OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Stále mě pronásleduje špatný pocit, že na Metalopoli nemáme recenzi na tuto desku. Jako bych to té kapele dlužil a do mozku mi neviditelný pošťák stále s neutuchajícím zápalem házel upomínky. Mnohdy ten pocit u recenzenta sám odnese čas. „Failed States“ mě však se stejnou intenzitou drží už více jak rok a vím, že se to ani v budoucnu nezmění. Možná to bude tím, že se jedná materiál, kterým jsem krmil poslední rok své uši asi nejčastěji. Hudba jejich zatím posledního alba mi v uších stále zraje a je snad neoposlouchatelná.
Pokud byste mi v roce 2011 řekli, že za dva roky budu pořád dokola poslouchat kanadský punk rock, který je zarostlý spoustou melodicky vděčných popěvků i vyhrávek a navíc ho hrají čtyřicetiletí týpci, řeknu vám, že jste se zřejmě zbláznili. Já a melodický punk rock? To fakt nejde k sobě.
A cože je na tomto veteránském kvartetu jiné? Ačkoliv sami sebe rádi označují punkem a v sympaticky neústupných postojích této skvadry to platí naprosto neochvějně, hudebně jde o mnohem víc. „Failed States“ v sobě váže thrash metal, street punk, silnou dávkou atmosféry i technickou progresi. PROPAGANDHI umí hrát, ale ve svých skladbách se často snaží odklonit technické finesy a sóla na druhou kolej, aby na sebe zbytečně neupozorňovali. Udělat to tak, aby skladba stále přímočaře šlapala, a současně se hudebník nenudil a „zahrál si“ bez toho, aby na sebe nějakými instrumentálními onaniemi příliš nepřitahoval pozornost. Všichni hrají pro kapelu, nikoliv pro sebe. Předvádění tu nemá místo. Přitom v detailu pod povrchem najdete mnoho velmi nápaditých a technicky zajímavých míst.
Ruku v ruce s tím jdou kousavé texty a řekněme i písničkovost a aranžérská zručnost ve výstavbě skladeb. Jejich pecky mají potřebný drive, jenž nakopává řiť většině žánrově spřízněných kapel, kterým by tihle bardi mohli dělat otce. Mají potřebnou hitovost, která sice občas hraje na první signální, ale nemáte šanci ji oposlouchat ani po neustálém omýlání. Tomuto já říkám talent. V kombinaci s punk-hardcoreovým myšlenkovým backgroundem kapely jde o jednu z mě nejsympatičtějších kytarových hord na současné scéně. A aby toho nebylo málo, v roce 2012 nahráli svoji nejlepší desku. Takže bez debat za devět.
Není punk rock jako punk rock.
9 / 10
Chris Hannah
- el. kytary a vokály
Jord Samolesky
- bicí
Todd Kowalski
- baskytara, vokály
David Guillas
- el. kytary
1. Note To Self
2. Failed States
3. Devil's Creek
4. Rattan Cane
5. Hadron Collision
6. Status Update
7. Cognitive Suicide
8. Things I Like
9. Unscripted Moment
10. Dark Matters
11. Lotus Gait
12. Duplicate Keys Icaro (An Interim Report)
Failed States (2012)
Supporting Caste (2009)
Potemkin City Limits (2005)
Today's Empires, Tomorrow's Ashes (2001)
Less Talk, More Rock (1996)
How To Clean Everything (1993)
progresivny punk? veru, aj take veci sa stavaju... o vynimocnosti tejto dosky svedci okrem ineho aj to, ze gitaristi z Protest the Hero k nemu spravili tab book... treba tomu samozrejme dat cas, deje sa tu toho naozaj hodne... Kanada je skratka zem progresivnej hudbe zasnubena... a obal je vskutku nadherny, taka vianocna verzia Radiaton od Marillion... :-)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.