Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Od spolku s takýmto názvom by sa dal očakávať aj plesnivý, záhrobný doom či doom/death metal, pompes funèbres v štýle prvého albumu CATHEDRAL, ale nič takého. Mladá, tri roky existujúca partia z oregonského Portlandu na svojom dlhohrajúcom debute servíruje trochu inú, hoci tiež ťažkú, valcujúcu, nikam sa neponáhľajúcu metalovú hudbu.
D. Capuano (basgitara), J. Reid (bicie, vokály), C. Evans (gitary) a E. Olson (gitary, vokály), sa v meste s bohatou punk a HC tradíciou, a takisto chrliacom splatter/gore metalové zábavky pre milovníkov hororov, ocitli možno kdesi na polceste. LORD DYING si hovejú v sludge/metalovom bahne, oživenom nejakými tými melodickejšími úsekmi, hlavne v sólach, a niekoľkými údernejšími pasážami tak trochu v štýle „BLACK SABBATH hrajú thrash metal“.
Tvorba LORD DYING nevyznieva až tak osudovo, bolestne a beznádejne ako to, s čím si časť metalového sveta podrobili CROWBAR, portlandskí chasníci hrajú predsa len o čosi svižnejšie a s decentnou dávkou opatrného optimizmu v atmosfére. V textoch nie, tam je to o bolesti, záhube a politike. V ťažkých riffoch zažiari pár netuctových vyhrávok a vokály sú v podstate umiernené, možno niekedy kričané, ale žiadny extrémny rev tu ani nezaznie.
V porovnaní s takými NEUROSIS sú LORD DYING skôr ctiteľmi bežných pesničkových formátov, a nesnažia sa ani o ich zdrvujúce, vťahujúce vyznenie. Vo viacerých pasážach mi ich hudba pripomína aj o dosť zrýchlenú a oveľa menej zbustrovanú tvorbu dávnych apokalyptických doom/deathmetalových leviatanov WINTER.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.