OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Od prvního EP uběhly čtyři roky a SKYWALKER si v té krátké době vybudovali stabilní pozici na domácí hardcore scéně. Jejich debutové album je široce rozkročeno mezi těžkotonážním hardcore a pop-punkovým cukrkandlem a tvoří nenudící, barevnou mozaiku, která i přes svoji pestrost drží pevně pohromadě. Popravdě nic lepšího než „Liberty Island“ jsem z domácí tvorby v rámci melodického hardcoreu vloni neslyšel a i přes to, že mi většinou chytlavé zpívánky u hardcoreových kapel otevírají kudlu v kapse, musím tady vyseknout poklonu. SKYWALKER prostě umí poskládat rozdílnou hudbu tak, aby ve výsledku nebyla cítit křeč. Poprockové písničky typu „Jelly School“ album přirozeně provzdušňují, stejně jako kytarové melodie, jež jsou citelně nasáklé americkými párty-punkovými výrostky.
Pokud se zaměříme na to, co tvoří základ této desky, je to bez pochyb energický melodický hardcore, který má rád halekavé refrény a zpívané tlumiče. Lopaťácká přímočarost tu nepůsobí fádně, protože si „Liberty Island“ rádo odskočí zablbnout jinam. Tu do elektrického intermezza, jindy k deathcoreových breakdownům. SKYWALKER natočili nenudící hardcoreové album, které obsahuje spoustu silných motivů v kytarách i zpěvu, a i když neoslní ničím novým, působí přirozeně a pozitivně.
7 / 10
Liberty Island (2014)
Babylon (2012)
Arkham (2011)
Hic Sunt Leones (2010)
Vydáno: 2014
Vydavatel: Jiný Břeh, Redfield Records
Stopáž: 32:00
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.