OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Již úvodní přetnutí infantilní vyhrávky akordeonu přísně thrashovým riffem napoví, že PRVNÍ HOŘE ani na páté desce neopouští svůj rozmáchlý výraz plný teatrálního projevu, který v sobě pojímá vše bláznivé, nač si jen vzpomenete, stejně jako i to, nač si kolikrát radši po bouřlivém večeru nevzpomenete.
Že se i po tak dlouhé době nápady stále neopotřebovávají, je obdivuhodné. Vždyť kapela svůj projev piluje již patnáct let a i když je velmi těžké po tom všem jakkoliv šokovat, lze jejich entusiasmu a nasazení bez výhrad fandit i nadále.
Už jsi náš, dokonale náš, nic s tím nenaděláš
Novinka „Imaginarium“ pokračuje v dávno nastolené tradici, žongluje s žánry jako obratný žonglér a laťku, kterou nastavila před deseti lety skvostná prvotina „Na úpatí“ (v té době notně ovlivněná formacemi typu PRAŽSKÝ VÝBĚR, UŽ JSME DOMA nebo PSÍ VOJÁCI), nepodlézá ani nyní.
Přestože PRVNÍ HOŘE za tu dobu ušli řádný kus cesty, nadále platí, že jejich hudba netrpí samoúčelností, přičemž překypuje neřízenými fórky, občasnými úmyslnými citacemi a v prvé řadě také hroudou ztřeštěných nápadů, které sice již nějakou dobou nejsou neotřelé, tak jako v období „Commedia dell´arte“ či prestižními cenami ověnčeného „Lamenta“, zato však neustále královsky baví.
Nevnímáš, v hlavě máš galimatyáš!
O tvorbě tohoto svébytného spolku vždy platilo, že texty jdou svou pečlivostí ruku v ruce s hudbou a i na „Imaginariu“ se Milan Urza činí. Jeho libozvučné verše lezou snadno do uší, přestože rozluštit skutečné sdělení dá mnohdy zabrat.
Jen škoda, že potencionál některých skladeb nedokázal Milan plně rozvinout – to se týká především komické zpovědi čtvrté položky „Něžný metalista“, ze které šlo přece jenom vytřískat víc.
Je jen velmi dobře, že tato svérázná formace přes velmi komplikovanou strukturu nikdy nepřestala skládat písně. Mnoho z nich se dalo bez problémů označit jako právoplatné „hity“ a i v tomto se pramálo změnilo.
Minimálně singlová „Němohra“, v níž zazní i ústřední motiv písně „Popcorn“ Gershona Kingsleye, známý třeba ze seriálu „Jen počkej zajíci“, společně s rádiovým odlehčením v podobě „Ikare“ nebo velmi aktuální šlehou „Absurdistán“ tvoří silný trojboj, který by se s drobnou nadsázkou neztratil ani v komerčních hitparádách. Hrotem je však závěrečné „Bolero“, jež v sobě mísí klavírní naléhavost s vtipem (v tomto případě vícehlasé zvolání „Show Must Go On“), pro PRVNÍ HOŘE tolik vlastní. V tomto smyslu tedy vše v nejlepším pořádku, snad jen ty kratičké mezihry působí krapet nadbytečně.
Buďmež blaženi!
Je velmi obtížné vždy vyrukovat s naprosto originálním materiálem. Novinka kafkovců je dílem nejusedlejším, nejkomornějším od jejich debutu a přitom zůstává albem pro kapelu tolik typickým. To také bohužel znamená, že podrobná znalost diskografie může být spíše na škodu, jelikož pocit překvapení se pomalu ale jistě začíná vytrácet.
Zatím však není nač velmi zoufat, jelikož „Imaginarium“ v prvé řadě stále baví a může se tak postavit vedle ostatních děl souboru bez větších problémů.
I páté představení potulného kabaretu dopadlo dobře.
7,5 / 10
Milan Urza
- kytary, zpěv, texty
Bertrám
- klávesy, zpěv, programming
Pan Klaun I.
- akordeon, pantomima
Jiří Hes
- baskytara
Medák
- bicí
+ hosté
Barbora Mochova
- zpěv (10)
Velký Hejtman
- citát o víně (5)
Pan Osud
- volání (8)
Pan Kašička
- hlazení po zátylku (1-15)
1. Kapelo, vyprávěj!
2. Carnívale
3. Don Quijote
4. Něžný metalista
5. Absurdistán
6. Líbezná hudba
7. Galimatyáš
8. Vítejte v Imaginariu!
9. Melancholía
10. Ovíněná
11. Němohra
12. Ikare!
13. Ze srdce se ozval kvil
14. Bolero
15. Vyložené strašení!
Achtung, Sultan! (2024)
Křehký mechanismus pozemského štěstí (2017)
Imaginarium (2013)
Club Silencio (2011)
Lamento (2008)
Commedia dell´arte (2006)
Na úpatí (2003)
Vydáno: 2013
Vydavatel: Kontra Production
Stopáž: 42:33
Produkce: Bertrám, Milan Urza a První Hoře
Studio: Šopa a Entlaab
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.