OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Před koncertem jsem se sám sebe ptal, kdo vlastně, k čertu, bude v publiku. Vystajlovaní hipsteři? Intelektuální povaleči? Umaštěné máničky? Nebo milovníci hudební elektroniky? Nakonec bylo od každého trochu, ale všechny pěkně spojovala vlhká nadílka z nebes na tričkách a košilích.
BEN FROST. Ačkoliv kořeny má v Austrálii, v současné době se zabydlel na Islandu a svoji aktuální tvorbu zalévá nekonečným Kongem, u kterého hledá inspiraci. Na týpka, který se vždy věnoval hudebním oblastem, co neměly s mainstreamem nikdy nic společného, si už vyzkoušel tvořit soundtracky k filmům i spolupracovat s Krakovskou filharmonií.
Když jsem o jeho současné zastávce v Praze slyšel poprvé, byl jsem skálopevně přesvědčen, že jeho set bude zkrášlen projekcí nebo nějakou jinou originální vizuální instalací. BEN FROST mě však znovu překvapil. Jeho divokou kartou byl obyčejný světelný park, který obsluhoval někdo, kdo měl přesné pokyny. Na spoře osvětlené scéně tu pře začátkem koncertu stojí v půlkruhu krom jiného i čtyři velké basové ledničky od Ampegu a v pravém rohu se krčí celkem standardní bicí souprava.
Krátce před desátou hodinou na scénu přichází BEN FROST doprovázený dvěma dalšími muži. Po jeho pravici si k efektům a perkusím sedá Pákistánec Shahzad Ismaily ze SECRET CHIEFS a po levici ke klasické bicí soupravě Greg Fox z LITURGY. Uprostřed je stůl, který obhospodařuje sám Frost. Před ním je v tu chvíli dobrých dvěstěpadesát zvědavců.
První kompozice je pro mě osobně současně i nejsilnějším zážitkem z více jak hodinového setu. Pozvolna gradující plochy nás v tu chvíli začaly vést cestou, která působila tak výpravně, že si mozek chybějící projekci sám dokreslil. Vizuálním kabátek byla jen světla a silné baterie stroboskopů, které místy působily až extatické halucinogenní prožitky.
BEN FROST se tímto koncertem vymanil ze všech škatulek, které mu byly dříve přisuzovány. Jeho přístup k hudbě je širokým řečištěm, nabírajícím inspiraci naprosto z každého přítoku. Jako by se BEN FROST snažil být houbou, která nasaje vše, co je kolem, a vynasnaží se to přetavit do nových a neokoukaných tvarů. To se mu i daří. Chvíli slyšíte disharmonickou diskotéku, pak citelné tendence blackmetalového bubeníka, ambientní mlhu i primitivní plechové rytmy evokující šamanské obřady. Cítíte, jak kolem vás vyrůstá nový vesmír, jenž je postaven z materiálu, který sice znáte, ale jeho koncepce je nová a neokoukaná.
FROST krom syntezátorů a laptopů nezanevřel ani na kytaru, kterou většinou tvoří nekonečné, jednolité plochy. Bílá světla za ním tančí a propůjčují celému koncertu kulisy, které si budou vaše oči pamatovat ještě dlouho, neboť vás mžitky budou pronásledovat ještě dlouho po tom, co ulehnete do postele.
Páteční koncert BENA FROSTA byl lemován z jedné strany určitou monotónností a z druhé brutální intenzitou. Jakoby explodoval zvuk, reprezentující pověstný klid před bouří. Jsem přesvědčen o tom, že kdo tam ten večer byl, do smrti nezapomene.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.