OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ako vlastne funguje pop? Kde sa človek naučí predpovedať, že vo svete, v ktorom ešte nevyšiel album "Nevermind", stačí vydať "Nevermind" a celý pop sa postaví na hlavu? Špekulovať nad takouto otázkou môže zrejme iba človek s prebytkom času. Navyše dnes už je to jedno, pretože pop dnes a pop vtedy sú dva dosť odlišné popy.
Začínať recenziu "Pablo Honey" odstavcom o NIRVANE je trochu ponižujúce, no kapela ako RADIOHEAD to azda znesie. Jej raketový nástup spôsobený skladbou "Creep", hymnou všetkých mladých outsiderov, sa totiž mohol udiať iba vo svete po "Nevermind".
Iróniou je, že RADIOHEAD medzi prvými pochopili, ako presne tú hudbu menia. Že ju menia z trvanlivej, pasterizovanej gebuziny na organickú bio-plodinu, ktorá má prirodzenejšiu a výraznejšiu chuť, no oveľa kratšiu trvanlivosť. A tým pádom má v génoch zapísaný osud, že ju buď niekto vysuší, zakonzervuje, alebo začne už pozajtra trochu smrdieť.
"Pablo Honey" nie je tak celkom britpop, ako sa mu občas vraví. Prináša síce citeľné vplyvy praotcov tohto dnes už zanedbateľného mikrožánru THE SMITHS, no až príliš zreteľne čerpá gigantickou žufankou z amerického hrnca. TALKING HEADS, PIXIES a SONIC YOUTH sú pre zvuk raných RADIOHEAD dôležitejší než všetko-vtedajšie-ovplyvňujúci JOY DIVISION. Niet divu, že krátko po prerazení už spieval koncerty naoko utrápený, peroxidom odfarbený Thom Yorke americkým tinedžerom v americkej MTV.
Ameriku cítiť aj z najznámejšej "Creep", no najviac asi z "Anyone Can Play Guitar", ktorá je spolu s ďalšou nápadnou, americko-pozitívnou hymnou "Stop Whispering" ešte charakterizujúcejším symbolom debutu RADIOHEAD.
"Pablo Honey" má k neskoršej tvorbe RADIOHEAD - tej, za ktorú zožali oveľa oprávnenejší úspech más i kritiky - tak ďaleko, ako keby ho ani nenahrala tá istá kapela. Ešte aj ten Thom Yorke znie hrozne mlado a v hlase má taký zvláštny, akoby na mládež apelujúci afekt.
Dôvod, prečo si tento album pripomínať medzi ostatnými z prelomového roku 1993, nemá nič spoločné s prevratnými zmenami, ktoré RADIOHEAD priniesli hudobnému svetu albumami "OK Computer" a "Kid A". Jeho zásadnosť je izolovaná pre kategóriu svojho roku a možno ešte pre soundtrack k trochu zvláštnej prvej polovici 90. rokov, ktorá bola vo zvyšku sveta tiež tak trochu nová skúsenosť, aj keď to my, pochádzajúci z našej vlastnej prvej polovice 90. rokov, nikdy nepochopíme.
Zásadnosť tohto albumu je izolovaná od zásadnosti neskorších RADIOHEAD. "Pablo Honey" je soundtrack k trochu zvláštnej prvej polovici 90. rokov, ktorá bola vo zvyšku sveta tiež tak trochu novou skúsenosťou, aj keď to my, pochádzajúci z našej vlastnej prvej polovice 90. rokov, nikdy nepochopíme.
Thom Yorke
- spev, gitara
Jonny Greenwood
- gitara, klavír, organ
Colin Greenwood
- basa
Ed O'Brien
- gitara, zbory
Phil Selway
- bicie
1. You
2. Creep
3. How Do You?
4. Stop Whispering
5. Thinking About You
6. Anyone Can Play Guitar
7. Ripcord
8. Vegetable
9. Prove Yourself
10. I Can't
11. Lurgee
12. Blow Out
The King Of Limbs (2011)
In Rainbows (2007)
Hail To The Thief (2003)
Amnesiac (2001)
Kid A (2000)
OK Computer (1997)
The Bends (1995)
Pablo Honey (1993)
Datum vydání: Pondělí, 22. února 1993
Vydavatel: Parlophone
Stopáž: 42:11
Produkce: Sean Slade, Paul Q. Kolderie
Studio: Chipping Norton Recording Studios + Courtyard Studio, Oxfordshire
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.