50M ZNAK - Nadechnout se
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Skúste si niekedy prejsť CRIPPLED BLACK PHOENIX album za albumom. Všimnite si zmeny v zostave, počúvajte zmeny vo výraze. Od neokresanej prvotiny, cez bravúrnosť a odchádzanie speváka Joea Volka, väčšie zapojenie gitaristu Karla Dematu až po terajší temnejší rockový odtieň.
Na novej doske hrajú Briti znova ako vymenení, tentokrát snáď ešte evidentnejšie. Len ťažko to nepripísať príchodu švédskeho speváka a gitaristu Daniela Änghedeho, vkusom liberálneho metalistu. Nie že by vo veľkom zasahoval do komponovania piesní. Už jeho hlas je v princípe odlišný a výrazne formuje nahrávku. Je menej južanský, menej zamatovo-špinavý a sem-tam ľahko gothický.
Ak poznáte predošlú tvorbu, neprivyknete si okamžite. Nepotrvá to však dlho. CRIPPLED BLACK PHOENIX mnohé uľahčujú tým, že nenapodobňujú minulosť a začínajú akoby odznova, pevne nastúpení za novým spevákom, ktorý paradoxne až toľko sebavedomia nemá.
Hudobne sa posúvajú inam napríklad v skladbe „Black Light Generator“, keď hobľujú takmer ako aktuálny BEASTMILK, a treba povedať, že znejú dobre. Rázna klipovka „Northern Comfort“ má zase folklórny motív a bezmenný filmový ústrižok na záver prvej časti albumu „Black Side“ je ako ukážka z Hellraisera u deathmetalových kapiel.
Pokiaľ ide o balady, devízu Joea Volka, mimoriadne vysokú úroveň z minulosti sa už nepodarí dorovnať charizmou ani textovo. Änghede sa však našťastie vyhýba priamemu porovnávaniu a najneskôr od „Wake Me Up When It´s Time To Sleep“ presviedča aj v komornej hlasovej polohe.
Tradične vynikajúce sú dlhšie inštrumentálne pasáže, dnes už poznávacie znamenia kapely. Clivá gitara Justina Greavesa, sólovanie Karla Dematu a iné detaily prenášajú v čase, až sa zdá zhruba hodinová minutáž akási krátka. To musí byť znamenie ďalšieho dobrého albumu.
Nový spevák, nový štýl. CRIPPLED BLACK PHOENIX sa so zmenou vyrovnali prirodzenejšie, než sa čakalo, a nahrali dobrý album.
7,5 / 10
Justin Greaves
- gitara, bicie, basgitara, klávesy, e-bow, pílka
Karl Demata
- gitara, dobro, mandolína
Daniel Änghede
- spev, gitara
Belinda Kordic
- spev
Daisy Chapman
- klávesy, spev
Mark Furnevall
- organ, piano
Christian Heilmann
- basgitara
Ben Wilsker
- bicie
Martin Horsfal
- trúbka
...
1. Sweeter Than You
2. No! (Pt 1)
3. No! (Pt 2)
4. Let's Have An Apocalypse Now!
5. Black Light Generator
6. Parasites
7. _
8. Northern Comfort
9. Wake Me Up When It's Time To Sleep
10. Caring Breeds The Horror
11. You'll Be Murdered
12. We Remember You
13. A Brighter Tomorrow
Ellengaest (2020)
Great Escape (2018)
Destroy Freak Valley (Live) (2017)
Bronze (2016)
White Light Generator (2014)
Poznan 2011 A.D. (live) (2012)
No Sadness Or Farewell (EP) (2012)
(Mankind) The Crafty Ape (2012)
I, Vigilante (EP) (2010)
The Resurrectionists / Nightraider (2009)
200 Tons Of Bad Luck (2009)
A Love Of Shared Disasters (2006)
Vydáno: 2014
Vydavatel: Cool Green Recorgins
Stopáž: 70:48
To už prešli dva roky? Popri tom, ako mám skvelý "(Mankind)..." stále zarezaný medzi polkami, to znie neuveriteľne. Podobne sa dá zhodnotiť aj fakt, že "Kripli" to napriek už symptomatickým zemetraseniam vo vlastných radoch opäť ustáli a obstáli. Koleso znovu nevynašli, v prebiehajúcom roku však priniesli jeden z prvých albumov, na ktoré si pri prvých snehoch radi a bez zdĺhavého bádania v pamäti spomenieme.
-bez slovního hodnocení-
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.