OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Další z kapel, která bloudí temnými kasematy rockové a metalové minulosti. Arkansaští PALLBEARER se sytí hutnou kytarovou beznadějí, která vyvěrá z iommiovských pramenů, jsou načichlí i pozdějšími inkarnacemi doom metalového hnutí, přitom ale nepůsobí jako pouhá odvozenina. Odlišuje je je schopnost opatřit své dlouhé tryzny výraznými kytarovými melodiemi i propracovanými souhrami a harmoniemi, pečlivá práce s dynamikou skladeb, které se zdaleka nenesou jen v duchu „komu zvoní hrana“. Jejich druhá deska potvrzuje, že patří ke špičce.
Třeba ve srovnání s kolegy YOB, kteří zasekli svůj těžký funebrální háček zároveň s „Foundations Of Burden“, jsou PALLBEARER podstatně přístupnější, vzdušnější, v mantinelech žánru místy i bezmála hitoví. Jejich druhé album je svrchovaným dílem kapely, která nejen ovládá žánrové mimikry, ale chce skrze svoji hudbou s posluchačem skutečně komunikovat. Aktivovat jeho temné podvědomí, přitom ho nezahrnout jen čistou negativitou. V některých polohách připomínají PALLBEARER i díky vokálu Bretta Campbella zesnulé DEADSOUL TRIBE v jejich nejlepších momentech.
„Foundations Of Burden“ není zaprášené mauzoleum pro věčné nostalgiky a notorické plačky, ale moderní doom metalová deska poučená historií a sebevědomě hledící kupředu. Všichni dobře víme, co tam číhá. Možná právě proto je zádumčivá a naléhavá nahrávka „rakvonošů“ tak slastně smutným prožitkem.
8,5 / 10
Mind Burns Alive (2024)
Forgotten Days (2020)
Heartless (2017)
Foundations of Burden (2014)
Sorrow and Extinction (2012)
kopec ludi povazuje tuto dosku za "masterpiece", ja k nim ale urcite nepatrim... hodinu trvajuce album bez jedineho vyrazneho zapamatovatelneho momentu je naozaj vykon... fakt sa nie je coho chytit - ziadne riffy, ani napadite melodie, na refreny pochopitelne zabudnite... este aj spev, hoci cisty a relativne vysoko posadeny, nema ziadnu vopred premyslenu melodiu (neviem, ci to mal byt umelecky zamer, alebo len lajdactvo)... songy len tak plynu odnikadial nikam a ked dosiahnu znacku okolo 10 minut, tak su bez vacsej slavy ukoncene... a ani nazivo to nefunguje, ako som sa vcera presvedcil...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.