto delta řeky Mississippi, kolébky blues) vyjádřené přes běžné instrumenty ansámblu tedy syntetizátory (resp. Machine).
Kolekce především znovu objevuje famózní pěvecké schopnosti páně Davida Gahana. Baryton tohoto čerstvého padesátníka jakoby nabíral čím dál tím více různých vokálních barev, jež by se asi daly abstraktně charakterizovat jako půvabné odstíny podzimu života a hromadících se zkušeností („Angel“, „Heaven“). Zde jsem si jistý, že jeden z nejcharismatičtějších popových zpěváků chodící po této planetě bude i nadále schopný rozhoupat narvané stadióny, a to nejen jeho taneční gymnastikou a „self-akupresurou“ v oblastech pánve, ale právě jeho procítěným hlasovým přednesem.
Největším pro ale i proti disku je právě ten fakt, že se až přespříliš točí kolem Gahanova zpěvu, který na jednu stranu opravdu dokáže posluchače strhnout, na stranu druhou ten samý posluchač při opakovaných posleších hledá více oné specificky konstruované hudební melancholie, resp. hudby jako takové, která by jaksi vyvážila jinak zdařilý Davidův recitál. Tento stav těžko definovatelné vyrovnanosti nabízí jenom pár skladeb, „The Child Inside“ tu však odrecituje Martin Lee Gore, vitální „Should Be Higher“, citlivá „Alone“ nebo přímo klasicky „depešácky“ vystavěná „Soothe My Soul“.
Jinými slovy letos zvolená forma syntetizátorových vsuvek vystupující z pozadí Gahanova přednesu prostě vytváří jenom malou rovnováhu jeho dominantnímu zpěvu, jenž se sice náramně poslouchá, ale jeho (vše)mocná intenzita jakoby i bolestivě propalovala jakési povědomě chtěné pouto nějakého bližšího vztahu s deskou. Situace ovšem není bůhví jak tragická, a jak je i výše vidět i z výčtu povedených skladeb, tak „Delta Machine“ umí svým způsobem hodně potěšit celou řadou vydařených kompozic, těžko však už nadchnout a vyčarovat tak impozantní a nezaměnitelné atmosféry, jako alba „Music For The Massses“ „Violator“, „Songs Of Faith And Devotion“ nebo i osm let staré „Playing The Angel“.
Novinka v diskografii určitě nezapadne, protože po skladatelské stránce mají DEPECHE MODE pořád co nabídnout a i přes občasné (nezávadné) přešlapování na místě, toho není opravdu málo. Jejich soupeř není ani tak čas nebo absence svěžích nápadů, ale ona samotná a vele úspěšná historie kapely, jež přináší svá nemalá (nostalgická) očekávaní.
Legenda, která hodně potěšila, ale nenadchla.
8 / 10
Dave Gahan
- zpěv
Martin L. Gore
- kytara, basa, klávesy, piáno, syntetizátory, zpěv
Andy Fletcher
- systetizátory, klávesy
1. Welcome To My World
2. Angel
3. Heaven
4. Secret To The End
5. My Little Universe
6. Slow
7. Broken
8. The Child Inside
9. Soft Touch/Raw Nerve
10. Should Be Higher
11. Alone
12. Soothe My Soul
13. Goodbye
Memento Mori (2023)
Spirit (2017)
Delta Machine (2013)
Sounds Of The Universe (2009)
Playing The Angel (2005)
Remixes (2004)
Exciter (2001)
The Singles 86-98 (1998)
The Singles 81-85 (1998)
Ultra (1997)
Songs Of Faith And Devotion (1993)
Violator (1990)
101 (live) (1989)
Music For The Masses (1987)
Black Celebration (1986)
Some Great Reward (1984)
Construction Time Again (1983)
A Broken Frame (1982)
Speak And Spell (1981)
Vydáno: 2013
Vydavatel: Columbia, Mute
Stopáž: 57:55
Produkce: Ben Hillier
-bez slovního hodnocení-
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.