OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
DEAD CONGREGATION neměli před vydáním svého druhého full length alba „Promulgation Of The Fall“ vůbec snadnou pozici. Od kapely, jež před šesti lety vydala ceněnou sbírku „Graves Of The Archangels“, jeden z nejvýraznějších old schoolových zpěvníků poslední dekády, se čekaly věci z kategorie vysoce nadstandardních. Ostatně, debutová deska DEAD CONGREGATION stála v popředí zvýšeného zájmu o starý dobrý „obscure“ US death metal, jenž na začátku let devadesátých s úspěchem praktikovalo zejména stylotvorné duo z New Yorku - INCANTATION a IMMOLATION.
Osobně je mi současná retro death metalová iniciativa vcelku sympatická, především pak díky produkci australské školy, která na tomto poli hraje jednu z dominantních rolí, zejména pak pro svůj extrémní, nekonvenční, ale zároveň inovativní přístup (jakkoli je to v tomto vysoce konzervativním žánru náročné). Na druhou stranu je fair dodat, že vlna zájmu o archetypální USDM sebou přinesla i spoustu otravného, nudného balastu v podobě druholigových kapel, které bez jakékoliv přidané hodnoty neúnavně převařují zásadní stylové slabikáře typu „Dawn Of Possession“, „Mental Funeral“, „Mortal Throne Of Nazarene“ a nebo třeba „Supreme Evil“. To však není případ DEAD CONGREGATION - ač je athénské kvarteto žánrově velmi pevně spjato zejména s INCANTATION, a to především v jejich památné éře s Craigem Pillardem u mikrofonu - nedá se v žádném případě považovat za nějaký průhledný NYDM worship. Řekové sice respektují striktní stylové normy definované na počátku devadesátek, nicméně na ně nenápadně a zároveň velmi efektivně navěšují ty současné, „moderní“ (narážím zejména na využití atonálních, techničtěji laděných pasáží).
„Graves Of The Archangels“ bylo především o riffech. Monumentálních, tučných, ale zároveň nečistých a živočišných kytarách. „Promulgation Of The Fall“ lze v tomto ohledu považovat za překvapení, neb sbírka disponuje čistší, na stylové poměry poměrně vyleštěnou produkcí, což je tak trochu v kontradikci se současným žánrovým směrováním, jenž přeci je tíhne směrem ke zkreslenému, špinavému a co nejvíce „potemnělému“ zvuku. Osobně to nevnímám úplně pozitivně, neb druhá deska DEAD CONGREGATION tím zčásti přichází o onu specifickou, negativní atmosféru, která doslova prostupovala každým tónem „Graves Of The Archangels“. S trochou nostalgie vzpomínám na dech beroucí nástup v podobě plíživého intra „Martyrdoom“ nebo na monstrózní osmiminutový titletrack, až po krk zabředlý v černém, neproniknutelném a po síře zapáchajícím bahně. Nic tak intenzivního na „Promulgation Of The Fall“ nenajdete, syrová a nespoutaná stránka projevu DEAD CONGREGATION ztratila na síle.
„Promulgation Of The Fall“ je na old schoolové poměry nadstandardně komplexním albem. Řekové znovu sází na výrazný, masivní riffing („Schisma“ nebo „Serpentskin“ jsou v tomto ohledu přímo ukázkové), leč i přesto se nemohu ubránit dojmu, že „Graves Of The Archangels“ byla po této stránce sbírkou o maličko silnější. Pochvalu sklízí táhlé, pochmurné doom metalové předěly (znovu „Serpentskin“ i „Schisma“), ze kterých doslova čiší plesnivý odér starých INCANTATION, ASPHYX a nebo třeba i DEMILICH. Osobně mě těší, že DEAD CONGREGATION ani tentokrát neopomněli zařadit techničtější pasáže, zvláště pak vítám občasné disonantní záblesky. Osobně se domnívám, že na tomto poli by DEAD CONGREGATION měli zajít ještě dále a začít pomalu ale jistě rozvazovat ono stále příliš těsné pouto se svými NYDM vzory. Taková debutová deska ALTARS, „Paramnesia“, je v tomto ohledu mnohem, ale mnohem dále. Stranou nezůstanou ani milovníci vyloženě chytlavých melodií, jejich srdce zaplesá zejména při „Immaculate Poison“ nebo třeba při úvodní „Only Ashes Remain“. Jaký to rozdíl oproti temnému a odtažitému debutu, na kterém jste o líbivou kytaru skoro nezavadili. Dalším oživením jsou severskou školou inspirované black/death metalové pasáže (nemyslím jen standardní žánrový tremolo picking), přičemž riff ála BLOT MINE v závěrečné položce „From A Wretched Womb“ je opravdovou třešničkou na dortu.
Je hodně znát, že DEAD CONGREGATION neproleželi posledních šest let někde ve stínu olivových hájů se sklenicí ouza v ruce, nýbrž na sobě tvrdě dřeli kdesi v přítmí zkušebny. Pro autora těchto řádků je „Promulgation Of The Fall“ velkým překvapením, čekal jsem příklon k ještě větší syrovosti a neučesanosti a místo toho dostal pestrou, nablýskanou a s velkým citem pro detail poskládanou desku. Old school pro rok 2014.
Old school death metal pro rok 2014.
8 / 10
Anastasis Valtsanis
- kytara, zpěv
T.K.
- kytara
George Skallkos
- baskytara
Vagelis Voyiantzis
- bicí
1. Only Ashes Remain
2. Promulgation Of The Fall
3. Serpentskin
4. Quintessence Maligned
5. Immaculate Poison
6. Nigredo
7. Schisma
8. From A Wretched Womb
Promulgation Of The Fall (2014)
DEAD CONGREGATION / HATESPAWN (split) (2008)
Graves Of The Archangels (2008)
Purifying Consecrated Ground (EP) (2005)
Datum vydání: Pondělí, 5. května 2014
Vydavatel: Martyrdoom Productions
Stopáž: 40:02
Produkce: Anastasis Valtsanis
Studio: Feedback Sound Studios
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.