OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jméno zpěvačky Floor Jansen bylo dlouhou dobu spojeno s kapelou AFTER FOREVER. Po jejím rozpadu v roce 2009 si vytvořila vlastní kapelu REVAMP, která v roce 2010 vydala stejnojmenné album. Na něj se jí podařilo naverbovat svého dřívějšího kolegu Joosta van den Broeka (klávesy) a Waldemara Sorychtu (producent, jehož jméno je spojeno s velkým počtem kapel gothic metalové scény).
Výsledek byl však takový nemastný, neslaný. „ReVamp“ byl dobře nahraný průměrný materiál, který však spíše vypadal jen jako jednorázový projekt. Nicméně, po třech letech tu máme novinku „Wild Card“, kterou nahráli ti samí hráči, které si Floor najala i pro koncertní turné na podporu prvotiny „ReVamp“.
O zpěvačce samotné bylo v poslední době slyšet především jako o té, co nahradila Anette Olzon u NIGHTWISH na jejich „Imaginaerum World Tour“. Holopainen učinil bezpochyby skvělou volbu: Jansen je vynikající zpěvačka, která svým rozsahem nešťastnou Olzon s přehledem strčí do kapsy (a podle mě i Tarju, klidně si hoďte kamenem).
Od fanoušků se jí dostalo velmi vřelého přijetí a nebylo by vůbec špatné, kdyby se u NIGHTWISH zdržela i pro další album (nepočítáme-li připravované DVD „Showtime, Storytime“ natočené na letošním Wacken Open Air). Kvůli turné s NIGHTWISH bylo nicméně odloženo nahrávání i vydání nového alba REVAMP.
Musím se přiznat, že jsem od novinky „Wild Cards“ příliš nečekal, když navíc během její přípravy byla Jansen stále jednou nohou u NIGHTWISH. O to překvapivější je nakonec výsledek. „Wild Cards“ je moderně znějící album, stylem částečně navazující na odkaz AFTER FOREVER, což ale není nic překvapivého. K tomu nepochybně přispěl i Joost van den Broek, který se tentokrát ujal pouze produkce.
Tempo udávají ostré kytarové riffy, které však nejsou příliš nápadité a nechávají tak více prostoru pro různorodé klávesové motivy. Podstatnou roli má elektronika a pochopitelně kvalitní hlas kapelnice. Oproti své rodné kapele se oprostila od „symfonických“ studiových aranží a sází především na energické a svižné rockové písně, silné melodie a časté změny rytmu. Přitom se po hudební stránce nijak velká změna od minulé desky neudála, jen se tentokrát podařilo písním přidat to něco málo navíc a hlavně udržet pozornost posluchače po většinu stopáže.
Rozjezd je pozvolný v podobě prvních dvou částí „The Anatomy Of A Nervous Breakdown“. Poté se nový materiál rozjede naplno v titulní „Wild Cards“ následovanou vynikající jízdou „Precibus“, kde se do centra pozornosti dostanou hbité prsty klávesisty. Album kulminuje v „The Anatomy Of A Nervous Breakdown: Neurasthenia“. V této skladbě si Floor střihla duet s Devinem Townsendem. „Distorted Lullabies“ je drobné zklidnění, než se do uší posluchače opře poslední čtveřice skladeb, které bez zaváhání na kvalitě donesou Divokou kartu až k posledním vteřinám. Takřka na závěr alba si zabručí starý kamarád Mark Jansen (EPICA). Díky hlasům obou zpěváků skladba „Misery´s No Crime“ připomíná staré AFTER FOREVER v novém kabátě.
Nové album REVAMP prosviští, zanechá veskrze pozitivní dojem a především láká pro opětovné poslechy. Kapelnice se ukázala ve skvělé formě nejen hlasově, ale i skladatelsky.
Na druhou stranu jde po již vyšlapané cestě a de facto logicky navazuje tam, kde svět opustila její domácí kapela. Odkaz AFTER FOREVER vzala na svá bedra, odrazila se od pevného, po mnoho let budovaného základu melodických písní, a tentokráte již stabilně na něm postavila REVAMP.
Aktuální album sólového projektu zpěvačky Floor Jansen se vskutku povedlo. „Wild Card“ je energické album, kterému nechybí dobré nápady.
8 / 10
Floor Jansen
- zpěv
Arjan Rijnen
- kytara
Jord Otto
- kytara
Ruben Wijga
- klávesy
Matthias Landes
- bicí
Johan van Stratum (host)
- basa
1. The Anatomy Of A Nervous Breakdown: On The Sideline
2. The Anatomy Of A Nervous Breakdown: The Limbic System
3. Wild Card
4. Precibus
5. Nothing
6. The Anatomy Of A Nervous Breakdown: Neurasthenia
7. Distorted Lullabies
8. Amendatory
9. I Can Become
10. Misery's No Crime
11. Wolf And Dog
Vydáno: 2013
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 49:06
Produkce: Joost van den Broek
Studio: SandLane Studio
ani dvojka zo mna nejak extra zapaleneho fanusika nespravi, ale treba uznat, ze to ma vajciska...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.