OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Další zasloužilci se dožadují naší pozornosti prostřednictvím novinkového alba. Partička kolem „stálice“ kytaristy Marka Realeho ovšem desky vydává s železnou pravidelností, byť i ona si pár zasloužených oddechových časů vybrala. Asi největší devizou kolekce měl být nástup protřelého Bobbyho Rondinelliho (ex-kdekdo) za škopky. Stalo se a věrní našich „Výtržníků“ mohou spokojeně obdivovat protřelý rockový úder. Jakpak si tedy s jeho pomocí stojí aktuální snůška písní o cestě skrze nepříznivé klimatické podmínky alias psotu?
Nic nového pod sluncem. Příchodem zpěváka Mikea DiMea (debutoval v roce 1994 na albu "Nightbreaker") získali RIOT konečně kvalitního pěvce-chraplouna, také ovšem vykrystalizovala hudební náplň a ta už zřejmě zůstane navěky neměnná. Zapomeňte na přelomové "Fire Under Down", či nabroušený "Thundersteel". Opět sice máme co dočinění s kvalitním hard rockem (heavy rockem, chcete-li), jenomže nápadů jaksi ubývá. Není ani hit typu "Angel Eyes" (blahé paměti na ni kdysi běžel hodně levný videoklip v pořadu METALLA (R.I.P.) na televizní stanici VIVA 2), která by celou stopáž utáhla na vařené nudli. Možná "Lost Insede This World", "Chains (Revolving)" nebo balada "Let It Show", ale nic přesvědčivého, žádná z hlavy nevymlátitelná melodie. A nejsmutnější je, když nejčerstvěji zní závěrečný trojblok, z čehož navíc dvě místa pro sebe uzurpují coververze (U.F.O., BEATLES) a jedno „vlastnoruční“ instrumentálka. Pro mne osobně stále zůstává nepřekonatelná deska "The Privilege Of Power", kde (oprostíme-li se od občas nepříjemného falzetu tehdejšího zpěváka Tonyho Moorea) explodoval hit za hitem a navíc z účinkující žesťové sekce!!! byla tehdy na větvi spousta ortodoxních. Jenom stále čekám, kdy si nějaký vypečený producent všimne potenciálu takové "Maryanne" nebo "Little Miss Death" a dočkáme se jich v úpravě „nové-sladké-nehořlavé a nejlépe blonďaté“ pop hvězdičky. Každopádně na "Through The Storm" by zřejmě nebylo kde brát.
Co počít? Deska je to poctivá, hraná s potřebným drivem, od srdce, s potřebnou instrumentální bravurou. Jenomže chybí důvod proposlouchat se „Skrz bouři“, když všechno důležité již RIOT dávno v minulosti řekli a současné snahy zkrátka postrádají světlejší chvilky. Pouhá rutina nestačí! Čili průměr, bohužel!
RIOT si vydávají už nějaký čas desky spíše pro sebe a hrstku stále věrných fanoušků. A ani "Through The Storm" není ta výjimka, pro kterou by bylo třeba se k nim vracet. Skalní budou možná spokojeni, jenomže to je přece jen trochu málo.
6 / 10
Mark Reale
- kytara
Mike Flyntz
- kytara
Mike Dimeo
- zpěv
Pete Perez
- basa
Bobby Rondinelli
- bicí
1. Turn The Tables
2. Lost Inside This World
3. Chains (Revolving)
4. Trough The Storm
5. Let It Show
6. Burn The Sun
7. To My Head
8. Essential Enemies
9. Only You Can Rock Me
10. Isle Of Shadows
11. Here Comes The Sun
Immortal Soul (2011)
Army Of One (2006)
Through The Storm (2002)
Sons Of Society (1999)
Shine On (Live) (1998)
Angel Eyes (EP) (1998)
Inishmore (1998)
Brethren Of The Long House (1996)
Nightbreaker (1994)
Greatest Hits '78-'90 (1993)
Riot In Japan Live!! (1992)
The Privilege Of Power (1990)
Thunder Steel (1988)
Born In America (1984)
Riot Live (Europe) (1983)
Restless Breed (1982)
Fire Down Under (1981)
Narita (1980)
Rock City (1978)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Metal Blade
Stopáž: 51:16
Produkce: Mark Reale a Paul Orofino
Studio: Millbrook Sound Studios
Moze byt obstojne album
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.