OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Trvalo to sedem generácií herných konzol a nespočet pokusov na všetkých platformách, ale dočkali sme sa. Zážitok, ktorý sa vyrovná návšteve A-titulu v kine, príbeh, ktorý neskĺzne k banalite a repetitívnosti – svätý grál herného priemyslu sa podarilo objaviť štúdiu Naughty Dog.
Nechápte ma zle, množstvo herných titulov ponúklo šikovné alegórie a posolstvo, presahujúce za klávesnicu alebo gamepad. Hlavne na indie scéne sa urodilo: od filozofickej skákačky „Braid“ až po domáce, čapkovské „Machinarium“ – no vždy išlo „len“ o presahy v kontexte žánru mierne pokleslej zábavy.
Fenomenálna (a opäť naša) „Mafia“ a jej pokračovanie, noir detektívka „L.A. Noire“ alebo vyber-si-svoje-dobrodružstvo konzolovka „Heavy Rain“ sa dostali blízko, ale až porovnanie s „Last Of Us“ ukázalo, koľko chýbalo.
Roadmovie s gamepadom v ruke
Postapokalyptická story o „posledných z nás“ pritom nie je dokonalou hrou po všetkých stránkach: grafika je údajne poslabšia, herná mechanika vraj neuchváti a – popravde – aj ten príbeh tu už bol, v podobe adaptácie McCarthyho „Cesty“ dokonca nedávno.
„Last Of Us“ je však natoľko kompletný a komplexný zážitok, že klasický herný štýl hodnotenia má zmysel len pre puristov. Táto v zásade obyčajná strieľačka z pohľadu spoza hlavného hrdinu funguje len ako celok. Od úvodnej „tutorialovej“ sekvencie, v ktorej sa dozvieme o náhlom vypuknutí epidémie, ktorá v priebehu pár rokov zničí ľudstvo, aké poznáme, až po drásajúci záver, v ktorom sa ukáže, že ľudskosti ešte ostalo dosť – alebo ani nie...
Skutočne, málokedy sa stane, aby „outro“ hry vyvolalo také emócie ako v prípade „The Last Of Us“. Vyvrcholenie cesty strhaného, životnými stratami ubitého pašeráka Joela a jeho „nákladu“, už v dobe postapokalyptickej narodenej Ellie, nenaštve otvorenosťou (lebo otvorené nie je) ani neprekvapí – celá hra k nemu smeruje, len to (ako hráč) podvedome nechcete.
Joel, Ellie a tí druhí
Púť Joela a Ellie vás prevedie z Bostonu cez nádherne nadizajnované lokality zničených amerických metropol a vidieka (na internete sa dá nájsť aj podarený fan art z Bratislavy), v ktorých prežívajú ľudia i v rozličných štádiách mutácie rozložené to, čo sa z nich po infikovaní môže stať. Ľudia, ktorých stretnete, sú bez výnimky „len“ zlí (i keď aj to sa niekoľkokrát ukáže ako relatívne), no predvídateľní; v počiatočnom štádiu nákazy sa nachádzajúci „runners“ sú zmätení a bezcieľne agresívni „zombíci“.
V poslednej fáze sa z infikovaného človeka stáva „clicker“ – slepé monštrum orientujúce sa pomocou echolokácie. Jediné uhryznutie znamená „reload“ poslednej pozície. Variabilita nepriateľov i lokalít (to, že je hra v zásade tunel, vôbec nevadí) prináša pestrý systém súbojov i pohybu, od „stealth“ až po ostrú paľbu zo samopalu vo všadeprítomnej atmosfére morálneho aj fyzického rozkladu.
Obzvláštnením je systém dopĺňania zásob, pre ktoré je nutné neustále skúmať a objavovať – hotové produkty, zbrane a náboje nájdete zriedka a zdravie (Joel vydrží len zopár priamych zásahov) sa automaticky nedopĺňa. Lekárničky teda treba zmajstrovať z kombinácie alkoholu, gázy a nádoby – receptu zhodou okolností identického s mimoriadne účinným molotovom.
„The Last Of Us“ je tak stálym súbojom s neistotou a - napriek tomu, že hra nie je mimoriadne ťažká - so strachom. Hra až na malé výnimky nešokuje lavínami zmutovaných nepriateľov a dáva mnoho priestoru na taktiku: v jednej zo scén musí hráč využiť snehovú búrku, v ktorej je minimálna viditeľnosť – keď sa v nej s hlavnou postavou krčí v kúte a čaká na vhodný okamih, ide o moment, ktorý dvíha tep a vytvára málokedy videné puto s protagonistami.
Starý nový svet
Na vynikajúco nadabovaných a stvárnených Joela a Ellie sa môžete pozerať ako na posledného či prvého z reprezentantov nového ľudstva. Z Joela sa 20 rokov po apokalypse stal cynik, ktorý kosenie nepriateľov vidí ako nutnosť na ceste k prežitiu a zásobám, no ani po rokoch v ňom nenašiel žiadne „potešenie“ a nie je sám. V hrách tak často videné zabíjanie, degradované na narábanie s mäsom, obsahuje v „The Last Of Us“ stále prvok abnormálnosti, vyžadovanej len a len extrémnosťou situácie a nedostatkom zdrojov.
Ellie – dieťa nového sveta – zas s Joelom objavuje ten starý: údiv počas zastávok v obchode s hračkami či platňami, prechod cez univerzitné internáty so stále polovybavenými izbami či stretnutie s tým, čo zostalo z úkrytu tajomného „Isha“ kúsok po kúsku do hry vnášajú ľudskosť, ktorá aj po dohratí rezonuje tak, ako rezonujú jednotlivé scény z vydareného filmu.
Či sa z „The Last Of Us“ stane unikátne, ojedinelé dielo alebo či bude predvojom budúceho trendu sa uvidí. To, že hra zaznamenala obrovský úspech nielen u kritiky, ale aj u hráčov, je sľubné. A ja viem, že keď môj PlayStation doslúži, bude pravdepodobne jedinou hrou, na ktorú si spomeniem.
Pod čiarou: minimalistický, akusticky soundtrack k „The Last Of Us“ má na konte Gustavo Santaolalla. Ak ste o tomto argentínskom skladateľovi a multiinštrumentalistovi nepočuli, zrejme ste (rovnako ako autor článku) neskúmali, kto má na svedomí hudbu k „Babel“, „Brokeback Mountain“, „21 gramov“, „Biutiful“ alebo „Amores Perros“. To, že Naughty Dog angažovali „áčkového“ autora je len ďalším dielikom do perfekcionalistickej skladačky, ktorou táto hra je. Tridsaťskladbové CD s hudbou k nej je úplne oprostené od bežnej sláčikovej banality a funguje aj samo o sebe. Miestami pripomenie „Dead Mana“ od Neila Younga.
Jeden z najsilnejších zážitkov v histórii herného priemyslu.
9,5 / 10
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.