Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
První tři snímky, které mě zaujaly na festivalu lidskoprávních filmů Jeden svět mají společného jmenovatele, jímž byl mrazivý pocit po jejich zhlédnutí. U prvního tento pramení z beznadějné a neutěšené situace společenství původních kmenů v Kongu, u druhého z prosté bázně nikoliv ze smrti, ale z umírání a u třetího pro syrovost a brutalitu, která obklopuje občanskou válku v Sýrii.
PRALES TANČÍCÍCH DUCHŮ
Kongo. Pygmejská žena z kmene Aka rodí uprostřed pralesa. Daleko od vesnice. Ostatní ženy kolem ní řeší, jestli je lepší nezvykle tlustou pupeční šňůru překousnout nebo něčím přepižlat. A to je jen úvodní záběr.
Prales tančících duchů je náhledem do života kmene, který se živí tím, co najde nebo uloví v pralese. Je to syrová sonda do magických rituálů i do mýtů, které stále silně ovlivňují každodenní život. Barbarské trýznění dospívajících dětí, kterým se kladívkem a majzlíkem zašpičaťují zuby, šamanistické obřady i detailní vhled do vztahu mladého manželství, který trýzní opakované potraty matky. Nad tím vším, jakoby mimochodem, se vznáší opar dvou mnohem větších problémů. Téměř každý z vesnice je svázán řetězem novodobého otrokářství. Lidé z kmene většinou patří někomu z „civilizovanějších“ vesnic, pro kterého musí pracovat. Od svých pánů si musí nechat bití a jiné ponižování.
Mnohem větším problémem je však fakt, že Pygmejové přicházejí o svůj životní prostor. Těžba dřeva se nezadržitelně blíží k vesnici kmene Aka, a tak vláda používá nelítostných opatření, díky nimž se zřejmě kmen bude muset ze svého odvěkého domova vystěhovat.
Forest of the Dancing Spirits Švédsko, Kanada / 2013 / 104 min. Režie: Linda Västrik
POSLEDNÍ SNY
V posledních dvou letech mi zemřeli dva příbuzní v hospicech a to byl i hlavní důvod proč jsem se vypravil na dánský film, který otevírá z mého pohledu celkem tabuizované téma odchodu nemocných a starých lidí z tohoto světa.
Příběh je zasazen do posledních týdnů tří žen. První má nevyřešený problém se svoji dcerou, se kterou má již dlouho velmi neusmířený vztah. Druhá neustále mluví o nejlepší kamarádce z dětství, se kterou se na jednu stranu touží setkat, na druhou stranu nechce, aby ji viděla ve stavu, kdy ji v posledním stádiu stravuje její nemoc. Třetí žena, která již rezignovala na svět, ale lidem z hospicu se podaří ji vytyčit alespoň cíl, který představuje spočinout pár minut venku, vidět naposledy slunce a cítit jeho paprsky.
Dokument nepřivírá oči a neuhýbá pohledem, snaží se pronikat do toho, co lidé v hospicu opravdu prožívají, jak se s nimi pracuje, pokud jsou ještě schopni komunikovat a jak se leckdy poměrně drsně bojuje o to, aby ve své situaci nerezignovali třeba i po dlouhé nemoci na poslední dny svého života.
Zajímavé pro mě samozřejmě bylo i srovnat podmínky dánského a českého hospicu, kdy krom toho, že ten v Dánsku byl nízkopodlažní a stál v přírodě mimo město, kdežto ten plzeňský je ve starém domě uprostřed města, jsem rozdíly neviděl. Zajímavá byla i následná diskuze s ředitelem plzeňského hospicu, ve níž mě překvapilo jak málo hospiců v naší zemi je a proč o ně vlastně není tak veliký zájem, jaký bych očekával…
Last Dreams Dánsko / 2013 / 59 min. Režie: Estephan Wagner
ALEPPO - ZÁPISKY Z TEMNOTY
Když jsem v roce 2009 odjížděl ze Sýrie, ani ve snu mě nenapadlo, že do pěti let bude v zemi hladomor a z většiny opravdu nádherných památek UNESCA se stanou rozvaliny. Dokument očima člověka, který léta pracoval v Sýrii pod hlavičkou organizace Člověk v tísni vám rychle přivodí opravdu silně nepříjemný pohled na syrskou každodenní realitu.
Díky tomuto faktoru se vypravěč dostává k lidem, ke kterým by se běžný filmař jen tak nedostal. Dětští vojáci. Radikální islámské skupiny. Bída a beznaděj. Lidé, kteří zběhli z Asadovi strany i lékaři a humanitální pracovníci. To vše je zde namleto do jedné hrubé podívané. Nezvykle drsný a naturalistický dokument mapuje aktuální dění v Sýrii očima různých stran protivládních sil. Ať to je Syrská svobodná armáda nebo fronta al-Nursá.
Ačkoliv je snímek jen kolekcí nepříliš souvisejících střípků, rozhodně se nerozpadá. Společný jmenovatel ve formě válečného utrpení a syrové brutality je dostatečně silným lepidlem všeho, co ve filmu vidíte. Jednotlivé střípky dokumentu jsou mrazivé a hrůzné, viz. situace, kde se bombardují civilní objekty a kdy druhá vlna bombardování přijde většinou ve chvíli, kdy se ke zřícenému domu seběhnou houfy civilistů a začnou zachraňovat přeživší.
Tento dokument není pro slabé povahy a ukazuje jen jednu stranu konfliktu, ale snaží se ji ukázat co nejpravdivěji. Po filmu nezvykle dlouho trvalo, než se rozjela pofilmová diskuze. Všichni potřebovali pár minut, než se oklepali z toho, co právě viděli. Diskuze, která probíhala s ředitelem Člověka v tísni Štěpánem Pánkem nebyla o moc optimističtější. Několik lidí, kteří hráli ve filmu jsou nyní mrtví. Zemřeli ve chvíli, když rozdávali chléb z humanitárních zásob a do fronty čekajících lidí vlétla raketa.
Notes from the Dark. Aleppo Wojciech Szumowski / Polsko / 2014 / 90 min. Režie: Michal Przedlacki
Čekal jsem možná trošku větší tlak, nazvučení nahrávky je totiž vzhledem k žánru poněkud vzdušnějšího ražení. Kompozičně však máme co dělat s kvalitní náloží disonantního death metalu lehce ve stylu GIGAN. Američtí debutanti však rozhodně nezklamali!
Švédové se na svém debutu zeširoka rozkročili z blackových základů, přes death, symfo-black až k post metalovým variacím. Jen je toho občas až moc naráz. Deska je prima, ale víc se těším na pokračování, až si utřídí myšlenky na své další směrování.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.