OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ještě než se dostaneme k tomu nejdůležitějšímu, totiž v pořadí již šestnáctému řadovému albu domácích matadorů ARAKAIN, dovolte mi malou odbočku. Nedalo se nezaznamenat, že nám zde ve zdech kovového města byla čas od času vyčítána neexistence recenze na předchozí albový zápis Urbanovců „Homo Sapiens ..?“. To, že k ní nakonec nedošlo, má (dle mého soukromého názoru, samozřejmě) v zásadě dvě příčiny: redakční nedostatek autorů schopných napsat o kapele pokud možno objektivně a v jejich řadách pak zřejmě jakási úcta ke jménu kapely samotné. Ano, úcta, čtete dobře, a mám pocit, že i ze zdejších recenzí na dva předcházející tituly diskografie to bylo vlastně celkem patrné. S úrovní studiových výsledků ARAKAINu to zkrátka bylo od dob „Warning!“ slabší a slabší, „Homo Sapiens ..?“ tuto tendenci bohužel jen potvrdilo, a za tím, že se nakonec nenašel nikdo, kdo by to za Metalopolis vykřičel do světa, bych prostě viděl jen prachobyčejné zklamání z další nenaplněné naděje, která ve spojení s přirozeným respektem k legendě zadržela aktivitu recenzentských rukou.
O to motivovanější si zcela upřímně připadám po opakovaných soustředěných posleších „Adrenalina“. Tahle nahrávka je po dlouhé době výborným konglomerátem všeho, co se od ARAKAINu chce: znít náležitě metalově, jak se ostatně na metalovou kapelu sluší a patří, znít moderně, přestože má na hřbetu již tři křížky, a zároveň nabídnout materiál, který nebude z větší části jen smutným pohledem do panoptika všeho, co kdy kapela dokázala (a že toho samozřejmě nebylo málo).
Sonda do aktuálního playlistu nabízí třináct položek, mezi nimiž prakticky není slabého místa, ať už to vezmete podle zvučnosti riffů, hudebních nápadů, sól nebo prostě jen podle toho, že „je to ARAKAIN každým coulem“. Když si k téhle sondě ovšem navíc vezmete i drobnohled, ukáže se vám ještě celá řada momentů, u nichž stojí za to se ještě na okamžik navíc zastavit. Jako třeba hned u úvodní „Adrenalin“, nenápadné skladby, která snad jakoby na to nejčestnější místo na albu ani nepatřila, ale postupně rozkvete do netušených rozměrů typického rukopisu Mirka Macha. Podobně výrazné jsou i „Malej vrah“ a „Černobílý svět“, věci s drzou thrashovou přímočarostí ve vínku, i když ve světle následujícího majstrštyku „Rozsudek“ s famózní basovou předehrou to tak vlastně ani nevypadá.
Na cestě k pomyslnému kralování albu se však téhle skladbě staví „Malá a ztracená“, první autorský kus Honzy Toužimského od dob alba „Labyrint“, jíž ve světle jejího riffu, napětí, takřka coreové mezihry a úžasně občerstvujícího sóla v tomhle minisouboji nakonec dávám svůj hlas. Melodickou linkou se dál smyslně blýskne „101. v řadě“, kterou vystřídá poměrně zvučná balada „Vesmírný koráb“, spolehlivě nám připomínající už dávno důsledně nenásledované časy „Marilyn“. Finální vzrušení pak obstará „Tisíckrát“ s dalším krásným melodickým motivem a „Svatý grál“, který nad albem roztáhne pomyslná epická křídla a jejich rázným zamáváním jej povznese nejvýše minimálně od doby již vzpomínaného „Warning!“.
Je pravda, že při tomto konstatování tak trochu vynechávám texty, ve kterých kapela samotná téměř vyklidila pozice (neboť se prakticky zdařily jen v minimu J. Plaché, zatímco M. Fabien jen pokračuje v tom, co v postbrichtovské éře šlo kapele „nejlépe“ - za každou cenu a na úkor smyslu rýmovat), ale to už zkrátka je další typická známka ARAKAINu nového století, kterou si (znovu z úcty k legendě, jistě) dovolím přehlídnout. „Adrenalinum“ mi to totiž s přehledem dovoluje.
Aplikace adrenalinu ARAKAINu zatraceně prospěla.
8 / 10
Jan Toužimský
- zpěv
Jiří Urban
- kytara
Miroslav Mach
- kytara
Zdeněk Kub
- baskytara
Lukáš Doksanský
- bicí
1. Adrenalin
2. Malej vrah
3. Černobílý svět
4. Rozsudek
5. Nic neříkám
6. Malá a ztracená
7. Leporelo
8. 101. v řadě
9. Vesmírný koráb
10. Další nic, co slýchávám
11. Tisíckrát
12. Temná zákoutí
13. Svatý grál
Jekyll & Hyde (2019)
Arakadabra (2016)
Adrenalinum (2014)
Homo Sapiens ..? (2011)
Restart (2009)
XXV Eden (CD,DVD) (2007)
Labyrint (2006)
Warning! (2005)
Metalmorfoza (2003)
Archeology (2002)
Forrest Gump (2001)
Gambrinus Live (2000)
Farao (1999)
Thrash The Trash/Schizofrenie (1998)
Apage Satanas (1998)
15 Vol. 2 (1997)
15 Vol. 1 (1997)
S.O.S. (1997)
Legendy (1995)
Thrash! (1994)
Salto Mortale (1993)
Black Jack (1992)
History Live (1992)
Schizofrenie (1991)
Thrash The Trash (1990)
Vydáno: 2014
Vydavatel: 2P Production
Stopáž: 56:43
Produkce: Arakain Studio: ŠOPA
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.