OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dostat se do povědomí posluchačů debutem, který po čase nabude takřka kultovního statutu, to je pro muzikanta taková dvojsečná situace. V případě HAVE A NICE LIFE se pozice následovníka „Deathconciousness“ stává nezáviděníhodná také kvůli šesti letům, jež mezi alby uplynula. Ale ještě nepředbíhejme.
„Deathconciousness“ se stalo kultovním albem, přinejmenším v užších kruzích zainteresovaného poslucháčstva, díky jedinečné fúzi post-punku, ponurého písničkářství a shoegazeově zastřené lo-fi produkce. Co vyzdvihlo „Deathconciousness“ nad formálně „tvrdší“ spolky snažící se usilovně o jsme-tak-strašně-depresivní vyznění? Byla to právě křehkost, kterou nahrávce propůjčovaly čisté vokály Dana Baretta, a fakt, že se v jádru jednalo o prosté, ne však prvoplánové písníčky, ke kterým ale ona zastřená produkce perfektně sedla.
Na ploše celého dvojalba si HAVE A NICE LIFE vystačili se svým skladatelským a melodickým potenciálem a úspornou instrumentací. Depresivní nálada „Deathconciousness“ měla civilnější ráz a stopy sebeironie a proto působila daleko silněji, než leckteré depresivně blackmetalové výplody nejednoho misantropa s ložnicovým studiem.
„The Unnatural World“ pokračuje víceméně tam, kde předchůdce skončil. Troufám si říci, že podobné reputace však nedosáhne z několika důvodů. Především kvůli produkci, která je přehulenější, zastřenější a líbivější. Rozpor? Vůbec ne, „The Unnatural World“ se zvým zvláštním způsobem daří být přístupnějším albem, na němž i tišší místa nesou opar „velké“ produkce. Zmírnit a vyjasnit lavinu zvukového náporu, mohli takhle klidně znít THE ANGELIC PROCESS.
No a samotné skladby se ubírají podobným směrem. Na boření hitparád to opět nebude, ale posun od bezprostřednosti k „dospělejšímu“ vyznění je patrný. „The Unnatural World“ má potenciál vadit míň než „Deathconciousness“, ale nenabízí opravdu památné momenty. Jako mantra dokola zpívané „...arrowheads, arrowheads...“ v „Bloodhail“, lehce na efekt, i přesto působivý nástup bicích skladby „The Big Gloom“, nablblé klávesové motivy „Holy Fucking Shit: 40,000“, takové momenty se na „The Unnatural World“ moc nevyskytují.
Samozřejmě, jako celek se album neposlouchá špatně a výrazné formální nedostatky postrádá. A dejme tomu, že „Defenestration Song“, hoblovačka upomínající na JOY DIVISION a „Cropsey“, které se nějakým záhadným způsobem daři vyvolat ducha „Deathconciousness“ vyzdvihují „The Unnatural World“ do lehkého nadprůměru. Ostatně soudím, že skladatelské duo má do budoucna stále naději na víc, než nahrávat AOR sebe sama.
Jak by mohli potvrdit třeba LIFELOVER, dospět není pro hudebníky vždy výhra.
6 / 10
Dan Barett
- vokály, nástroje
Tim Macuga
- nástroje
1. Guggenheim Wax Museum
2. Defenestration Song
3. Burial Society
4. Music Will Untune the Sky
5. Cropsey
6. Unholy Life
7. Dan and Tim, Reunited by Fate
8. Emptiness Will Eat the Witch
The Unnatural World (2014)
Deathconciousness (2008)
Vydáno: 2014
Vydavatel: Flenser Records / Enemies List Home Recordings
Stopáž: 47:20
Produkce: Kevin Blackler
naprosty souhlas s reckou..
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.