OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ten, kdo podrobněji sleduje blackmetalové COBALT, má už jistě dávno nastudovány životopisy muzikantů, kteří za tímto tělesem stojí. Zatímco seržant americké armády Phil McSorley má za sebou několik vojenských misí v Iráku a v Koreji, jeho kamarád z dětství Erik Wunder se více věnuje hudební oblasti. Několik let koncertně doprovází JARBOE (která na oplátku na „Rebellion Hymns“ hostuje) a zejména stojí za projektem MAN’S GIN, který je na míle odlišný tomu, co vytváří ve své domovské kapele.
Debut „Smiling Dogs“ byl přijat velice kladně - mix tradičního amerického písničkářství a grunge uspěl a nezestárl. Po několika týdnech poslechu „Rebellion Hymns“ si snad mohu dovolit tvrdit, že podobný osud – byť už se samozřejmě nejedná o tak veliké překvapení – čeká i aktuální nahrávku.
Přiznávaná inspirace roky devadesátými je na ní stále patrna. MAN’S GIN si před dvěma lety v rámci speciálního halloweenského setu zahráli na NIRVANU, aby v reálu rozvíjeli odkaz jejích žánrových souputníků. Oproti „Smiling Dogs“, albu, které byla grungem vyloženě prostoupeno, je však tento hudební směr na „Rebellion Hymns“ pouze minoritní součástí celku. Dominuje odér americany, osamocené chatky v někde lesích, vůně praskajícího dřeva v krbu a otevřené láhve whiskey.
Prvky temného písničkářství, stejně jako jisté ozvěny domovských COBALT (ne náhodou zařazují MAN’S GIN skladbu z jejich dílny do svého koncertního repertoáru) však tentokrát rozvíjí Erik Wunder s kumpány mnohem důsledněji než posledně.
Tam, kde zněly jejich písně ve své podstatě až vyloženě jednoduše, jsou nyní jednotlivé motivy větší měrou propracovány, ačkoliv ve výsledku a na první poslech vlastně znovu nejde o nic víc než o pouhou spolupráci kytary, bicích, kontrabasu, foukací harmoniky a dalších akustických nástrojů.
Ve finálním hodnocení je však tato skutečnost možná i lehce na škodu. Prvoplánově hitovější motivy, ne úplně dokonalý, po většinu času spíše jen halekající vokál a místy i lehce naivní vyznění se dosti významně spolupodílely na utváření celkového charismatu „Smiling Dogs“. V tomto ohledu tak dostávají „Rebellion Hymns“ trošičku na frak.
Celková kvalita však zůstává vysoká. Sice ji občas narušují poměrně zbytečná intermezza a koneckonců i trochu slabší prostředek desky, ale o výsledné vybroušenosti není třeba diskutovat. Jednotlivé skladby jsou většinou pomalu rozvíjeny a moc pozitivně znějících momentů neobsahují. Oproti debutu jsou o dost temnější a divočejší.
Pokud se někdy budu chtít osamoceně upít, těžko zvolím lepší hudební doprovod.
("Don’t hear those train tracks screech / Those sirens in the street /
This whiskey is not cheap / I work to drink myself to sleep…
Violence in the street / This violence that I meet /
In faces that I read / I can’t trust anyone I see.")
Osamocená chatka někde v lesích, vůně praskajícího dřeva v krbu a otevřená láhev whiskey. Pokud se někdy budu chtít osamoceně upít, těžko zvolím lepší hudební doprovod.
8,5 / 10
Erik Wunder
- zpěv, kytara, bicí, perkuse
Scott Edward
- kytara, piano, zpěv, e-bow
Joshua Lozano (1/2)
- kontrabas, harmonika, melodica, ukulele, perkuse,
Joshua Lozano (2/2)
- akustické kytary, doprovodné vokály
+
Elise Wunder
- doprovodné vokály
John Lamacchia
- kytara
Brian Alien
- perkuse
Martin Medina
- konga
Jason Madrick
- bicí
Sabrina Ellie
- doprovodné vokály
Jarboe
- doprovodné vokály
Phil McSorley
- doprovodné vokály
Bruce Lamont
- barytonsaxofon
Tom Tierney
- akordeon
1. Inspiration
2. Varicose
3. Off The Coast Of Sicily
4. ---
5. Old House (Bark At The Moonwalk)
6. ---
7. Never Do The Neon Lights
8. ---
9. Deer Head & The Rain
10. Cellar Door
11. Sirens
12. Hibernation Time
13. Let It Dubs (Hidden Track)
Vydáno: 2013
Vydavatel: Profound Lore Records
Stopáž: 63:18
Produkce: Andrew Schneider
Studio: Translator Audio
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.