OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nechci si tu hrát na mentora, ale nedá mi to začít rýpancem: RAISE HELL, sympatické trashové omladině z království tří korunek by bývalo vůbec neuškodilo, kdyby ještě nějaký ten kvasila v hlubokém podzemí... Ačkoli má tahle kapela velký instrumentální potenciál, její dosavadní válčení pod vlajkou s nukleárním krucifixem je řekněme dost neuspořádané a nerozhodné. Tři alba, která kvartet doposavad vyplodil, nepřínašejí na scénu lautr nic nového a uceleného...
Přesto nelze o Pekelnících hovořit negativně. Co dělali, dělali poctivě a s entuziasmem. Ať už to byl divoký a řízný proticírkevní black/trash na skutečně ďábelském debutu "Holy Target", ať už to byl lehce pornografický old school "Not Dead Yet" a ať už to je pokus o progresivnější pojetí na novinkové fošně. Progresivnější je však značně zavádějící pojem. Když se do obdobného experimentování pustili kdysi CARCASS, dalo se hovořit o progresi, ne-li dokonce revoluci. Když se teď švédští mladíci vracejí do období, kdy Zdechlina přestala vyznávat ryzí grind a počala pokusničit s pestrým a neotřele zahraným trashem, je to retro jako každé jiné... Možná není na tomhle poli tak přecpáno jako na kreatorovsko-slayerovských lánech, leč stále platí: když dva dělají totéž... A tak dále.
Ale věnujme se výhradně třetímu bodci RAISE HELL. Název "Wicked Is My Game" napovídá leccos, a kdo sází na tematickou inklinaci k pošukům, mordýřům a další horrové havěti, vyhrává v makabrózní tombole kojenecká jatýrka ve slaném nálevu... Takže má pochopitelně recht. Texty se jen hemží odkazy ke klasickým horrorovým proprietám a dějovým schématům, přičemž nijak nevybočují z řady úsměvných klišé, kterými nás krmí mnozí. Krom textových narážek na kánon hrůzy tu máme ještě hlavní motiv z Carpenterova Halloweenu, zašitý do úvodní Hellborn. V trashovém kabátě vyhlíží hodně zle a nebezpečně. Ledva se však utiší bouře přejatých akordů, počínají RAISE HELL pálit z vlastní partitury. Je zcela jasné, že vliv "starých mistrů", který prodchl předchozí řadovku, byl přešíbován na vedlejší kolej. Tempo alba se pohybuje ve šlapavém středu, důraz je kladen na častý protimluv dynamických kytar a šikovně zasekávané a rafinované rytmiky (zejména bicí umí se skladbou udělat divy, například z titulní nakládačky dělají hodně rozmanitou záležitost). Zvučení obou sekerníčků je správně masité a jejich rukopis je plný roztodivných "retardačních" riffů a zvukových patvarů. Příjemný šlapavý a přitom rozmanitý trash, ke kterému se hledá paralela snadno. Už tu koneckonců padla - CARCASS a jejich tvorba po velkém hudebním zlomu. RAISE HELL nejsou ani z poloviny tak odvážní a novátorští, ale hrají s chutí. Ke klasickému ostrému rychlotrashingu sáhnou spartánsky pouze v několika pasážích a jediné palbě Deathrace.
Wicked Is My Game nemá vyloženě slabé místo, byť se zdá, že někdy se pánové stávají obětí touhy být neotřelí za každou cenu a všechny pošukané skřípoty a zvukové pahýlky spíše kazí dojem. Vyloženým negativem je pro mě naprosto tuctová a ochmataná vokální složka... Prostě blackový skřehot. Sice se spoustou efektů, ale stále jen vyčpělý havraní krakor. K téhle tváři RAISE HELL by slušel brutální a výrazný hlas, který však bohužel schází...
Není vůbec jasné, zda RAISE HELL tímto albem nalezli svou hudební tvář, nebo zda příště začnou znovu od nuly. Kapela, která má vše potřebné, ale chybí jí kotva a vize, k níž by se mohla připoutat - švédský kvartet v kostce. A zakostkované "Wicked Is My Game" = kvalitní a místy poměrně překvapivý trashing, ale trvám na své mentorské invektivě z úvodu - kdyby tak ještě chvíli zráli v klidu stranou...
Není vůbec jasné, zda RAISE HELL tímto albem nalezli svou hudební tvář, nebo zda příště začnou znovu od nuly. Kapela, která má vše potřebné, ale chybí jí kotva a vize, k níž by se mohla připoutat - švédský kvartet v kostce. A zakostkované "Wicked Is My Game" = kvalitní a místy poměrně překvapivý trashing, ale trvám na své mentorské invektivě z úvodu - kdyby tak ještě chvíli zráli v klidu stranou...
7 / 10
Niklas Sjöström
- basa
Torstein Wickberg
- kytara
Jonas Nilsson
- řev, kytara
Dennis Ekdahl
- bicí
1. Hellborn
2. Night-watcher
3. The haunted house
4. Wicked is my game
5. In my cell
6. An other side
7. Deathrace
8. Devil may care
9. The destiny deceiver
City Of The Damned (2006)
Wicked Is My Game (2002)
Holy Target/Not Dead Yet (rereleased) (2002)
Not Dead Yet (2000)
Holy Target (1998)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 45:35
Produkce: Raise Hell
Studio: Flat Planet
Na Not dead yet to nemá....škoda
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.