OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jsou situace, kdy motat se v kruhu nemusí nutně znamenat nudnou a šedivou stagnaci. Pozoruhodným způsobem se v této situaci totiž ocitli YOUNG WIDOWS, jejichž předchozí počin „In And Out Of Youth And Lightness“ dokonale naplňoval definici interpreta, jež nehodlá za žádnou cenu stát na místě. Příznivci starších a divočejších počinů byli možná zpočátku zaskočeni nebývalou odlehčeností a rozvolněností tohoto materiálu, aby pak po důkladném studiu většina z nich propadla jeho počertech rafinované stavbě a atmosféře.
Letošník rok jakoby však byl ve znamení z jistého úhlu pohledu jasné zpátečky, vždyť jak jinak lze pojmenovat návrat k lomozivému kytarovému zvuku a celkově k nepokrytě „bordeloidní“ produkci jednotlivých songů. Vše se tak jeví jako jasný krok zpět, návrat k osvědčeným jistotám a pohodlíčku dávno vyzkoušeného. Jak už to tak obvykle ale chodí, věci se nakonec dokáží vyvinout i trochu jiným směrem.
Neoddiskutovatelným faktem zůstává, že „Easy Pain“ v mnoha ohledech představuje regres, avšak zároveň i jasný krok vpřed. Ten zas plácá nesmysly, řeknete si. Ano, tento jednoznačný rozpor v předchozím tvrzení lze poměrně jednoduše vysvětlit tak, že se YOUNG WIDOWS tentokráte rozhodli pro mixturu svých kořenů s oním neotřelým pohledem na věc, který najdeme na minulé nahrávce.
Zvuk kytar je tedy opět slušivě neurvalý, neurotický, zkrátka dostatečně emočně nestabilní na to, aby případného posluchače nenechal v úplném klidu. Vokál Evana Pattersona dospěl právě s předchozím albem do pozoruhodného stádia. I přes poměrně stoický projev dokáže ve druhém plánu obhospodařit více než solidní spektrum nálad, díky čemuž YOUNG WIDOWS s nesmírnou lehkostí rozpoutávají nefalšovaný uragán.
Nepotřebují k tomu žádné gradace repetitivních motivů ani útok do plnejch. V tom právě spočívá promyšlenost nahrávky minulé a stejně tak i té současné. Tohle si většina posluchačů naplno uvědomí nejpozději během vyvrcholení druhé skladby „Cool Night“, doprovázené plnotučným kytarovým soundem a naléhavým Pattersonovým opakováním názvu alba, z něhož pochází. Nenápadný rozjezd, obstaraný špinavým zvukem poloakustické kytary a zlověstně znějící baskytary, jež se jakoby rozzuřený pes chystá vyskočit z brlohu na nezvanou návštěvu ve svém teritoriu. Když se pak celá mašinerie dá do pohybu, není už prakticky moc co řešit.
Musím potvrdit, že tohle klamání tělem mám rád. První poslech, druhý poslech - vcelku lehké zklamání a silné pocity stagnace. Pak však vše přichází, jednotlivé díly do sebe zapadají s přesností stavitelů nanoponorek a v uších vám najednou zní opět perfektně promyšlená a entusiasmem nasycená nahrávka, která přesně vystihuje současného ducha tvrdé muziky. Nikam se neohlížet, kašlat na stylové zařazení, vzít si vše potřebné, neřešme odkud odevšad, přidat nemálo svých myšlenek, které prostě musí za každou cenu ven a hlavně – i přes, od samotných dřevorubeckých počátků ještě pod vlajkou BREATHER RESIST, značný progres, v žádném případě nepopírat své kořeny. Je to tak jednoduché, že?
YOUNG WIDOWS se motají v kruhu, přičemž účelně rozšiřují jeho rádius.
8 / 10
Evan Patterson
- kytara, vokály
Nick Thieneman
- basa, vokály
Jeremy McMonigle
- bicí
1. Godman
2. Cool Night
3. Kerosene Girl
4. Doomed Moon
5. Gift of Failure
6. Bird Feeder
7. King Sol
8. The Last Young Widow
Easy Pain (2014)
In And Out Of Youth And Lightness (2011)
Old Wounds (2008)
Settle Down City (2006)
Vydáno: 2014
Vydavatel: Temporary Residence
Produkce: Kevin Ratterman
Studio: Funeral Home Studio
Spevom mi to miestami pripomina taky biednejsi Daughters, a hudobne trochu nuda. Naj. skladba: Kerosene Girl
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.